23 Eylül 2021 Perşembe
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Aveadan Kaçak Telefonla Mücadele
26 Temmuz 2008 Cumartesi 15:01

Avea'dan Kaçak Telefonla Mücadele

Avea Genel Müdürü Cüneyt Türktan, 100 bin cihazın yetkili Avea bayileri tarafından kayıt altına alındığını açıkladı.

Avea Genel Müdürü Cüneyt Türktan, cep telefonlarında kaçak kullanımı önlemeyi amaçlayan yasa çıktığında 18 milyon kayıtlı telefon bulunduğunu, bugün ise bu sayının 100 milyona ulaştığını söyledi.

Mobil Telekomünikasyon Sektöründe Kayıt Dışılık Ve Yansımaları konulu panelde konuşan Türktan, bu sürede 6,5 milyon telefon hattının görüşmeye kapatıldığını, hırsızlık, gasp gibi suçların da yüzde 90 azaldığını belirterek "Yurtdışından gelen yolcuların beraberinde getirdiği 100 bin cihaz yetkili Avea bayileri tarafından kayıt altına alındı" dedi. Türktan, halen cep telefonlarının yüzde 90"ının ithal ürünler olduğunu, cep telefonu cihazlarında ortalama kullanım süresinin iki yıl olduğunu kaydederek, "Artık cep telefonunda yerli üretim tüketmek zorundayız" diye konuştu.

Panelde bir konuşma yapan Vodafone Türkiye Genel Müdür Yardımcısı Alp Sevindik, yapılan hesaplamalara göre 2008 ve 2009 da cep telefonu abone sayısındaki artış hızının düşeceğini gösterdiğini belirterek, "Türkiye"de kayıt dışı mobil telefon cihazlarının yüzde 50"den yüzde 15"lere düşmesi memnuniyet verici. Kaçak cihaz satışının engellenmesi için tüm operatörlerin daha fazla çaba harcaması gerekiyor" dedi. Sevindik, toplu cihaz girişlerinin önlenmesi için pasaport ve telefon hattı sahibi kişinin aynı olması gerektiğini belirtti.

(ANKA)

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
ÜYE İŞLEMLERİ


A1Haber - Poldy İnsan Kaynakları