26 Ekim 2021 Salı
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Asgari Ücrete Yüzde 5 Zam
30 Haziran 2008 Pazartesi 13:32

Asgari Ücrete Yüzde 5 Zam

Asgari ücrette yüzde 5'lik artış yarından itibaren yürürlüğe girecek.

Asgari ücrette yapılacak yüzde 5"lik artış yarından itibaren yürürlüğe girecek.

Memurlara yapılacak yüzde 2"lik maaş artışı ile 3 Temmuz"da açıklanacak Haziran ayı TÜFE artışına göre belirlenecek enflasyon farkı da Temmuz başından geçerli olacak.

Asgari Ücrete Yüzde 5 Zam

Asgari Ücret Tespit Komisyonu 29 Aralık 2007 tarihli Resmi Gazete"de yayımlanan Kararı ile 16 yaşını doldurmuş işçiler için 2008 yılı brüt asgari ücret tutarlarını 1 Ocak-30 Haziran dönemi için 608,40 YTL, 1 Temmuz-31 Aralık dönemi için de 638,70 YTL olarak belirlemişti. Buna göre 1 Temmuz"da asgari ücret yüzde 5 oranında artırılacak.

Memur Zammında haziran Enflasyonu Bekleniyor

Memur maaşlarında yılın ikinci yarısı için yapılacak artışa eklenecek enflasyon farkı oranının belirlenmesinde ise 3 Temmuz"da açıklanacak Haziran ayı TÜFE artış oranı esas alınacak.

Bu yıl altı aylık dönemler itibariyle maaşlara yüzde 2'şer genel zam öngörüldü. Buna göre belirlenen katsayılar, geçen yıl olduğu gibi bu yıl da düşük dereceli memura daha yüksek zamma göre hazırlandı ve en düşük dereceli devlet memuru maaşındaki artış yüzde 5.2'yi buldu. Toplu görüşme sürecinde de enflasyon farkı için bu oran telaffuz edildi, yazılı taahhütte de bu yer aldı.

3 Temmuz'da ilan edilecek Haziran enflasyonu ile ortaya çıkacak tüketici fiyatlarındaki 6 aylık artış, memur, sözleşmeli ve memur emeklilerinin enflasyon farkının hesaplanmasında belirleyici olacak. Böylece 6 aylık enflasyona göre memur ve memur emeklilerinin yüzde 2'lik Temmuz zammına eklenecek enflasyon farkı belirlenecek.

Aile yardımı dahil en düşük memur maaşındaki artış olan yüzde 5,2'nin üzeri, maaşlara enflasyon farkı olarak yansıtılacak. Bunun üzerine de, yüzde 2'lik Temmuz zammı eklenecek. Memur maaş katsayıları, yeni artış oranlarına göre yeniden düzenlenecek ve 15 Temmuz'da memur ve sözleşmeliler zamlı maaşlarını alacak. Artış oranları Temmuz başından geçerli olacak ve memur ve sözleşmelilere 14 günlük zam farkları da ödenecek.

(ANKA)

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
ÜYE İŞLEMLERİ


A1Haber - Poldy İnsan Kaynakları