24 Temmuz 2021 Cumartesi
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Başbakana  KOSBİ Dosyası
08 Mart 2011 Salı 14:05

Başbakan'a KOSBİ Dosyası

Ege Bölgesi Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Ender Yorgancılar, Kemalpaşa OSB'ye yeniden tüzel kişilik kazandırılmasına ilişkin dosyayı Başbakan Erdoğan'a verdi.

İzmir iş dünyası, Kemalpaşa Organize Sanayi Bölgesi"ne tekrar tüzel kişiliğinin kazandırılması için büyük çaba gösteriyor. Ege Bölgesi Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Ender Yorgancılar, Ege Sanayicileri ve İşadamları Derneği"nin (ESİAD) Yüksek İstişare Konseyi"ne katılan Başbakan Recep Tayyip Erdoğan"a Kemalpaşa OSB"nin Islah Organize Sanayi Bölgeleri kapsamına alınması için dosya sunarken, ESİAD YİK Başkanı Deniz Taner de konuşmasında Kemalpaşa OSB"nin tüzel kişilik sorununun çözümlenmesini istedi.

ESİAD 27. Genişletilmiş Yüksek İstişare Konseyi"nde Başbakan Erdoğan ile görüşen EBSO Yönetim Kurulu Başkanı Yorgancılar, toplam 12 milyon 342 bin 718 metrekarelik alanın 8 milyon 778 bin metrekaresi sanayi parsellerinden oluşan Kemalpaşa OSB"deki 300 fabrikada 20 bin kişinin istihdam edildiğini ve 2 milyar dolarlık ihracat yapıldığını hatırlattı.

EBSO"nun öncülüğünde kurulan Kemalpaşa OSB"de faaliyet gösteren sanayicilerin OSB"nin tüzel kişiliğinin iptali nedeniyle mağduriyet yaşadıklarını belirten Ender Yorgancılar, "Katılımcılar, elektrik ve doğalgazı yüzde 10 daha pahalıya temin etmektedirler. Yeni katılımcılar ruhsatlarını Kemalpaşa Belediyesi"nden almak zorunda kaldıklarından daha yüksek harçlar ödemektedirler. Üyelerimizin Kemalpaşa OSB katılımcısı olmalarından doğan teşvik ve desteklerin geri çağırılma riski bulunmaktadır. Bölgede parseli boş halde bulunanlar, tesis kurmaktan kaçınmaktadırlar. Hali hazırda üretim yapmakta olanlardan bir kısmı artan maliyetleri nedeniyle diğer Organize Sanayi Bölgeleri"ne taşınmayı düşünmektedirler" dedi.

Yorgancılar, Kemalpaşa OSB Yönetimi"nin de Tüzel Kişilik iptali nedeniyle altyapı yatırımlarını sürdüremediğine dikkat çeken Yorgancılar, ayrıca günlük 10 bin metreküplük kapasiteye sahip arıtma tesisinin kapanma tehlikesi bulunduğunu bildirdi.

Ender Yorgancılar, "4562 sayılı Sayılı Organize Sanayi Bölgeleri Kanunu"na Geçici 7. Maddesi"nden sonra, Sanayi ve Ticaret Bakanımızın da olumlu bulduğu Islah Organize Sanayi Bölgeleri"ne yönelik Geçici 8. Madde ile Geçici 9. Madde Taslaklarının ilave edilmesi, Kemalpaşa Organize Sanayi Bölgesi katılımcılarının içinde bulunduğu mağduriyeti giderecektir" diye konuştu.

Küçük Torba"ya dahil edilsin
ESİAD Yüksek İstişare Konseyi Başkanı Deniz Taner de, toplantının açılışında yaptığı konuşmada Kemalpaşa OSB"nin tüzel kişiliğinin iptalinin yarattığı olumsuz sonuçları gündeme getirdi. İzmir"i de kapsayan Çevre Düzeni Planı"nın mevcut OSB"ler ve sanayi siteleri dışında sanayiye ilave alan tahsis etmediğini vurgulayan Taner, en hızlı istihdam oluşturan KOBİ"lere önem verilip işe başlamalarının kolaylaştırılması gerekirken planın adeta "yeni işletmelere gerek yok" dediğini anlattı. Deniz Taner, mevcut sanayi bölgelerine ilişkin olarak yaşanılan sorunlara çözüm beklediklerini bildirdi ve "Bunların en acili, yılda yaklaşık 2 miyar dolarlık ihracatı ve 20 bin civarında istihdamıyla Kemalpaşa OSB"mizin yaşadığı tüzel kişilik nedeniyle ortada kalmış olmasıdır. Bu ciddi sorunun bugünlerde TBMM"de ilgili komisyonlarda görüşülmekte olan ve Küçük Torba olarak isimlendirilen kanun teklifine Islah Organize sanayi Bölgeleri"yle ilgili madde önerisinin alınmasıyla çözüleceği inancındayız" dedi.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
ÜYE İŞLEMLERİ


A1Haber - Poldy İnsan Kaynakları