23 Haziran 2021 Çarşamba
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Atatürk Öğrenci Sitesi’nin Temeli Atıldı
10 Nisan 2012 Salı 18:50

Atatürk Öğrenci Sitesi’nin Temeli Atıldı

Atatürk Öğrenci Sitesi’nin temeli Gençlik ve Spor Bakanı A. Suat Kılıç’ın katıldığı bir törenle atıldı.

İstanbul’un en büyük öğrenci yurdu olan Zeytinburnu’ndaki Atatürk Öğrenci Sitesi  (AÖS), İstanbul İl Özel İdaresi İstanbul Proje Koordinasyon Birimi (İPKB) tarafından İstanbul Sismik Riskin Azaltılması ve Acil Durum Hazırlık Projesi (İSMEP) kapsamında yıkılıp yeniden yapılıyor.

Yeni projeyle modern bir yaşam alanına dönüşecek yurdun temel atma töreni, 9 Nisan Pazartesi günü gerçekleştirildi. Törene Gençlik ve Spor Bakanı A. Suat Kılıç, İstanbul Valisi Hüseyin Avni Mutlu, İstanbul İl Genel Meclisi Birinci Başkan Vekili Hayrettin Çelik, Zeytinburnu Belediye Başkanı Murat Aydın, YURTKUR Genel Müdürü Hasan Albayrak, öğrenciler ve çok sayıda vatandaş katıldı.

Gençlik ve Spor Bakanı A. Suat Kılıç, törende yaptığı konuşmada, 3 bin 500 öğrencinin otel konforunda odalara kavuşacağını belirterek, “2002 yılında 188 bin kapasite ile aldığımız yurtları 280 bine kapasiteye çıkardık. Yurtlarımızda doluluk oranı yüzde yüze ulaşmıştır” dedi.

1 Ocak 2012 tarihinden itibaren de 270 bin öğrenciye yemek yardımı yaptıklarını dile getiren Kılıç, “Öğrenci yurdu bakımından İstanbul en fazla ihtiyaç olan şehrimizdir. İstanbul’da yurt kapasitesini artırmak için çalışmalarımız sürüyor. 6 bin 300 yatak kapasitesini de yakında hizmete sokacağız” diye konuştu.

İstanbul Valisi Hüseyin Avni Mutlu ise İstanbul’da okuyan 680 bin öğrencinin yurt ihtiyacını karşılamak için çalıştıklarını söyledi. İSMEP kapsamında yıkılıp yeniden yapımı gerçekleştirilen Atatürk Öğrenci Yurdu’nun 74 milyon liraya yapılacağını belirten Mutlu, “Eğitim olmadan hiçbir şey olmuyor. İstanbul’da 9 vakıf 34 devlet olmak üzere 43 üniversitemiz var. Bu öğrencilerimizin yurt konusunda ihtiyaçlarını gidermek zorundayız” diye konuştu. 

İstanbul İl Genel Meclisi Birinci Başkan Vekili Hayrettin Çelik de İstanbul İl Özel İdaresi İl Genel Meclisi olarak eğitimi öncelikli sektör kabul ettiklerini söyledi.

İPKB, 74 milyon 450 bin TL’ye mal olacak yurt inşaatını 2013 yılında bitirmeyi hedefliyor. Toplam 110.475 metrekare kapalı alana sahip olacak yeni yurt kampüsünde; 3 adet kız, 2 adet erkek öğrenci bloğu yapılacak olup, yatak bloklarında özürlü öğrenciler için de odalar yer alacak. Mevcut kapasitesi 3 bin olan yurtta inşaat çalışmaları tamamlandıktan sonra 3 bin 500 öğrenci hizmet alacak.

Yurtta; 1 kütüphane binası, PTT, ATM merkezleri, yemekhane, kantin, bilgisayar, bilardo, sinema, spor salonları, açık spor sahaları bulunacak. Kampüste, havuzlu bir meydan, yürüyüş parkurları, toplanma ve aktivite amaçlı bir amfi de yer alacak.

İPKB, daha önce de Avcılar Atatürk Kız Yurdu, Fatih Edirnekapı Erkek Öğrenci Yurdu, Fatih Vezneciler Kız Yurdu gibi öğrencilerimize hizmet veren 14 yurt ve sosyal hizmet binasının güçlendirme inşaatını tamamlamıştı.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
ÜYE İŞLEMLERİ


A1Haber - Poldy İnsan Kaynakları