18 Eylül 2021 Cumartesi
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Atılım Üniversitesi ile Anadolu OSB İşbirliği
28 Mart 2011 Pazartesi 15:12

Atılım Üniversitesi ile Anadolu OSB İşbirliği

Atılım Üniversitesi ile Anadolu Organize Sanayi Bölgesi arasında üniversite laboratuarlarının ortak paylaşımına da içeren işbirliği protkolü imzalandı.

Atılım Üniversitesi ile Anadolu OSB arasında gerçekleştirilen işbirliği, beyin ve beden gücünün birleşmesine en iyi örnek olarak gösteriliyor. Gelecekte 15 bin kişiye istihdam kapısını da aralayan işbirliğinin, Türkiye"de yeni bir modelin de öncüsü olması bekleniyor.

Türkiye"nin ve Başkentin önde gelen eğitim kurumlarından Atılım Üniversitesi, Anadolu Organize Sanayi Bölgesi ile üniversite-sanayi işbirliğini öngören protokole imza attı. Türkiye"de yeni bir modelin de öncüsü olması beklenen bu işbirliği kapsamında; Anadolu OSB"nin kurumsal gelişiminin desteklenmesi, Atılım Üniversitesi laboratuarlarının ortak paylaşımı ile bilimsel araştırma ve sanayi kapasite geliştirme çalışmalarının yapılması hedefleniyor. İşbirliğinin ayrıca iş bulma ve istihdama da katkıda bulunması bekleniyor.

Türkiye"de ilk kez. üretime geçmeden üniversite-sanayi işbirliğini gerçekleştiren Anadolu OSB"nin gelecekte 15 bin kişiye de istihdam yaratması bekleniyor. İmza töreni öncesinde bir konuşma yapan Organize Sanayi Bölgeleri Derneği ve Anadolu Organize Sanayi Bölgesi (OSB) Başkanı Hüseyin Kutsi Tuncay, OSB"lerin Türkiye"nin önemli bir gerçeği olduğunu belirterek, Anadolu OSB"nin de Türkiye"deki 263 OSB"den biri olduğunu ifade etti. Türkiye"deki organize sanayi bölgelerini değerlendiren Tuncay; Türkiye"de sadece 148 bin OSB"de üretim yapıldığını ancak geri kalan OSB"lerin boş olması nedeniyle dünyanın kaynağının heba edildiğine dikkat çekti. Devlet kurumlarının ödediği verginin, şehrin ödediği vergilerin kapsamı dışına çıkarılması gerektiğine de vurgu yapan Tuncay, OSB"lerin desteklenmesi gerektiğini, OSB yatırımcılarına da mutlaka pozitif ayrımcılık yapılmasının önemine değindi.

Tuncay"dan sonra söz alan Atılım Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Abdurrahim Özgenoğlu da; Türkiye"de üniversite-sanayi işbirliğinin istenilen düzeyde olmadığına dikkat çekti. Çözüm yolunun ise; Türkiye"ye özgü kavram ve süreçlere dayalı, bu işbirliğinde olduğu gibi yeni modellerin ve deneyimlerin ortaya konmasının önemine değindi. Özgenoğlu; Anadolu OSB ile gerçekleştirdikleri bu işbirliğinin de; yeni ir model olacağı umudunu da taşıdıklarını sözlerine ekledi.
Protokol imza töreni, Prof. Dr. Tamer Müftüoğlu"nun, Organize Sanayi Bölgeleri"nin KOBİ"lerin gelişimindeki rolü konulu sunumuyla sona erdi.


Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
ÜYE İŞLEMLERİ


A1Haber - Poldy İnsan Kaynakları