20 Ekim 2021 Çarşamba
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Ayhan Şahenk Vakfından
14 Mart 2007 Çarşamba 14:39

Ayhan Şahenk Vakfı'ndan

Ayhan Şahenk Vakfı’nın Gezici Sağlık Üniteleri ile 1997 yılı mart ayında başlattığı ve aralıksız olarak sürdürdüğü ücretsiz sağlık çalışması onuncu yılını tamamladı ve hizmetten yararlananların sayısı 290 bini aştı.

Yılda ortalama 30 bin kişinin yararlandığı Gezici Sağlık Çalışmaları, okulların açık olduğu dönemlerde İstanbul’daki ilköğretim okullarında, okulların kapalı olduğu dönemlerde İstanbul’da ve İstanbul dışında maddi olanakları yetersiz vatandaşlarımızın yaşadığı mahalle ve köylerde gerçekleştiriliyor.

Doktorların kısa sürede tanıya varmalarına yardımcı olacak şekilde modern tıbbi cihazlarla donatılan ve vakfın kadrolu uzman doktor ve hemşirelerinin görev yaptığı araçlarda; Göz Taraması, Ayrıntılı Göz Muayenesi ve Genel Sağlık Muayenesi hizmeti veriliyor. Göz Sağlığı çalışmaları Marmara Üniversitesi Göz Hastalıkları Anabilim Dalı Başkanlığı ile işbirliği içinde gerçekleştiriliyor.

Bugüne kadar her yaş grubundan toplam 290.708 bin kişiye götürülen ücretsiz sağlık hizmetinden yararlananların % 80’den fazlasını çocuklar oluşturuyor.

Halen üç modern sağlık aracı ile sürdürülen çalışmalarda ;

188.835 kişi göz taramasından,
27.020 kişi ayrıntılı göz muayenesinden,
74.853 kişi ayrıntılı genel muayeneden geçirildi.
Araçlara ;
17.248 kişinin tam kan sayımı,
12.874 kişinin biyokimya analizi,
13.247 kişinin tam idrar tahlili yapıldı.
1.859 kişinin EKG’si çekildi.

2006 yılının Vakıf Medeniyet Yılı olması nedeniyle Vakıflar Genel Müdürlüğü tarafından düzenlenen “ Vakıfların Uygulanmış Proje Yarışması “nda ödüle layık bulunan bu proje, diğer vakıflara da örnek gösterildi.

Sağlık çalışmalarının yanı sıra eğitim, kültür, çevre ve spor alanlarında da çalışmalar yapan, ihtiyacı olan insanlarımıza sosyal yardımlarda bulunan Ayhan Şahenk Vakfı, 1992 yılında Doğuş Şirketler Grubu Başkanı merhum Ayhan Şahenk tarafından topluma yaptığı hizmetleri kurumsallaştırmak amacıyla kuruldu.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
ÜYE İŞLEMLERİ


A1Haber - Poldy İnsan Kaynakları