18 Eylül 2021 Cumartesi
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Avrupa Internet Erişim Pazarı Canlanıyor
16 Eylül 2008 Salı 09:58

Avrupa Internet Erişim Pazarı Canlanıyor

TÜBİSAD ile işbirliği yapan EITO'dan gelen son bilgilere göre, AB üyesi ülkelerde Internet erişiminden sağlanan gelirler, yüzde 10'dan fazla artış gösterdi.

Avrupa Internet erişim pazarı hızla gelişiyor. Avrupa Pazar Araştırma Enstitüsü EITO"dan gelen son bilgilere göre, kişisel Internet erişiminden sağlanan gelirler, 2008"de Avrupa Birliği"nde (AB) geçen yıla göre yüzde 10,2 artış gösterdi ve 33,7 milyar avroya ulaştı. EITO Başkanı Bruno Lamborghini, "Yenilikçi ek hizmetler ve düşen fiyatlar, erişim pazarının güçlü gelişim göstermesine yardımcı oluyor. Günümüzde hızlı Internet bağlantısı, telefonla düşük fiyatlı sınırsız konuşma paketi veya filmler ve müzik için online sipariş hizmeti ile birlikte sunuluyor," dedi.

Araştırma, veri transferi ücretlerinin de düşüşte olduğunu gösterdi. Birkaç yıl önce saniyede 1 megabit bağlantı hızı standart idiyse, bugün bu oranın iki katı olağan sayılıyor. EITO"nun son tahminlerine göre, 2008 yılının sonunda, Batı Avrupa"da 114 milyon genişbant Internet bağlantısı olacak. Bu da hızlı veri hatlarını nüfusun yüzde 26"sı için ulaşılabilir kılacak.

Şu an Avrupa"daki en büyük tek pazar Almanya ve 2008 yılı için öngörülen gelir 8,4 milyar avro. Bu, geçen yıla göre yüzde 8,5 artış ve AB"de yüzde 25 pazar payı anlamına geliyor. Fransa, yüzde 22,5 artışla 4,6 milyar avroya ulaşan geliri sayesinde, yoğun nüfuslu AB ülkeleri arasında en güçlü gelişmeyi kaydeden ülke oldu. İngiltere de 4,6 milyar avro ile yüzde 7,2 gelişme kaydetti. Fransa ve İngiltere"nin AB"de yüzde 13,6"şarlık pazar payları bulunuyor. İspanya"da ciro yüzde 7,6 artarak 3,2 milyar avroya ulaştı. Bu da yüzde 9,5 pazar payına tekabül ediyor. EITO, Internet erişiminden sağlanan gelirlerdeki dinamik artışın 2009"da da devam edeceğini ve yüzde 9 artışla 36,9 milyar avroya ulaşılacağını öngörüyor.

TÜBİSAD-EITO işbirliği
EITO, Türkiye"de TÜBİSAD (Bilişim Sanayicileri Derneği) ile işbirliği yapıyor. 1993 yılından beri Avrupa"da bilişim ve alt kırımları ile ilgili veriler yayınlayan EITO"da TÜBİSAD sayesinde Türkiye verileri de bulunuyor. Böylece Türk bilişim sektörü, Avrupa Komisyonu ve OECD tarafından da desteklenen bu araştırmayla güvenilir verilere sahip oluyor. Türkiye bilişim sektöründe detaylı bir araştırma olmadığı için, EITO verileri büyük bir boşluğu dolduruyor. EITO raporlarını satın almak için, TÜBİSAD"ın web sitesine (www.tubisad.org.tr) tıklamak gerekiyor.

(A1Haber)

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
ÜYE İŞLEMLERİ


A1Haber - Poldy İnsan Kaynakları