17 Eylül 2021 Cuma
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Bahçeşehir ve NYUdan Ortak Araştırma Okulu
12 Temmuz 2011 Salı 17:25

Bahçeşehir ve NYU'dan Ortak Araştırma Okulu

Toplam bütçesi 660 bin TL’yi aşan NYU-Bahçeşehir Ortak Araştırma Projesi gerçekleşen imza töreninin ardından hayata geçiriyor.

Bahçeşehir Üniversitesi ülkemizde bir ilke imza atarak önemli bir fonu sadece araştırmacı yetiştirmek için yurtdışına gönderiyor. Bütçesinin yüzde 75’i Bahçeşehir Üniversitesi, kalanı ise New York Üniversitesi (NYU) tarafından karşılanacak olan bu projeye NYU’dan gelecek akademisyen desteğinin yanı sıra Bahçeşehir öğrenci ve öğretim üyelerine New York şehrindeki kampüsü kullanma imkanı sağlanacak. Toplam uygulama süresi 3 yıl olan NYU-Bahçeşehir Ortak Projesi 4 farklı uygulamadan oluşacak:

1. Bahçeşehir Araştırma Yöntemleri Okulu – NYU Research Methods Workshops at Bahçeşehir: Hızla gelişen dinamik Türkiye’nin bugün her zamankinden daha fazla veriye ihtiyacı var. İş dünyasından akademiye her sektörün araştırmacı ihtiyacını gidermek için Bahçeşehir Üniversitesi, New York Üniversitesi uzmanlarının desteğiyle Türkiye’nin ilk ve tek araştırma yöntem okulunu açıyor. Her seviyeden katılımcıya yoğunlaştırılmış haftasonu ve yaz programlarıyla eğitim verecek olan Bahçeşehir Araştırma Yöntemleri Okulu’nun akademik kadrosu NYU başta olmak üzere, Michigan, Brown, Harvard, Graduate Center (CUNY) gibi dünyanın önde gelen araştırma üniversitelerinde dersler veren akademisyenlerden oluşmaktadır. Bu okulda, öğrenciler, nitel, nicel ve karma araştırma yöntemlerinin yanı sıra başlangıç ve ileri seviyede istatistik seminerleri de alabilecekler. 

2. ÜniverSİTE Değişim Programları – UniverCITY Exchange Programs: Önümüzdeki 3 yıl boyunca bir grup NYU öğrencisi Bahçeşehir kampüsünde dersler almak üzere ülkemize gelecek ve aynı dönemde bir grup Bahçeşehir öğrencisi de New York’da finans, psikoloji, iletişim, ve mimarlık alanlarında yoğunlaştırılmış programlara katılabilecekler. NYU ile yapılan bu anlaşma sayesinde Bahçeşehir öğrencilerine New York’un kalbinde bulunan NYU yurtları da kapılarını açacak. ÜniverSİTE Değişim Programları çerçevesinde iki yıl önce başlatılan NYU-Bahçeşehir Araştırma Bursiyeri programı ile her yıl bir yaz dönemi boyunca 3 Bahçeşehir öğrencisi NYU’da araştırma projelerine katılma fırsatını da bulacak.

3. Bilimsel Toplantılar – Scholarly Meetings: NYU ve BÜ’nde araştırma yapan akademisyenlere, ortak projeler geliştirirek bulgularını New York ve İstanbul’da kamuoyuna sunma olanağı sağlanacak. Her yıl biri İstanbul’da bir diğeri de New York’ta olmak üzere iki bilimsel toplantı organize edilecek. Gerçekleştirilmesi planlanan ilk bilimsel toplantı NYU Doktora Çalışmaları ve Araştırma Dekanı Dr. Perry Halkitis tarafından “İnsan Sağlığına Sosyal, Psikolojik ve Biyolojik Yaklaşımlar” adı altında 26-27 Kasım 2011 tarihlerinde İstanbul’da gerçekleştirilecek. New York’ta yapılacak bir sonraki toplantıya katılan Bahçeşehir Üniversitesi akademisyenleri kendileri için özel olarak tahsis edilen NYU Steinhardt Misafir Evi’nde konuk edilecekler.

4. NYU-Bahçeşehir Gençlik Araştırmaları Projesi– NYU-Bahçeşehir Youth Resaerch Project: Türkiye nüfusunun yarısıdan çoğu 30 yaşın altında. Türkiye’nin geleceğini anlamak, bu genç nüfusu iyi anlamaktan geçiyor. Bu amaçla başlatılan 3 yıllık araştırma projesini Dr. Selçuk Şirin, Bahçeşehir Üniversitesi’nde kuracağı bir araştırma ekibiyle birlikte gerçekleştirecek. Bu proje, Dr. Şirin’in daha önce NYU ve Bahçeşehir iş birliği ile gerçekleştirdiği, yerli ve yabancı basında geniş yankı uyandıran Genç Kimlikler araştırmasının bir devamı olacaktır.

Doç. Dr. Selçuk R Şirin konu ile ilgili olarak ise şu açıklamayı yaptı; “Bu projeyi üstlenirken tek bir iddiamız vardı o da Türkiye’deki araştırma kapasitesini hem nitelik hem de nicelik olarak arttırmak. Amacımız finans sektöründen eğitime siyasetten pazarlamaya her sektörde veri toplamak isteyenlere araştırma know-how’ını kurmak. Veriye dayanmadan alınan her kararın bir eksik olduğunu bilerek önemli bir eksikliği doldurmak için yola çıkıyoruz. İddiamız büyük ama başarmak için de çok sebebimiz var çünkü bu proje için iki önemli üniversite ve pekçok bilimadamı bir araya geliyor. Bu projeyle, bir yandan dünyanın önde gelen araştırmacılarından oluşan bir kadroyla Türkiye’deki ilk Araştırma Yöntem Okulu’nu açıyor diğer taraftan da NYU’nun kapılarını hem akademisyenlerimize hem de araştırmaya meraklı öğrencilerimize açmış oluyoruz. Bu ortak proje ile gerek NYU’lu gerekse de Bahçeşehirli öğrenci ve akademisyen arkadaşlarım için artık Manhattan’daki NYU kampusu ile İstanbul Boğazı’ndaki Bahçeşehir kampüsünün bir anlamda aynı araştırma kültürünün devam ettiği iki ortak kampus olacak.

Veriye dayanmadan alınan her kararın eksik olduğunu bilerek önemli bir eksikliği doldurmak için yola çıkıyoruz. İddiamız büyük ama başarmak için de çok sebebimiz var. Çünkü bu proje için iki önemli üniversite ve pek çok bilim adamı bir araya geliyor.  Bu projeyle bir yandan dünyanın en önde gelen araştırmacılarından oluşan bir kadroyla Türkiye'deki ilk Araştırma Yöntem Okulu'nu açıyor, diğer taraftan da hem akademisyenlerimizin, hem de araştırmaya meraklı öğrencilerimizin NYU'nun imkanlarından yararlanmasını sağlıyoruz.

Yaklaşık 15 yıldır Amerıka’da araştırma yöntemleri ve istatistik dersleri verip eğitimden siyasete farklı alanlarda araştırmalar yapıyorum. Bu araştırmaları gerçekleştirmek için pek çok kuruluştan önemli miktarlarda fonlar aldım ancak şimdiye kadar üstlendiğim hiçbir proje beni NYU-BÜ Projesi kadar kadar heyecanlandırmadı çünkü bu proje benim yıllarca hayalini kurduğum bir proje. Ne zaman Türkiye’de bir panele katılsam mutlaka birkaç kişi bana ‘hocam nasıl birlikte bir araştırma yapabiliriz?’ ya da ‘şu konuda bir araştırma yapmak istiyorum bana yardım eder misiniz?’diye sorarlar. Şimdi bu projeyle bütün bu sorulara verecek bir somut cevabım var artık. Araştırma yapmak isteyen öğrencilere, yayın yapmak isteyen akademisyenlere, veriye dayalı karar verme kültürünü şirket ve organizayonlarında çoğaltmak isteyen yöneticilere de buradan sesleniyorum. Biz size güç katmak için kolları sıvadık yola çıkıyoruz buyurun heyecanımıza ortak olun!”

Doç. Dr. Selçuk Şirin hakkında:
Doç. Dr. Selçuk R. Şirin New York Üniversitesi’nde (NYU) araştırma yöntemleri ve istatistik dersleri vermekte ve 1 milyon doları aşkın bütçeli NYU-Şirin Araştırma Laboratuarı'nda eğitimden siyasete geniş bir alanda bilimsel çalışmalar yönetmektedir. ODTÜ’den lisans, SUNY’den yükseklisans ve Boston College’dan doktora derecesi almıştır. Dr. Şirin'in 50’yi aşkın bilimsel yayını bulunmaktadır. Dr. Şirin Batıdaki Müslüman göçmenler üzerine yaptığı araştırmalarla bir otorite olarak kabul edilmektedir. Türkiye'de yaptığı ilk araştırma olan “Genç Kimlikler” çalışması hem yurtiçinde hem de yurtdışında geniş bir yankı uyandırmıştır.  Dr. Şirin’e Boston College En İyi Öğretmen, ABD Çocuk Gelişimi Vakfı Genç Araştırmacı, ve dünyadaki en büyük eğitim-araştırma derneği olan AERA da 2006 Araştırma Ödülü vermiştir.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
ÜYE İŞLEMLERİ


A1Haber - Poldy İnsan Kaynakları