17 Ekim 2021 Pazar
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Avea, 10 Milyon Aboneye Ulaştı
30 Ocak 2008 Çarşamba 11:05

Avea, 10 Milyon Aboneye Ulaştı

10 milyon aboneye ulaşan Avea, 2008 yılında 300 milyon dolar yatırım yatacak.

Türkiye’de GSM sektörüne rekabeti getirerek, gerçek fiyata kaliteli iletişim sunmayı ilke edinen Avea, 2007 yılında da pazara yenilikçi ürün ve hizmetler sunarak abonelerinin ihtiyaçlarını karşılamaya devam etti. Özellikle altyapı ve insan kaynaklarının gelişimine yaptığı yatırımlarla 2007 yılını başarıyla kapatan Avea, sosyal sorumluluk, istihdam ve sponsorluk projeleri ile de Türkiye’nin gelişimine verdiği önemi gösterdi.

Telekomünikasyon sektörünün ve Avea’nın 2007 yılındaki performansının değerlendirildiği ve 2008 beklentilerinin paylaşıldığı toplantıda konuşan Avea CEO’su Cüneyt Türktan, şirketin cirosunun bir önceki yıla göre % 18 artışla 1.7 milyar YTL’ye ulaşma başarısı gösterdiğini söyledi. Türkiye mobil pazarındaki abone sayısı 2007’de bir önceki yıla göre %17 büyürken, Avea’nın %33 büyüdüğünü vurgulayan Türktan, Avea’nın özellikle 2007’nin son 3 ayında yeni abone kazanımında %60 artış kaydettiğini, böylece pazar payını %16’ya çıkarttığını belirtti.

Avea’nın yeni abone kazanımındaki başarısının arkasındaki etkenlerden birinin gelişen teknolojik altyapısı olduğunu söyleyen Türktan, 2007 yılında yapılan toplam 302 milyon dolarlık yatırımla altyapılarını daha da güçlendirdiklerini ve bu sayede 3000 ve üstü nüfuslu yerleşim yerlerinin %99.5’ini kapsadıklarını aktardı. Öte yandan Türkiye nüfusunun %93’ünü kapsayan EDGE şebekesi ile penetrasyonu %87 seviyesine ulaştırdıklarını belirten Türktan, bu alanda Avea’nın liderliğinin sürdüğünün altını çizdi.

Türktan 2007 yılına girerken Diyarbakır’da açılan santral ile Güneydoğu Anadolu bölge şebekesini daha verimli ve kaliteli hale getirdiklerini belirterek sözlerine şöyle devam etti: “2007 yılı içinde Avrupa ve birçok uluslararası standartlar ile uyumlu, Türkiye’nin ilk yüksek teknolojiye sahip yeni nesil IP tabanlı çekirdek şebekemizi hayata geçirdik. Bu sistem sayesinde Avea, 3G,4G ve Wi-Max gibi teknolojilere uyumlu hale geldi. Aralık ayında ise İzmir Santralimizi teknolojik altyapısı güçlü yeni binasına taşıdık. Bu sayede Ege Bölgesi ve çevre illerdeki abonelerimize daha iyi hizmet sunmaya başladık” dedi.

Öte yandan Avea’nın 2007 yılında istihdam projeleri ile de Türk toplumunun sürdürülebilir kalkınmasına katkı sağladığını söyleyen Türktan, 1,5 ay içinde hayata geçirilen Erzincan Çağrı Merkezi ile tüm Türkiye’deki abonelere daha iyi hizmet vermeye başlandığını ve aynı zamanda bölge ekonomisine değer katıldığını ifade etti.

2007 yılında Türkiye’de ilk olma özelliğini taşıyan avantajlı kampanya ve tarifelerle de farklı kesimlerden müşterilerinin ihtiyaçlarını karşılayan Avea; kamu personeli için TümKamu, bireysel aboneleri için HepsiBir, özel sektör çalışanları için Tümİş ile abonelerine özel hizmetler sunmaya devam ediyor.

Kafa karıştırmayan, şeffaf, kolay anlaşılır tarife ve servislerle sektörde farklılaştıklarını belirten Türktan, “2007 yılında Avea, sektördeki en iyi teklifleri sunmaya devam etti. Artık cep telefonu kullanıcıları, gerçek ihtiyaçlarını karşılayacak tarifeleri Avea’da bulacağını biliyor” dedi.

MobilVizyon ile MobilOfis uygulamalarının 2007 yılında sektöre damga vurduğunu söyleyen Türktan, katma değerli hizmetler tarafında da Acil Çıkış, Renkli SMS, Neşeli Mesaj, Fonses, HazırCevap, Gole Kontör ve Windows Live Messenger gibi hizmetleri Avea aboneleri ile buluşturduklarını belirtti.

Toplantıda, 2008 yılına dair öngörülerini de dile getiren Türktan “Şüphesiz GSM sektörü 2008 yılında da hızlı gelişmesini sürdürecek. Avea ise ilkleri sunmaya, abonelerinin ihtiyaçlarına göre ilerlerken yapılmayanı yapmaya, farklı düşünmeye, en önemlisi de pazar ortalamalarının üzerinde büyümeye ve abonelerinin yüzünü güldürmeye devam edecek” dedi.

Türktan, yatırımlarda müşteri ihtiyaç ve memnuniyetinin ön planda tutulacağını vurguladı ve şöyle devam etti: “Bu sene 3 milyon yeni abone hedefliyoruz. Yapacağımız yatırımlar ile 2010 yılında pazar payımızı yüzde 25’e çıkarmayı hedefliyoruz.”

Öte yandan 2008 yılında özellikle Numara Taşınabilirliği, şebeke içi - şebeke dışı fiyat düzenlemeleri ve tesis paylaşımı konularında önemli gelişmeler yaşanacağını söyleyen Türktan, “2008 yılının ikinci yarısında hayata geçeceğini öngördüğümüz Numara Taşınabilirliği tüm cep telefonu aboneleri için büyük avantajlar içeriyor. Avea olarak bu döneme iddialı şekilde hazırlanıyoruz. Hem gerçek fiyatta konuşmak isteyen hem de kaliteli iletişim almak isteyen tüm cep telefonu aboneleri Avea’nın rekabetçi stratejisinin avantajlarından yararlanacak” dedi.

Bununla birlikte Numara Taşınabilirliği’nin etkin olarak uygulanabilmesi ve abonelerin bu süreçten zorluk çekmeden faydalanabilmeleri için Telekomünikasyon Kurumu’nun yapması beklenen bazı düzenlemeler bulunduğuna dikkat çeken Türktan, “Tüketici faydasına olacak bu düzenlemeleri Telekomünikasyon Kurumu’nun 2008 yılında çok etkin ve proaktif bir şekilde tamamlaması büyük önem taşıyor” dedi.

Tesis ve kule paylaşımı alanındaki düzenlemeler konusuna da değinen Türktan, bu uygulamanın aboneye olduğu kadar ekonomiye ve çevre korunmasına da olumlu katkısı olduğunu belirtti ve ekledi:

"Kapsama ihtiyacı olan her bölgeye 3 kule kurulması yerine, tek kule üzerinde 3 operatörün yer alması hem maliyetlerin düşmesine ve dolayısıyla abonelere yansıtılan fiyatlarda avantaj sağlanmasına, hem de çevrenin korunmasına ve daha az etkilenmesine yardımcı olacak. Avea olarak biz bundan bağımsız olarak yatırımlarımızı yaptık ve 8500’den fazla baz istasyonumuzla Türkiye’nin yüzde 94’ünü kapsama altına aldık.”

Geçtiğimiz yıl örnek bir yapı hayata geçirerek Protell, Techcell, Vegatel ile cep telefonu kullanıcılarının “tüm” ihtiyaçlarına cevap vermeye başlayan Avea, pazarda distribütör sistemini kuran ikinci GSM şirketi olarak dinamikleri değiştirdi. Bayi ağını güçlendirerek, yeni eklenen alternatif kanallarla bulunabilirliğini de artıran Avea, satış noktasını 2007 yılı sonunda 1154’e çıkardı. Öte yandan alternatif dağıtım kanallarını (Carrefour, Migros, Tansaş, Kipa, PM, Dia, Macrocenter, BİM, Shell, Teknosa) da devreye sokan Avea, 60 bine yaklaşan satış kanalı ile Türkiye’nin dört bir yanında bulunabilir hale geldi.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
ÜYE İŞLEMLERİ


A1Haber - Poldy İnsan Kaynakları