25 Eylül 2021 Cumartesi
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Bankacılıkta e-İmza Kullanımı Arttı
30 Aralık 2011 Cuma 19:06

Bankacılıkta e-İmza Kullanımı Arttı

E-GÜVEN’in e-imza kullanımına ilişkin sunduğu 2011 verileri, son bir yılda bankacılıkta e-imza kullanımının arttığını gösteriyor.

2010’da kamu ve bankacılıkta ayda 2 milyon e-imza doğrulaması gerçekleşirken, 2011’de bu rakam 3 milyona çıktı. E-imzanın yoğun olarak kullanıldığı illerin başında İstanbul, İzmit ve Bursa geliyor. 2010’da olduğu gibi 2011 yılında da e-imza kullanımının sanayi ve üretimin yoğun olduğu bölgelerde daha fazla olması, e-imzanın henüz vatandaşlar arasında yaygınlık kazanmadığını gösteriyor.

Türkiye’nin ilk elektronik sertifika hizmet sağlayıcısı E-GÜVEN’in sunduğu 2011 verileri, Türkiye’deki e-imza kullanımının son durumunu gözler önüne seriyor. E-GÜVEN’in 2011 yılında verdiği elektronik imzalarında yüzde 64’ünü Marmara bölgesi oluşturuyor. Marmara bölgesini ise İç Anadolu ve Ege bölgeleri izliyor. Türkiye’de e-imzanın en az kullanıldığı bölgeler ise Karadeniz, Doğu Anadolu ve Güneydoğu Anadolu bölgeleri.

2011’de de e-imzayı en çok kullanan vatandaşlar değil, firmalar oldu!
E-GÜVEN’in son bir yıl içinde vermiş olduğu elektronik imzaların %50’sini 25-40 yaş arası vatandaşlara verilenler oluşturuyor. Bunun yanı sıra e-imza alanların sadece %4’ü 18-25 yaş arasında. Bu durum da 2010’da olduğu gibi 2011’de e-devlet uygulamalarında e-imzadan vatandaşlardan çok firmaların yararlandığını gösteriyor.

Konuyla ilgili olarak E-GÜVEN Genel Müdürü Can Orhun şunları söyledi: “2011 yılı da daha önceki yıllarda olduğu gibi e-imza alanında bankacılık ve kamu uygulamaları üzerinde odaklandı. Ancak ilk yıllarda e-imza’nın dünyada ve Türkiye’de yaygınlaşmasında ana etken olan kamu uygulamaları, 2011 yılında bir önceki yılda olduğu gibi önemli oranda bir ivme kaybetti. Özellikle e-fatura ve ticari defterler gibi uygulamalarda elektronik imzanın bir zorunluluk olarak getirilmemesi hem yaygınlaşma önünde önemli bir engel oldu hem de bu uygulamalarda ileride çıkabilecek çok önemli yasal sorunlara zemin oluşturdu. Yine de 2011’e bakıldığında e-imzanın yaygınlaşması, daha çok bankacılık ve E-GÜVEN’in kendi geliştirdiği projelerin etkisi ile oldu diyebiliriz.

2012 yılı ise özellikle yeni Türk Ticaret Kanunu’nun yılın ikinci yarısın yürürlüğe girmesi ile beraber elektronik imza kullanımının artacağı bir yıl olarak görünüyor. Tabi buradaki düzenlemelerin e-fatura ve e-defterdekinden farklı olarak daha ileriye dönük ve geniş çaplı planlamanın olacağı varsayımı ve ümidi ile beraber.”

2011’de sayılarla E-GÜVEN
• 2010 yılında 25 milyon elektronik imza doğrulaması gerçekleştiren E-GÜVEN, 2011’de 35 milyon e-imza doğrulaması gerçekleştirdi. 35 milyon e-imza doğrulamasından 25 milyonu kamu ve bankacılık uygulamaları üzerinden geldi.
• Zaman Damgası Hizmet Sağlayıcısı olarak da hizmet veren E-GÜVEN, 2011’de fikri ve sınaî mülkiyet kapsamına giren çalışmalar ve ticari sırlara yönelik yenilikçi uygulaması Tasdix uygulamasının da içinde bulunduğu hizmetler kapsamında resmi geçerliliği olan 800 bine yakın zaman damgası yarattı. Zaman damgası bilgisayar ortamındaki verilerin elektronik olarak damgalandığı zamanı ve o tarihten itibaren üzerinde hiçbir değişiklik yapılmadığını gösteren, herhangi bir uyuşmazlıkta delil olarak gösterilebiliyor.

Elektronik imzanızı e-guven.com adresinden hemen alın!
Elektronik imza sahibi olmak isteyen kişi ve kurumların e-guven.com adresine girerek online başvuru formunu doldurmaları yeterli oluyor. E-GÜVEN, sunduğu yerinde kimlik kontrolü ve yerinde kurulum hizmetleri sayesinde de, elektronik imza sahibi olmak isteyen ancak iş yoğunluğu nedeniyle bir türlü fırsat bulamayanlara büyük kolaylık sağlıyor. Yerinde kimlik tespiti uygulaması, başvuruda bulunan kişilerin aranması, ortak bir randevu zamanının belirlenmesi ve başvuru sahiplerinin belirlediği yerlere gidilerek kimlik tespiti yapılması süreçlerini ve telefonla teknik destek hizmetini kapsıyor. Yerinde kurulum uygulaması ise, elektronik imzaların kullanılabilmesi için elektronik sertifikaların içinde bulunduğu akıllı kartların ve kart okuyucuların bilgisayarlara kurulması, tanıtılması ve gerekli ayarlarının yapılmasını içeriyor.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
ÜYE İŞLEMLERİ


A1Haber - Poldy İnsan Kaynakları