17 Eylül 2021 Cuma
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Bahçeşehir Üniversitesinden Yeni Merkez
15 Nisan 2008 Salı 10:22

Bahçeşehir Üniversitesi'nden Yeni Merkez

Bahçeşehir Üniversitesi 10. yılında araştırma yatırımlarına Ulaştırma Uygulama Araştırma Merkezi'ni açarak devam ediyor.

Ulaşımda ortaya çıkan sorunlar ve bu sebepten oluşan her türlü maddi ve manevi kayıp nedeniyle planlama ve altyapı konularına daha fazla dikkat yöneltmek gerekmektedir. Özellikle kamu sektöründe ve bunun yanı sıra özel sektörde, ulaşım konusu üzerinde uzmanlaşmış birimlere ihtiyaç duyulmaktadır. Türkiye; bu konudaki kayıplarını minimuma indirgemek için, kamu, üniversite ve özel sektör olarak ulaşım konusunda çok disiplinli çalışmalara önem vermelidir.

Bu bağlamda Bahçeşehir Üniversitesi bünyesinde "Ulaştırma Uygulama Araştırma Merkezi"nin kurulmasına karar verilmiştir. Açılışı 16 Nisan 2008 tarihinde Bahçeşehir Üniversitesi Beşiktaş Kampüsü"nde gerçekleştirilecek olan merkez ülkemiz başta olmak üzere ulaşım sorunlarına modern ve uygulanabilir çözümler üretmek amacıyla yola çıkacaktır.

Açılışı, Bahçeşehir Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Deniz Ülke Arıboğan ve Ulaştıram Uygulama Merkezi Başkanı Prof. Dr. Mustafa Ilıcalı"nın konuşmaları ve Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım tarafından "Ülkemiz Ulaşım Sistemlerindeki Son Gelişmeler ve Yeni Yaklaşımlar" başlıklı konferansıyla yapılacak olan "Ulaştırma Uygulama Araştırma Merkezi"nin temel çalışma alanları şu başlıklarda toplanmaktadır:

1. Ulaşım planlaması ve altyapısı konularında bilimsel araştırma yapmak.
2. Özellikle şehir içi ulaşıma özel bir önem atfederek, ulaştırma sistemleri ve planlaması üzerine akademik çalışmalar yürütmek.
3. Ülkemizdeki kentleşme politikalarını da göz önüne alarak, ulaşım konusunda çok disiplinli bir yaklaşım ile araştırma ve çalışmalar yapmak, gerekli kurumlara raporlar hazırlamak.
4. Merkez, amaçlarını geliştirmek maksadı ile yurt içi ve yurt dışı, milli ve milletlerarası, ulaştırma ile ilgili konferanslar düzenlemek, konferanslara katılmak.
5. Merkez, Üniversite ile özel ve kamu kuruluşları arasında danışma, eğitim ve araştırma ilişkileri kurmak. İç ve dış yayınları derleyerek kitaplık ve dokümantasyon merkezi kurmak. Amacına uygun olarak kurs, seminer, konferans, kongreler düzenler ve bunlarla ilgili yayınlar yapmak.
6. Bölgesel, kentsel ve ulusal ulaştırma politikaları hakkında çalışmalar yaparak konu ile ilgili seminer ve eğitim çalışmaları düzenlemek.

Üniversitedeki eğitim programlarına ders de sağlayacak olan Ulaştırma Uygulama Araştırma Merkezi araştırmalarını konferans, seminer, söyleşi ve sempozyumlarla destekleyecek.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
ÜYE İŞLEMLERİ


A1Haber - Poldy İnsan Kaynakları