23 Haziran 2021 Çarşamba
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Avusturya Lisesi Öğrencileri Eskrimi Seçti
13 Haziran 2012 Çarşamba 11:30

Avusturya Lisesi Öğrencileri Eskrimi Seçti

Akademik başarısıyla bilinen Avusturya Lisesi sportif ve sosyal etkinlikleri ile de dikkat çekerken, proje konusu olarak eskrimi seçti.

Eskrim Okulu ve Avusturya Lisesinin ortak gerçekleştirdikleri proje çalışmasında 10 öğrenci iki gün boyunca Eskrim Okulu salonunda eskrim sporunun tarihsel geçmişinden başlayan teorik ve pratik bir çalışma gerçekleştirdi. Öğrenciler devam ettikleri yoğun eskrim atölyesi sonunu bir eskrim maçı ile noktalarken, sahip oldukları bedenlerini, yeteneklerini ve nasıl eğitilebildiğini gözlemleme fırsatı buldular. Avusturya Lisesi, Baş Müdür Yardımcısı Nurhan Şener'in girişimleri ve Eskrim Okuluyla birlikte kulüp etkinliklerine eskrimi de katmış bulunuyor.

Avusturya Lisesi öğrencilerinden Tayga Yuvacan bu yıl Moskova'da gerçekleştirilen Yıldızlar ve Gençler Dünya Şampiyonasında 12. olarak büyük bir başarıya imza atmıştı.

Eskrim çocuklara ve gençlere spordan çok daha fazlasını kazandırıyor. Duruş bozukluklarını giderilmesi için uzmanların eskrimi önerdiklerini duymuşsunuzdur. Ya da konservatuvarların tiyatro bölümlerinde oyunculara esneklik ve kondisyon için eskrim dersi verildiğini bilirsiniz. Bir eskrimci sportif olarak çevik, hızlı, güçlü, dayanıklı ve esnek olmalıdır. Eskrime başlayan çocuğunuz  100 metre koşucusu kadar hızlı, maraton koşucusu kadar dayanıklı, masa tenisçisi kadar çevik, jimnastikçi kadar esnek ve bir boksör kadar güçlü olmak için eğitilir. Bu sportif özellikler yine de eskrim için yeterli olmayacaktır, üstün konsantrasyon yeteneği, dikkat kontrolü ve maksimizasyonu, mükemmel refleksler geliştirilmesi gereken özelliklerdir. Ancak analitik düşünme hızlı çözümleme ve karar verme yeteneğinin geliştirildiği eskrimci bir satranç ustasının kıvrak zekasına da sahip olacaktır.

Unutmayın ki bütün savaş pilotları eskrim eğitimi alır. Eskrimin çocuklara kazandırdığı disiplin ve konsantrasyon yeteneğinden sonra derslerde de başarının arttığını gözlemlenmektedir. Çocuklar ve gençler eskrimden sonra derse konsantre olup dersi derste öğrenebilmektedir. Eskrimin çocuğa kazandırdığı belki de en önemli özellik öz güven duygusudur. Eskrimin çocuklar ve gençler üzerindeki bir başka etkisi de sosyalleşmedir. Eskrim aynı zamanda centilmenliğin ön plana çıktığı sosyal bir ortamdır ve çocukların sosyalleşmesini sağlar.

Eskrim dünyada ki en güvenli spor dallarının başında gelir bu yüzden de başta Amerika Birleşik Devletleri olmak üzere dünyanın pek çok ülkesinde sigorta şirketleri eskrim için diğer spor dallarında olduğu gibi ekstra prim ödemesi almamaktadır.
 

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
ÜYE İŞLEMLERİ


A1Haber - Poldy İnsan Kaynakları