24 Haziran 2021 Perşembe
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
ASCAME Yönetim Kurulu Toplantısı
20 Ocak 2008 Pazar 10:37

ASCAME Yönetim Kurulu Toplantısı

Temmuz 2007’den bu yana başkanlığını Murat Yalçıntaş'ın yaptığı ASCAME'nin ikinci Yönetim Kurulu toplantısı 18 Ocak'ta İstanbul'da gerçekleştirildi.

Temmuz 2007’den bu yana Akdeniz Ticaret ve Sanayi Odaları Birliği (ASCAME) başkanlığını yürüten İstanbul Ticaret Odası (İTO) Başkanı Murat Yalçıntaş, çalışmalarına hızlı başladı. ASCAME’nin 18 Ocak 2008 tarihinde İstanbul’da İTO başkanlığında gerçekleştirilen ikinci Yönetim Kurulu toplantısında, birliğin 25’inci kuruluş yıldönümü dolayısıyla hazırlanan önemli projeler ele alındı.

Barselona Bildirgesi hedefleri doğrultusunda, Akdeniz’de işbirliği ve diyaloğu geliştirmeyi amaç edinen ASCAME Yönetim Kurulu Üyeleri, İstanbul toplantısına yoğun ilgi gösterdi. Toplantının başkanlığını ASCAME Başkanı sıfatıyla Murat Yalçıntaş gerçekleştirirken, kendisine ASCAME Başkan Yardımcıları sıfatıyla Barselona Ticaret Odası Başkanı ve ASCAME Genel Sekreteri Miquel Valls ile Marsilya Ticaret Odası Başkan Yardımcısı ve ASCAME saymanı Louis Aloccio eşlik etti.

Gün boyu devam eden toplantıda, ASCAME’nin önümüzdeki döneme ait projeler görüşüldü ve Akdeniz bölgesine yönelik atılacak adımlar kapsamında verimli ve yapıcı kararlar alındı. Başkan Yalçıntaş’ın ASCAME’nin etkinliğinin artırılmasına yönelik olarak yeni öneriler birlik yönetim kurulu üyelerinin takdirini topladı.

Başkan Yalçıntaş, ASCAME’ye üç yeni üye olarak Karadağ, Bosna Hersek ve Monaco Prensliği’nden ticaret odalarının katılmasını önerdi. Birliğe üye ülkeler arasındaki ilişkilerin geliştirilmesinin önemine değinen Başkan Murat Yalçıntaş, üye Odalar arasında personel değişim programını da başlattı. Bu çerçevede İstanbul Ticaret Odası, Fas’ın Rabat Ticaret Odası personelini eğitecek.

ASCAME Başkanı olarak birliğin Avrupa Birliği (AB) ve ABD’de ağırlığını artırmayı hedefleyen Yalçıntaş, Avrupa Birliği’nin Brüksel ve Paris gibi stratejik merkezleri ile ABD’nin başkenti Washington’da bir dizi faaliyet programladı.

ASCAME Başkanı Yalçıntaş’ın sunduğu öneriler, yönetim kurulu tarafından oybirliği ile kabul edildi ve Mayıs ayında Tunus’ta toplanacak yönetim kuruluna kadar proje altyapılarının tamamlanması kararlaştırıldı.

Öte yandan ASCAME Yönetim Kurulu dolayısıyla, ASCAME Turizm ve Kültür Komisyonu ile ASCAME Eğitim Komisyonu yine İstanbul Ticaret Odası ev sahipliğinde toplandı.

23 ÜLKEDE 185 ODAYI KAPSAYAN BİRLİK: ASCAME

ASCAME, Akdeniz'e kıyısı olan ülkeler arasındaki ekonomik ve sosyal işbirliğini geliştirmek amacıyla 1 Ekim 1982'de Barselona'da kuruldu. Halen 23 ülkeden 185 odayı kapsıyor.

Bu yıl 25. yılını kutlayan Birlik ticaret, turizm, eğitim gibi bir çok çalışma grubu vasıtasıyla özellikle bölge ülkesi firmaların birbirleriyle olan koordinasyonunu sağlamayı hedefliyor. ASCAME ayrıca, firmaların birbirleri ile ve kamu kurumlarıyla ilişki kurmalarını sağlıyor. Bu sayede ekonomik ve endüstriyel gelişmeye katkıda bulunuyor.

Akdeniz havzasında bulunan ülkeler, çok yönlü ve karşılıklı ticari ilişki kurma imkanına sahip. Bir kesişme noktası olması sebebiyle, Akdeniz’in dünya ticareti ve iletişiminde gittikçe artan bir ağırlığı bulunuyor.

ASCAME, 25’inci kuruluş yılı kutlamaları çerçevesinde bu yıl çeşitli ülkelerde konferans, ülke tanıtım haftaları ve konser gibi organizasyonlar gerçekleştirecek.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
ÜYE İŞLEMLERİ


A1Haber - Poldy İnsan Kaynakları