26 Ekim 2021 Salı
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Avea TIME 2007ye Katıldı
29 Kasım 2007 Perşembe 11:24

Avea TIME 2007'ye Katıldı

Avea yöneticileri, TIME 2007’de Türkiye’de Numara Taşınabilirliği, MobilTV ve Sosyal Ağlar konularını gündeme taşıdı.

Türkiye’de Telekom, Internet, Medya ve Eğlence (TIME) alanlarını bir araya getiren tek etkinlik olan TIME 2007, bu yıl 27-28 Kasım 2007 tarihlerinde Türkiye’nin yenilikçi GSM operatörü Avea’nın sponsorluğunda düzenlendi.

Ceylan Intercontinental Otel’de Eğlenceye teknoloji var temasıyla hayata geçirilen etkinlikte, değişmeye devam eden yaşam biçimlerinin TIME endüstrisiyle kesişimi ve bu endüstrinin topluma sundukları, konunun uzman konuşmacılar tarafından çeşitli oturumlarda gündeme getirildi. GSM sektörünün, TIME endüstrisindeki yeri de Avea yöneticileri aracılığıyla katılımcılarla paylaşıldı.

Bu yıl dördüncüsü düzenlenen etkinlik kapsamında, 27 Kasım 2007 Salı günü Etkin Rekabet yolunda Numara Taşınabilirliği konulu Avea oturumunda konuşan Avea Regülasyondan Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Cengiz Anık, “Abonelerin kullandıkları telefon numarasını değiştirmeden diledikleri operatörden hizmet almalarını sağlayacak Numara Taşınabilirliği doğal bir tüketici hakkıdır. Dolayısıyla Numara Taşınabilirliği mobil telekomünikasyon pazarında etkin rekabetin sağlanması için vazgeçilmez bir unsurdur” dedi. Konuşmasında, Numara Taşınabilirliği’nin Avrupa Birliği (AB) evrensel hizmet direktifine göre bir yükümlülük olduğuna da değinen Anık, bugün itibarıyla 25 AB ülkesinde Numara Taşınabilirliği’nin istisnasız uygulandığını vurguladı. Anık, Numara Taşınabilirliği’nin etkin olarak uygulanabilmesi ve abonelerin bu süreçten zorluk çekmeden faydalanabilmeleri için Telekomünikasyon Kurumu’nun yapması beklenen bazı düzenlemeler bulunduğunu ve bu düzenlemeler doğrultusunda uygulamanın Türkiye’de 2008 yılının ikinci yarısında hayata geçmesinin beklendiğini söyledi.

Yine aynı gün düzenlenen, TV programlarını cep telefonundan seyretme imkanı sunan Mobil TV teknolojisi ile ilgili Mobil TV ve kişiselleştirme başlıklı oturumda konuşan Avea Katma Değerli Servisler Pazarlama Direktörü Ayşegül Ceyda Yıldırım ise, Avea’nın Mobil TV hizmeti MobilVizyon sayesinde cep telefonunun konuşma dışındaki işlevlerini bütünleşik bir hizmet haline dönüştürdüklerini belirtti. Yıldırım, “Avea’nın 2003 yılında abonelerine sunduğu MobilVizyon, Türkiye’de bir GSM operatörü tarafından sunulan tek Mobil TV servisi. Yayın, cep telefonlarında izlenebilecek format ve boyuta getirilerek, bir Mobil Video Streaming sunucusu aracılığıyla GPRS/EDGE üzerinden Avea abonelerine ulaştırılıyor. Bu sayede Avea aboneleri, cep telefonlarından TV seyredebiliyor, trafik kameralarına ulaşabiliyor, vizyona girecek filmlerin fragmanlarını, müzik kliplerini izleyebiliyor ve IMKB’de işlem gören hisse senetlerini takip edebiliyor” dedi. Bugün piyasada 70’in üzerinde MobilVizyon uyumlu cep telefonu bulunduğunu belirten Yıldırım, bu hizmeti kullanan abonelerin %34’ünün her gün, %32’sinin de hafta 2-3 kez MobilVizyon izlediklerini belirtti.

28 Kasım 2007, Çarşamba günü ise içerik endüstrisinin masaya yatırıldığı Kullanıcı tarafından üretilen içerik başlıklı oturumda Avea Pazarlama Segment Yönetimi Direktörü Emre Günerman da konuşmacılar arasında yer aldı. Kullanıcıların hem okuyucu hem de içerik oluşturucu olarak bireysel bilgilerini erişime açabildiği sistem Glocalization Network ve içerik üretiminin mobil platforma yansımaları hakkında bilgi veren Günerman, merkezi modeldeki kitleselleşmiş içerik modelinin yanına demokratikleşen içerik modellerinin eklendiğini söyledi. Yeni medya savaşlarında son raund’un Sosyal Ağlar olduğunu vurgulayan Günerman, “Bu alanda Google, Microsoft ve Yahoo arasındaki rekabet son sürat devam ediyor ve Youtube, Myspace gibi platformlarda kullanıcıların ürettiği içerikle yakalanan başarı mobil platforma da taşınıyor. Bunun en güzel örnekleri arasında YahooMail’den cep telefonlarına kısa mesaj gönderme, Google’ın Mobil İşletim Sistemi: Android, Nokia – Microsoft işbirliği ve Nokia’nın Mosh’ta üçüncü boyuta (seek) geçmesi yer alıyor” dedi.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
ÜYE İŞLEMLERİ


A1Haber - Poldy İnsan Kaynakları