10 Mayıs 2021 Pazartesi
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Avrupa’daki 27 IBM Veri Merkezi Ödül Aldı
25 Şubat 2012 Cumartesi 20:57

Avrupa’daki 27 IBM Veri Merkezi Ödül Aldı

Avrupa Birliği Veri Merkezleri yasasına göre enerji verimliliği uygunluğu alanında Avrupa’daki 27 IBM veri merkezi ödül aldı.

Veri merkezlerindeki enerji tüketimini maliyetleri artırmadan ve iş süreçlerini olumsuz etkilemeden azaltmanın yolları ile ilgili veri merkezi operatörlerini ve yöneticilerini bilgilendirmek ve teşvik etmek için yaratılan Avrupa Birliği Veri Merkezleri yönetimi yasası kapsamında, veri merkezlerinde enerji tüketimini azaltmak için en iyi uygulamaları kullanan veri merkezlerini belirleyen Avrupa Komisyonu, IBM’in Avrupa’daki 27 veri merkezini enerji verimliliğini sağlamaya yönelik kriterleri değerlendirildiğinde ödüle layık gördü. Enerji tasarruflu donanım ürünleri kullanımı, ücretsiz soğutma ve soğuk koridor uygulaması, enerji tüketimini uygun maliyetle ve merkezin kritik işlevlerini etkilemeden yapabilme kriterleri esas alınarak verilen bu ödül ile IBM aynı zamanda Komisyon’dan bu kadar geniş bir veri merkezi portföyü için ödül kazanan ilk şirket olma unvanına da sahip oldu.

Ödül alan 27 IBM Yeşil Veri Merkezi, IBM’in 15 Avrupa ülkesindeki stratejik dış kaynak veri merkezlerinin yüzde 70’inden fazlasını temsil ediyor. Bulut bilişimi desteklemek üzere tasarlanan bu veri merkezlerinin pek çoğu dünya genelindeki IBM müşterilerine operasyonlarını daha akıllı yürütmeleri için yardımcı olmak üzere faaliyet gösteriyor. Merkezlerde hayata geçirilen enerji iyileştirme uygulamaları, IBM’in 2007 yılında üç yıl içerisinde güç tüketimini artırmadan veri merkezlerinin BT kapasitesini iki katına çıkarma hedefine ulaşmasına da yardımcı oldu.

Analitik kullanılan IBM veri merkezlerinde, IBM Araştırma birimi tarafından geliştirilen Mobil Ölçüm Teknolojisi (MMT) uygulanıyor. Veri merkezlerine binlerce sensor yerleştirilen bu teknoloji ile ısı dereceleri kaydedilerek analiz ediliyor ve soğuk ve sıcak noktalar tespit ediliyor. Enerji akışına dair içerikler sunarak MMT, veri merkezlerine verimli soğutma sağlayabilecek zekayı aşılıyor. Bunu da yüksek güvenlik ve güvenilirlik ve ciddi ölçüde maliyetleri azaltarak yapabiliyor.

IBM, veri merkezlerindeki eski donanım ürünlerini enerji verimliliği açısından daha avantajlı sunucularla değiştirmek, elektrik kullanımı akıllı hale getirmek ve veri merkezinde hava soğutma kullanmak gibi yöntemlere başvurarak da enerji verimliliğindeki liderliğini koruyor. Aynı zamanda IBM enerji tasarruflu veri merkezlerinin operasyonel başarılarını, Avrupa ve dünya çapında yüzlerce müşterisine yansıtarak müşterilerin benzer sonuçlar elde etmeleri için de yardımcı olmuştur.

Geçtiğimiz Mayıs ayında Uptime Enstitüsü, bir bilgisayar veri merkezinin gücünü ne kadar verimli kullandığının bir göstergesi olan güç kullanım verimliliği (PUE) notu olarak, IBM’in veri merkezlerine, sektördeki 1.8 ortalamanın daha altında, ortalama 1.65 güç kullanım verimliliğini notu verdi.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
ÜYE İŞLEMLERİ


A1Haber - Poldy İnsan Kaynakları