28 Eylül 2021 Salı
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Başarıya Giden Yolda Yeni Yaklaşım
30 Aralık 2011 Cuma 17:29

Başarıya Giden Yolda Yeni Yaklaşım

CEP kavramı üzerine inşa edilmiş Intellica ürünü EVAM ise anlık verinin değerlendirilmesi ve anında eyleme geçilebilmesi için şirketlere en uygun çözümleri sunuyor.

Hızla ilerleyen teknolojik gelişmelerin sonucunda insanların yaşam tarzı da değişime uğruyor. İnternetin yaygınlaşması ve mobil cihazların gündelik yaşamın merkezine oturmasıyla birlikte 2000’li yılların başından itibaren gelişen bu süreç insan hayatını daha önce rastlanmayan türden bir ivme ile değiştirmeyi başardı. Sosyal hayattan alışveriş alışkanlıklarına kadar hayatın birçok alanında fark edilmeyen bir değişim yaşanıyor.

İş dünyası da yaşanan bu değişimlere paralel olarak atılımlar gerçekleştirmeye devam ediyor. İş dünyası, teknoloji bağımlılığı artan hedef kitlesinin eskiye göre daha çok veri üretmesiyle ilgileniyor. Müşterilerin telefon konuşmaları, yaptıkları harcamalar, internet alışverişindeki tercihleri gibi kişiselleştirilmiş eylemlerinden her biri şirketlerin kullanabilecekleri birer veri haline dönüşüyor. Sonuçta elde edilen verinin somut olarak pazarlamaya bir katkı yapması, satış rakamlarında artış yaratması veya müşteri memnuniyeti olarak geri dönebilmesi için verinin işlenip ilgili bölümler tarafından kullanılabilir hale getirilebilmesi gerekiyor.

Karmaşık Olay Analizi (Complex Event Processing, CEP) denilen kavramın yöneldiği ve bir çözüm ürettiği sorun da işte tam bu noktada ortaya çıkıyor. Klasik yaklaşımlar verinin bir yerde biriktirilmesi ve o veri üzerinden raporlar üretilmesi üzerine şekilleniyorlar. Günümüz dünyasında ise verinin artmasına paralel olarak değeri de zamana bağlı olarak düştüğü görülüyor. Örneğin alışveriş sırasında kredi kartı limiti yaşayan müşteriye destek için ulaşılmasıyla, bu olayın 3 gün sonrasında limit artırımı teklifi götürülmesi arasında müşteri açısından büyük bir fark oluyor. Bu tip örnekler çoğaltılabiliyor ama her örnek yoğun bir şekilde bilgi akışının olduğu yeni dünya düzeninde, bilgiyi en kısa ve en esnek şekilde değerlendiren şirketlerin rekabette büyük avantaj sağlayacağını gösteriyor.

Bilginin dosyalanıp, raporlanarak saklanan bir şey olduğu algısını bırakan şirketler, bilginin en değerli olduğu yerde, yani üretildiği anda onu kullanarak geleceğin dünyasında ayakta kalabilecekler. İşte bilgiyi üretildiği anda yakalayıp, tanımlanan bir akışa göre anında eyleme geçme işine CEP olarak tanımlanıyor.

Dünyada CEP’in önde gelen isimlerinden biri olarak kabul edilen David Luckham, yeni kitabında günümüzde hızlı iş çevrelerinde gerçek-zamanlı olaylarda anında eylem almak gerektiğini belirtirken CEP'in 21. yüzyıl iş dünyasında anahtar bir rol oynayacağı”nı özellikle vurguluyor.

Intellica Çözüm Mimarı Yavuz Gökırmak konuyla ilgili görüşlerini şu şekilde ifade ediyor: “Dünya değişiyor, oyunun kuralları değişiyor. Yeni kurallara uyum sağlayamayanların ayakta kalma şansı olmadığı bu süreçte, CEP kavramı iş dünyasına yenilikler getiriyor.”

CEP kavramı üzerine inşa edilmiş Intellica ürünü EVAM, anlık verinin değerlendirilmesinin ardından eyleme geçilme olanağını şirketlere sağlıyor. EVAM kolay kullanımı, hızlı entegrasyonu ve müşteri ihtiyaçlarına göre zenginleştirilebilen modüler yapısıyla benzerlerinden ayrılıyor. Şu anda Türkiye’de sektörlerinde öncü kurumlar tarafından kullanılan EVAM, oyunu yeni kurallarına göre oynamak isteyenler için kaçırılmayacak bir fırsat sunuyor.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
ÜYE İŞLEMLERİ


A1Haber - Poldy İnsan Kaynakları