10 Mayıs 2021 Pazartesi
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Atılım Üniversitesinde Ortak Akıl Buluşması
12 Ekim 2011 Çarşamba 17:00

Atılım Üniversitesi'nde Ortak Akıl Buluşması

Yerli helikopter üretiminden, tasarım ve işletme modeline kadar çeşitli aşamaların konuşulduğu Ortak Akıl Buluşması, Atılım Üniversitesi’nin desteğinde gerçekleştirildi.

Türkiye’nin 2023 Vizyonu çerçevesinde ortaya koyduğu yeni sanayi hamleleri arasında yer alan Milli Helikopter projesi kapsamında yerli helikopterin üretimi, üretim örgütlenmesi, tasarımı ve işletme modeline kadar çeşitli aşamaların konuşulduğu Ortak Akıl Buluşması Atılım Üniversitesi’nin desteğinde ve Savunma Sanayii Müsteşarlığı’nın himayesi ve ev sahipliğinde gerçekleştirildi.

Moderatörlüğü Atılım Üniversitesi’nden Yrd. Doç. Dr. Savaş Zafer Şahin tarafından yapılan toplantıya, Savunma Sanayii Müsteşarı Murad Bayar, SSM Helikopter Daire Başkanı Köksal Liman, Atılım Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Abdurrahim Özgenoğlu, 70 kamu kurum ve kuruluşundan 150 temsilci katıldı ve yerli helikopter üretimine ilişkin 1.513 fikir üretildi.

Sürdürülebilirliğin öncelikli ve önemli olduğu vurgulanan milli helikopter projesinde hedef, tasarımı Türk mühendislerce yapılan, alt sistemlerin ülke ihtiyaçlarına göre belirlendiği, uluslararası sivil sertifikasyona sahip, performans ve fiyat açısından rekabet edebilecek bir helikopter tasarlanarak öncelikle Türk pazarına ve dünya pazarına sunmak olacak.

Türkiye’nin helikopter kullanımı açısından dünyanın önde gelen ülkelerinden biri olduğu halde kendi helikopterini tasarlayacak ve üretecek olması, birçok farklı sektördeki teknolojik gelişmeyi ve büyümeyi de beraberinde getirecek. Toplantıda ortaya konan düşünceye göre, Türk savunma sanayii milli helikopter üretimi sayesinde yeni işbirlikleri geliştirecek, stratejik bir yaklaşım oluşturulacak ve ezberlerin bozulmasını sağlayacak.

Milli helikopter hedefinin masaya yatırıldığı özel toplantıda ortaya konan fikirler yine Atılım Üniversitesi tarafından bilimsel yöntemlerle analiz edilecek, elde edilen sonuçlar üzerinden milli helikopter tasarım ve üretimine ilişkin olarak temel strateji belirlenecek.
 

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
ÜYE İŞLEMLERİ


A1Haber - Poldy İnsan Kaynakları