20 Ekim 2021 Çarşamba
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Batu Ermana Marie Curie Ödülü
24 Mart 2008 Pazartesi 10:57

Batu Erman'a Marie Curie Ödülü

Doç. Dr. Batu Erman, Marie Curie Mükemmeliyet Ödülü'nü kazanan ilk Türk bilim insanı.

Sabancı Üniversitesi Mühendislik ve Doğa Bilimleri Öğretim Üyesi Doç. Dr. Batu Erman, Marie Curie Mükemmeliyet Ödülü'nü kazanan ilk Türk bilim insanı oldu. Ödülünü, Brüksel"de düzenlenen bir törende alan Batu Erman, 5 araştırmacı arasına girerek ödüle layık görüldü.

AB Çerçeve Programı Uluslararası Yeniden Entegrasyon Programı kapsamında Türkiye'ye dönen Doç. Dr. Erman, 'Molecular Biological Targeting of T Lymphocyte Signal Transduction and Development' konulu çalışması ile Avrupa'nın bilim elçileri arasına girmeyi başardı.

Ödül Avrupa araştırma alanına en iyi araştırmaları kazandırmayı amaçlıyor

'Marie Curie Excellence Awards/Marie Curie Mükemmeliyet Ödülü (EXA)', en iyi araştırmacıları Avrupa araştırma alanına kazandırmak ve Avrupa araştırma alanının görünürlüğünü artırmak amacıyla 2003 yılından bu yana düzenleniyor. Bu ödüle layık görülen ilk Türk araştırmacı Doç. Dr. Erman, ödülünü Avrupa Komisyonu'nun bilim ve araştırmadan sorumlu komiseri Janes Potocnik'ten aldı.


Batu Erman Kimdir

1969 doğumlu olan Batu Erman 1987 de Robert Koleji"nden mezun olduktan sonra Amerika"ya gitti ve oradan Hamilton College"da Moleküler biyoloji alanında 1991 yılında mezun oldu. Ardından Boston"da Bandeis Universitesinde Profesör Ranjan Sen"in laboratuarında 7 sene doktora yaptı. Bundan sonra NIH"te (National Institutes of Health) araştırmacı Dr. Alfred Singer"ın yanında 6 yıl doktora sonrası araştırmalar (postdoc) yaptı. 2004 yılında Sabancı Üniversitesi"ne gelen Batu Erman halen bu üniversitenin Mühendislik ve Doğa Bilimleri Fakültesi"nde öğretim üyesi olarak görev yapıyor. Doç. Dr. Batu Erman"ın araştırmaları people.sabanciuniv.edu/~batu web sayfasında özetleniyor.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
ÜYE İŞLEMLERİ


A1Haber - Poldy İnsan Kaynakları