28 Eylül 2021 Salı
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Atos Kurumsal Sosyal Sorumluluk’tan A+ Aldı
13 Haziran 2012 Çarşamba 12:50

Atos Kurumsal Sosyal Sorumluluk’tan A+ Aldı

The Zero Email ve Karbon Ayakizi Azaltma gibi projelerinin de yer aldığı 2011 Kurumsal Sosyal Sorumluluk raporuyla Atos, bu konudaki en itibarlı metot olarak adlandırılan GRI tarafından A+ sınıfında değerlendirildi.

48 ülkede 74 bin çalışana sahip Avrupa’nın lider IT hizmetleri sağlayıcı firması Atos, teknolojinin öncü şirketi olmakla kalmıyor; aynı zamanda yürüttüğü sosyal sorumluluk projeleriyle bu alanda da başarısını gözler önüne seriyor. 2011 yılında kurumsal sorumluluk alanında birbirinden değerli projeler hayata geçiren Atos, bunların sonucu olarak Global Reporting Initiative (GRI)’ın da takdirini bir kez daha kazanmayı başardı.

Dünyanın en itibarlı raporlama metotlarından biri olarak anılan GRI, 1990’lı yılların ortalarından bu yana iş dünyasının gündeminde yer alıyor. Uluslararası standartlara sahip bu raporlama metodunda şirketler, finansal raporlar ile yatırımcılara ekonomik performans sunarken, diğer yandan ekolojik çevre ve sosyal sorumluluklar boyutlarındaki performansı da toplum bireyleriyle paylaşıyor. Şirketlerin bu alandaki faaliyetlerinin belli standartlar dahilinde raporlanması, denetlenmesi ve dünyada farklı kurumlar tarafından benzer alanlarda geliştirilmiş uygulamalarla ortak bir dil oluşturulması amacıyla geliştirilmiş GRI, Fortune 500 bünyesindeki şirketlerin neredeyse tamamı tarafından kabul görüyor ve destekleniyor.

Tüm çalışmalarında, çevresel ve toplumsal sorumluluğunu da göz önüne alan Atos, GRI çizgilerine göre hazırlanmış olan üçüncü Kurumsal Sorumluluk raporunu yayımladı. 2010’da olduğu gibi Atos’un 2011 CSR Raporu da GRI tarafından A+ sınıfında değerlendirildi. 2011’de Siemens IT Çözümleri e Hizmetleri ile birleşen Atos’un GRI’dan aldığı bu not, aynı zamanda şirketin bu birleşmeyi hızlı bir şekilde hayata geçirerek en üst düzey pazar standartlarına göre hizmet verdiğini de kanıtlıyor.

Atos Kurumsal ve Sosyal Sorumluluktan Sorumlu Başkan Vekili Genel Sekreteri Philippe Mareine, elde edilen bu başarıyla ilgili olarak şöyle konuşuyor: “Bu yıl da GRI tarafından Kurumsal sorumluluk raporumuza A+ sınıflandırmasının uygun görüldüğünü duyurmaktan son derece mutluyum. Bu başarı, Atos’un sürdürülebilirlik kavramını kurumsal stratejisinin en üst noktasına yerleştirdiğinin ispatıdır. Bu not aynı zamanda, hizmet kalitemize ek olarak, çevresel ve sosyal sürdürebilirlikte de iddiamızı ortaya koyuyor. Hedefimiz, tüm coğrafyalarda yenilikçi ve sosyal olarak sorumlu bir kurum olarak ve müşterilerimiz için de uzun vadeli bir ortak olarak tanınmak.”

Atos Türkiye CEO’su Orhan Akbulut, “Atos Türkiye olarak biz de tüm çalışmalarımızda çevresel, ekonomik ve toplumsal sürdürülebilirliği hedefliyoruz. Sosyal sorumluluk alanında yüksek bir motivasyon ve heyecanla değerli projeler hayata geçiriyoruz. Önümüzdeki dönemde de çalışmalarımızla sürdürülebilir etkiler yaratmak için hayata geçireceğimiz projelerin uzun soluklu olmalarını, toplumsal anlamda fayda üretmelerini ve kalıcı yarar sağlamalarını hedefliyoruz” dedi.

Atos’un 2011 hedefleri
Atos’un kurumsal sorumluluk alanında 2011 hedefleri şu şekildeydi:
Dünya genelinde kabul edilen sürdürülebilirlik sıralamalarındaki konumunu pekiştirmek,  kurumsal değerler, yeşil girişimler ve yenilikçi müşteri çözümleriyle sürdürülebilirliği şirketin DNA’sına yerleştirmek ve hissedarlarla iletişimi arttırmak.

Tüm hedeflere ulaşıldığı gibi Atos’un sosyal ve çevresel sözlerini de yerine getirdiği projeler hayata geçirdi:
•Karbon Ayakizini %15 azaltma hedefini, 2009-2011 aralığındaki 3 yılda, en son %34,6’lık düşüş ile tamamladı. Şirket, 2015’e kadar %45’lik azalma yakalamayı hedefliyor.
•FTSE index ve ASPI Eurozone index’ine, lider çevresel ve sosyal uygulamaları ile girdi.
•Evrensel olarak tanımlanmış sorumlu çalışma prensipleri altında çalışmak üzere Birleşmiş Milletler Küresel İşbirliği Paketi’ne kurumsal desteğini yeniledi.
•Dünya genelindeki sosyal girişimlere katılan 4000 çalışanı ve 2.7 milyon euro’luk BT projesi yatırımlarıyla Kurumsal Sosyal girişim ve inovasyonu geliştirdi.
•The Zero Email™ programıyla Atos çalışma biçiminde pozitif bir dönüşüm sağladı. 2011 yılında önemi artan Wellbeing@work programı çerçevesinde, 2013’ e kadar Zero Email sirketi olmayı hedeflediğini açıkladı.
•Tüm Atos veri merkezlerine hitap eden karbon dengeleme programı sayesinde, dünya genelindeki tüm Atos müşterilerine, “karbonsuz hosting” sağlandı.
•SAP Pinnacle ödülünü Yılın Sürdürülebilirlik Ortağı olarak aldı ve sürdürülebilir çözümlerini müşterilerini enerji ve karbonu daha iyi yönetme ve CSR performansını gözleme alanlarında destekleyerek öne çıkardı.
•Helsinki’de soğutmanın ısı pompaları, soğuk deniz suyu ve enerji üretimindeki artan termal enerjiyle sağlanan karbonsuz veri merkezini açtı ve artan ısı, 4.500’den fazla haneye ısıtma sağladı.
•Kurumsal sorumluluk alanında, Çalışmak İçin Çok İyi Bir Yer (Great Place to work) programı kapsamında çalışan anketi gerçekleştirerek iyi sonuçlar aldı.
•İlk “hissedar” toplantısını Londra’daki Olimpik Teknoloji Merkezi’nde gerçekleştirdi ve hissedarlarına Atos CSR raporuna katılma teklifi sundu. Katılanların tamamı Atos’ un kurumsal sorumlulukta ilerleme kaydettiğine hemfikir oldu. Ek olarak, şirket, SAP’nin Sürdürülebilirlik Performans Yönetimi uygulamasını kullanma kararı aldı.
 

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
ÜYE İŞLEMLERİ


A1Haber - Poldy İnsan Kaynakları