23 Ekim 2021 Cumartesi
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Assessment Systemsten  Butik Çözümler
25 Şubat 2008 Pazartesi 16:37

Assessment Systems'ten Butik Çözümler

Assessment Systems, firmalara özel yetenek testleri geliştiriyor. Adaylar, bu testler ile başvurdukları firmanın seçim sürecine daha fazla güven duyuyorlar

Günümüzde çoğu firma, işe alımlarda adayların başvurdukları pozisyonun gerektirdiği zihinsel becerilere sahip olup olmadığını belirlemek amacıyla genel yetenek testlerinden yararlanıyor. Bu amaçla firmalar, psikolojik ölçme değerlendirme alanında faaliyet gösteren kurumların sunduğu standart yetenek testlerini kullanıyor. Bu alanda önde gelen firmalardan biri olan Assessment Systems ise, bu konuda müşterilerine butik uygulamalar sunarak bütünüyle onlara özel çözümler sunuyor. Assessment Systems"in özel olarak hazırladığı yetenek testlerinden faydalanan kurumlar arasında CarrefourSA, Şekerbank, Prysmian ve Vestel gibi her biri kendi alanında öncü olan firmalar bulunuyor.

Yetenek testlerinde iki temel soru tipi bulunuyor. Bunlardan birincisi soyut şekillerden oluşan geleneksel soru tipleri; ikincisi ise değerlendirilen kişinin işe alındığı takdirde işbaşında yapacağı işlere benzer nitelikte hazırlanmış görünüm geçerliliğine sahip sorular. Teknik olarak her iki soru tipinde farklılık bulunmuyor. Ölçülen yetenek aynı olduğu takdirde, elde edilecek sonuç da aynı oluyor. Ancak görünüm geçerliliğine sahip soruların önemli bir faydası, adayların başvuru yaptıkları firmanın kendilerine başvurdukları pozisyona uygun bir test kullandığını düşündürmesi. Bu şekilde düşünen aday, başvuru yaptığı kurumda karşılaştığı işe alım sürecinin adil olduğuna dair olumlu bir tutum geliştiriyor ve sonuç olarak kurumun adayın zihnindeki imajı olumlu yönde etkileniyor.

Seçim sürecinin adaletine ilişkin algılamaların işe alındıkları takdirde bireylerin örgütsel tutumları üzerindeki etkisini inceleyen çeşitli araştırmalar, adayların işe girmeden önce sahip oldukları firma imajının olumlu yönde olmasının, işe girdikten sonra kuruma bağlılık, işten ayrılma niyeti ve iş tatmini gibi temel örgütsel tutumlarını olumlu yönde etkilediğini ortaya koyuyor. Adayın firma ile fiziksel anlamda ilk kez karşılaşmasının genellikle bu tür test ya da sınav uygulamaları ile gerçekleştiği dikkate alındığında, test sorularının kuruma ya da pozisyona özgü hazırlanmış olmasının önemi daha çok ortaya çıkıyor.

Bankacılık sektörü için kredi kartı, perakende sektörü için kola şişesi

Assessment Systems görünüm geçerliliğine sahip soru tiplerini bütünüyle kuruma ya da pozisyona özel hale getirerek müşterilerine yaratıcı çözümler sunuyor. Örneğin bir bankaya özel olarak geliştirilmiş yetenek testinin sayısal dikkat sorularında bankanın kredi kartı ya da bankanın çeki kullanılarak adayın sayısal dikkati kredi kartı ya da çek üzerindeki sayılar ile değerlendiriliyor. Perakende sektörünün önde gelen bir firması için geliştirilmiş dikkat sorularından birinde ise adayın meşrubat şişelerinden oluşan sorudaki kola şişelerinin kaç kez tekrar ettiğini bulması isteniyor. İşe alındığı takdirde işbaşında yapacağı işlerden biri raftaki ürünleri saymak olan adayın, henüz işe alınmadan bu eylemi test sorusu üzerinden yapması sağlanıyor. Benzer şekilde elektronik sektöründe faaliyet gösteren bir firmanın mavi yakalı çalışanları için geliştirilmiş genel yetenek testinde ise dikkat soruları, montaj hattında işçilerin montajını yapmakta olduğu ürünler kullanılarak hazırlanmış.

Assessment Systems Kurucu Ortağı ve Davranış Bilimleri Uzmanı Levent Sevinç, kurumlara özel hazırladıkları yetenek testlerinin sağladığı faydaları şu şekilde özetliyor: "Kuruma özel testlerde firma, toplu bir para ödeyerek, cevap anahtarının elinde olduğu bütünüyle kendisine ait bir teste sahip oluyor ve bu testi dilediği sayıda çoğaltarak, test firmasına ihtiyaç duymadan, kullanabiliyor. Kurumlar için özel olarak hazırlanan yetenek testlerinin bir diğer faydası ise adayların o test ile daha önce başka bir firmanın başvuru sürecinde karşılaşmamış olması. Adaylar daha önce doldurdukları bir testle başka bir firmada tekrar karşılaştıklarında bunu bir olumsuzluk olarak dile getiriyor. Bu yüzden firmalar genellikle kendilerinin uyguladığı bir testin özellikle aynı sektördeki diğer firmalar tarafından kullanılmasına pek sıcak bakmıyor. Bu açıdan değerlendirildiğinde test sorularının kuruma özel nitelikler taşıyor olması, adayların nezdinde kurumun imajını olumlu yönde etkiliyor."

Kuruma özel yetenek testi nasıl hazırlanıyor?

Kuruma özel yetenek testi kurumun değerlendirilmesini istediği görevler için kuruma özel olarak geliştirilen yetenek testlerini ifade ediyor. Bu amaçla Assessment Systems uzmanları öncelikle kurum içerisinde bir ön çalışma yaparak söz konusu görevi detaylı olarak inceliyor ve görev için ölçülmesi gerekli yeteneklerin neler olduğunu belirliyor. Bu aşamada değerlendirme konusu olan görevler, çalışanın işbaşında gözlemlenmesi ve çalışan ve ilk yöneticisi ile mülakat yapılması ile analiz ediliyor. Yeteneklerin belirlenmesinin ardından görevi yapan kişinin iş unsurları (işini yaparken kullandığı aletler, kontrol etmesi ya da uyması gereken göstergeler, üretilen ürünün kendisi gibi) dikkate alınarak bütünüyle kuruma ve söz konusu göreve özel test soruları üretiliyor. Bu amaçla test sorusu olarak kullanılabilecek iş unsurlarının fotoğrafları çekilerek ya da varsa hazır fotoğraflar firmadan temin edilerek test sorusu hazırlamak için gerekli görsel malzemeler elde ediliyor. Bu görsel malzemelerden hareketle üretilen test sorularına ilişkin güçlük ve ayrıştırıcılık analizleri gerçekleştirilerek test son haline getirilip geçerlilik ve güvenilirlik çalışmaları yapılarak uygulamaya hazır hale getiriliyor.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
ÜYE İŞLEMLERİ


A1Haber - Poldy İnsan Kaynakları