24 Haziran 2021 Perşembe
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Avukat Adayları Kurgu Davada Yarışacak
24 Mart 2011 Perşembe 13:50

Avukat Adayları Kurgu Davada Yarışacak

Koç Üniversitesi Hukuk Fakültesi öğrencileri, Phillip C. Jessup Uluslararası Hukuk Farazi Dava Yarışması'nda Türkiye'yi temsil edecek.

Dünyanın en saygın eğitim mahkemesi kabul edilen, üniversitelerarası Phillip C. Jessup Uluslararası Hukuk Dava Yarışması"nın Türkiye ulusal elemelerinde birinciliği Koç Üniversitesi Hukuk Fakültesi öğrencileri kazandı.
Koç Üniversitesi Hukuk Fakültesi öğrencileri Uluslararası Hukuk Öğrencileri Birliği (ILSA) tarafından düzenlenen yarışmanın, 20-26 Mart 2011 tarihleri arasında ABD"de düzenlenmekte olan dünya finalinde Türkiye"yi temsil ediyor.

Uluslararası Hukuk Öğrencileri Birliği (International Law Students Association, ILSA) tarafından düzenlenen Philip C. Jessup Uluslararası Hukuk Yarışması'nın Türkiye ulusal elemeleri, 26 Şubat 2011 tarihinde İstanbul Üniversitesi'nin salonlarında yapıldı. 2011 yılı ulusal elemelere İstanbul, Bahçeşehir ve Koç Üniversitelerinin hukuk öğrencilerinden oluşan üç takım katıldı. Dünyanın en tanınan ve en prestijli kurgusal dava yarışmasında takımların davacı ve davalı olarak gerçekleştirdikleri sunumlar, tamamen İngilizce yapıldı.

İngilizce konuşan Avukat ve Öğretim Üyeleri"nin yargıç olarak katıldığı farazi mahkemelerde, Koç Üniversitesi, Hukuk Fakültesi öğrencisi olan Burcu Ergün, Ekin Ersanlı, Kayahan Cantekin ve Faruk Aktay"dan oluşan takımla katıldı.

Ülkeler arasında kurgulanmış bir davanın simülasyonundan meydana gelen yarışmanın amacı, uluslararası hukukun dünya genelinde yerleştirilmesi ve gelişmesinin yanı sıra hukuk öğrencilerine, uygulamalı olarak, avukatlık niteliklerinin kazandırılması. Dava konusu yaklaşık 8-9 ay önce öğrencilere veriliyor. Öğrenciler, yoğun bir çalışma temposundan geçiyor. Yarışmanın ödülü ise dünya hukuk çevrelerinde prestijli bir yarışmanın birincisi olmak.
Bu da çeşitli iş, staj ve master imkânlarını beraberinde getiriyor.

2008 yılındaki Türkiye birinciliği, Koç Üniversitesi Hukuk Fakültesi'nin o yılki takımı tarafından kazanılan dünyanın en tanınan ve en prestijli kurgusal dava yarışması olan söz konusu yarışmanın bu yılki uyuşmazlık konusu, farazi yarışmadaki temsili adları Ardenia ve Rigalia olan devletlerin bir etnik azınlık hakkındaki görüş ayrılıkları ve bu görüş ayrılığı çerçevesinde ortaya çıkan değişik hukuki sorunlardan oluşuyor.

Bu çerçevede insansız savaş uçaklarının kullanımının yasallığı, kadın hakları ve din özgürlüğü, OECD kurallarının ihlali gibi çok değişik konular da, takımlar tarafından ayrıntılı biçimde tartışılacak.

Ulusal eleme yarışmasını kazanan Koç Üniversitesi Hukuk Fakültesi'nin öğrenci takımı, Türkiye Şampiyonu sıfatıyla, 20-26 Mart 2011 tarihlerinde Washington'da düzenlenen uluslararası finallerde ülkemizi temsil etmeye hak kazanmış bulunuyor. Alınan sonuç, İngilizceye ve giderek hukuk İngilizcesine ve uluslararası hukuk bilgilerine hâkim olunma açısından, Koç Üniversitesi Hukuk Fakültesi öğrencilerinin ileri düzeyini göstermesi bakımından önem taşıyor.

Türkiye, Uluslararası Hukuk Öğrencileri Birliği (ILSA) tarafından düzenlenen, Phillip C. Jessup Uluslararası Hukuk Farazi Dava Yarışması"na 17 yıldır katılıyor.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
ÜYE İŞLEMLERİ


A1Haber - Poldy İnsan Kaynakları