05 Ağustos 2021 Perşembe
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Avrupa Koleji Biyolojide Bir Numara
25 Mayıs 2012 Cuma 12:25

Avrupa Koleji Biyolojide Bir Numara

21 yıldır uluslararası bilim dünyasında Türkiye patentli proje ve buluşların sayısını artırmak amacıyla yapılan MEF EBAV Proje Yarışması’nda biyolojinin en iyisi Avrupa Koleji oldu.

Avrupa Koleji 10 ve 11. snıftan iki öğrenci kanser tanısında kullanılacak alternatif bir yöntem geliştirdi. MEF Eğitim Kurumları’nın EBAV (Eğitimi ve Bilimsel Araştırmaları Destekleme Vakfı) ile organize ettiği ve bu yıl 21.si düzenlenen Liselerarası Araştırma Projeleri Yarışması’nda Avrupa Koleji biyoloji dalında birinciliğin sahibi oldu. Dünyanın birçok ülkesinden öğrencilerin yarıştığı organizasyonda Avrupa Koleji öğrencileri birçok rakibini geride bırakarak büyük bir başarıya imza attı.

Avrupa Koleji 11-B sınıfı öğrencilerinden Kamile Özbek ve 10-B sınıf öğrencilerinden Ecem Selim, “Doğal Maddelerin Optik Özelliklerinin Kullanımı ile Deformasyonlu Dokuların Tespiti” isimli projeleri ile Biyoloji dalında Türkiye birincisi seçildiler. İki öğrencinin projeleri kanserli dokuların tanısında yeni bir yöntem sunuyor.

Türkiye genelindeki okullardan 62, dünyadan 30 projenin finale kaldığı yarışmanın ödül töreni İstanbul’da yapıldı. Türkiye’deki fen öğrenimini desteklemek, bu alanda yetenekli öğrencileri bilimsel araştırmalara yönlendirmek ve onların “Geleceğin Bilim Adamları” olarak yetişmelerini sağlamak amacıyla düzenlenen yarışmaya Türkiye’den 231 okul 585 proje ile başvurdu, 17 ilden 53 okul 62 proje ile sergilenmeye layık bulundu. Projeler sağlık, alternatif enerji, ekoloji, genetik ve nanoteknoloji alanlarında yoğunlaştı.

KANSER TEDAVİSİNDE ALTERNATİF YÖNTEM
Ödül alan öğrencilerden Kamile Özbek projesini şöyle anlattı: “Okulumuzun daha önce yapmış olduğu proje çalışmaları sürekli dikkatimizi çekmişti. Arkadaşımla birlikte bu sene biz de dahil olmaya karar verdik. Kanser  ile yapılan çalışmalar sürekli ilgimizi çeken ve gündemde olan bir konuydu. Konumuzla ilgili olarak doğal maddeler ve bunların optik özellikleri ile ilgili bir çok literatür araştırması yaptıktan sonra bu maddelerin scapolit grubundan Wernerite minerali ve yine UV ışınları altında parlama özelliği gösteren kına-kına ağacı kökenli kinin bileşikleri olabileceği konusunda birleştik. Bunu takip eden süreçte bu maddelerin etkilerini gözlemlemek ve incelemek amaçlı canlı türü belirledik. Mantarlar ve solucanlar ile yaptığımız deneysel çalışmalar hipotezimizi doğruladıktan sonra çalışmalarımızı kanserli dokular üzerinde yoğunlaştırdık. Elde ettiğimiz tüm veri ve sonuçlar, kanserin tanı uygulamasına alternatif bir yöntem geliştirmiş olabileceğimizi vurgulamış oldu. Bu da bize başarıyı getirdi.’’

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
ÜYE İŞLEMLERİ


A1Haber - Poldy İnsan Kaynakları