17 Mayıs 2021 Pazartesi
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
BAT Bu Yıl da Dow Jonesta
06 Aralık 2010 Pazartesi 18:24

BAT Bu Yıl da Dow Jones'ta

British American Tobacco bu yıl da Dow Jones Sürdürülebilirlik Endeksindeki yerini koruyor.

Türkiye"deki en büyük yabancı yatırımcılar arasında yer alan British American Tobacco (BAT), sürdürülebilirlik çalışmaları ile de dikkat çekiyor. Şirketlerin sürdürülebilirlik performansları konusunda dünyanın en önemli referans kaynağı olan "Dow Jones Sürdürülebilirlik Endeksi"nde üst üste dokuz yıl boyunca yer alan şirket, bu sene de yüzde 79"luk başarı ile listedeki yerini korudu.
British American Tobacco Türkiye, merkez ofis, operasyon ve sahadaki satış alanlarında; geri dönüşüm, atık yönetimi, karbon emisyonunu azaltma ve su tasarrufu sağlamaya yönelik çalışmalarıyla söz konusu performansı sağladı. 2008 - 2010 yılları arasında çevreye yönelik yatırımlarına hızlı bir şekilde devam eden BAT Türkiye, su tasarrufu projesi ile bir yılda 11 bin 280 adet ailenin bir yıllık ihtiyacını karşılayacak miktarda suyun tasarruf edilmesini sağladı. Önceki dönemde Fuel-Oil kullanan ısı kazanlarının doğalgaz dönüşümü sayesinde sülfür dioksit emisyon oranını saatte 28.3 kilogramdan 0"a düşürmeyi başaran şirket, iki depoda uygulanan aydınlatma projesi ile 185 ailenin bir yıllık ihtiyacını karşılayacak kadar enerji tasarrufu sağladı.
Üretim alanları, ofisler ve kafeteryalardaki atık ayrıştırmalar sayesinde geri dönüşüm oranını yüzde 98.4"e yükselten BAT Türkiye; tutkal ve triacetin geri kullanımı sayesinde yıllık 18 bin kilogramlık atığın yeniden kullanımını sağladı. Grup; 2030 yılına kadar sera gazı salınımını yüzde 50, 2050 yılına kadar yüzde 80 azaltmayı hedeflerken; çalışanlarını da iş hayatlarının yanı sıra evlerinde de daha ekolojik bir yaşam sürmeleri için destekliyor.
British American Tobacco Türkiye Genel Müdürü Fabio Lima, şirket olarak tüm dünyada olduğu gibi Türkiye"de de sürdürülebilirliği çok önemsediklerinin altını çizdi. Lima "Türkiye"deki operasyonlarımızda da çevresel önlemler alıyor, çevre dostu bir anlayışı benimsiyoruz. Geri dönüşüm oranının yüzde 98.4"e çıkması ile yıllık 2 milyon 330 bin kilogram atık kağıt, 303 bin 383 kilogram atık plastik ve 401 bin 445 kilogram atık metali ekonomiye geri kazandırdık. Bu sayede yüzde 95 oranında enerji tasarrufu sağlarken aynı zamanda 4 kişiden oluşan 24 bin 330 ailenin bir yıllık ihtiyacına karşılık gelen 40 milyon 145 bin kilowattlık elektrik tasarrufu sağladık" dedi. Lima bu çalışmalarla atık kağıttan dolayı yıllık 3 milyon 728 bin kilogram, atık plastikten dolayı 758 bin 457 kilogram ve atık metalden dolayı da 321 bin 156 kilogramlık karbondioksit salınımını engelleyerek doğaya ve çevreye verilen zararı minimize ettiklerini de kaydetti. Lima, tüm iyileştirme çalışmaları neticesinde ortalama 1.35 kilogram/saat olan karbondioksit salınımının 0.95 kilogram/saate indirildiğini de sözlerine ekledi.
British American Tobacco Uluslararası Sürdürülebilirlik Yöneticisi Jennie Galbraith ise konuyu şöyle değerlendirdi: "British American Tobacco olarak, tüm süreçlerimizde çevresel sürdürülebilirliği gözetiyoruz. Uluslararası sürdürülebilirlik alanında kalıcı bir şekilde yüksek standartları tutturabilmiş, bu alanda izlediğimiz yöntemlerin ve politikalarımızın tanınırlık kazandığını kanıtlamış olmaktan mutluyuz."

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
ÜYE İŞLEMLERİ


A1Haber - Poldy İnsan Kaynakları