26 Ekim 2021 Salı
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Avea, Türkçe SMSe Hazır
16 Mart 2008 Pazar 09:49

Avea, Türkçe SMS'e Hazır

Avea, SMS'lerde kullanılan Türkçe harflerin diğer harfler gibi yalnızca bir karakter sayılmasını sağlayacak gerekli çalışmaları tamamladı.

Avea, Telekomünikasyon Kurumu"nun SMS"lerdeki Türkçe harflerin diğer harfler gibi yalnızca bir karakter sayılması ile ilgili aldığı kararın ardından gerekli çalışmaları yaparak şebekesini Ocak 2008 itibariyle uygulamayı kullanıma hazır hale getirdi.

Yeni uygulama sayesinde Türkçe harfler içeren SMS"lerin karakter limitini aşıp birden fazla SMS olarak ücretlendirilmesi önleyecek olan Avea, bu hizmeti abonelerine sunmak için diğer operatörlerin hazırlanmasını bekliyor.

Son gün 31 Mart

Avea CEO"su Cüneyt Türktan, konuyla ilgili, "Avea olarak Türkçe SMS uygulamasına hazır olsak da kullanıma sunmak için Telekomünikasyon Kurumu"nun kararı doğrultusunda diğer GSM operatörlerinin de hazırlanmasını bekliyoruz. Kurum, tüm operatörlerinin hazırlıklarını tamamlamaları için 31 Mart tarihini son gün olarak belirledi. Bu tarih itibariyle abonelerimize sunacağımız uygulamanın SMS maliyetlerini düşüreceğini düşünüyoruz. Öte yandan, Ulaştırma Bakanımız Sayın Binali Yıldırım, dün yaptığı açıklamada Uluslararası Cep Telefonları Üreticileri Birliği"nin bundan sonra üretilecek tüm cep telefonlarında Türkçe harflerin yer alacağını belirtti. Henüz bir çok ülke başaramamışken Türkiye"nin bunu gerçekleştirmiş olması telekomünikasyon sektörü için dönüm noktası oluşturmaktadır. Bu önemli gelişme ve Türkçe SMS uygulamamız ile birlikte ülkemizde SMS kullanımının daha da yaygınlaşacağına inanıyoruz" dedi.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
ÜYE İŞLEMLERİ


A1Haber - Poldy İnsan Kaynakları