20 Ekim 2021 Çarşamba
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Arçelikten İSO 500 Açıklaması
31 Temmuz 2008 Perşembe 10:26

Arçelik'ten İSO 500 Açıklaması

İSO tarafından hazırlanan Türkiye'nin 500 Büyük Sanayi Kuruluşu raporunun Arçelik A.Ş.'nin gerçek büyüklüğünü yansıtmadığı açıklandı.

23 Temmuz 2008 tarihinde İstanbul Sanayi Odası (İSO) tarafından hazırlanan Türkiye'nin 500 Büyük Sanayi Kuruluşu raporu kamuoyu ile paylaşılmıştır.

Bu raporun, Arçelik A.Ş."nin gerçek büyüklüğünü yansıtmadığı konusunda Koç Holding Dayanıklı Tüketim Grubu Başkanı ve Arçelik A.Ş. Genel Müdürü Aka Gündüz Özdemir"in açıklaması aşağıda yer almaktadır:

"Geçtiğimiz hafta, İstanbul Sanayi Odası (İSO) tarafından "Türkiye'nin 500 Büyük Sanayi Kuruluşu" raporu kamuoyu ile paylaşılmıştır. Her ne kadar bu araştırma "Türkiye"nin 500 Büyük Sanayi Kuruluşu Raporu" olarak tanımlansa da, gerçekte gününümüzün değişen koşulları ve anketin mevcut kapsamı dikkate alındığında, bu araştırma Şirketlerin gerçek büyüklüğünü maalesef yansıtmamaktadır. Sıralama sadece Türkiye"de üretilen ürünlerin iç ve dış satım tutarlarına göre oluşmaktadır.

Arçelik A.Ş."nin Uluslararası Finansal Raporlama Standarlarına ( IFRS ) göre yayınlamış olduğu 2007 mali tablolarında Şirketimizin 2007 yılı cirosu 6.6 milyar YTL"dır. Bu tutar İSO anketinde yer alan tutarın yaklaşık % 70 üzerindedir.

Merkezi Türkiye"de olan Şirketimiz, üçü üretim Şirketi olmak üzere, yurtdışında bulunan otuzun üzerindeki şirketleri ile, dünyanın çeşitli ülkelerinde gerek Türkiye"de gerekse dünyanın farklı coğrafyalarında ürettiği ürünlerin satış ve pazarlamasını yapmaktadır. Satışlarının % 80"lere varan kısmını Arçelik ve Turquality kapsamında teşvik edilen Beko ve Blomberg markaları ile gerçekleştirmektedir.

Şirketimiz söz konusu iştiraklerinden elde etmiş olduğu kârları, Türkiye"ye getirmekte ve Türk Vergi Mevzuatına uygun olarak beyan etmekte ve vergilenmektedir. Diğer taraftan Şirketimiz her yıl yayınlamış olduğu mali tablolarındaki kâr hesabının içine yurtdışı faaliyetlerinden elde ettiği kârlar dahil edilmekte ve ortaklarımız da buna göre oluşan konsolide kârdan pay almaktadır.

Türkiye dışındaki faaliyetlerin katkısı sadece vergi ve temettü ile de sınırlı değildir. Uluslararası alanlarda büyümemizin neticesinde, Şirket merkezinin bulunduğu Ülkemizde özellikle kaliteli iş gücü istihdamına katkımız artarak devam etmektedir. Örneğin arge, finans, pazarlama, insan kaynakları, bilişim teknolojileri gibi nitelikli iş gücü istihdamını gerektiren fonksiyonlar merkezi olarak yürütülmektedir.

Diğer taraftan üretimimizin önemli bir kısmının Türkiye"de olması sebebiyle uluslararası rekabete hazır mühendislik gücümüzü ve know-how"mızı üretim faaliyetinde bulunduğumuz diğer ülkelere ihraç etmekteyiz.

Şirketimizde uygulamakta olduğumuz insan kaynakları politikaları kapsamında, yurt dışındaki bazı görevleri Türkiye orijinli insan kaynağımız (expat) ile yerine getirerek, Türk iş gücü piyasasına uluslararası deneyim sahibi olan insan kaynağımızla katkı sağlamaktayız.

Günümüzün artan rekabet ortamında ve sektöründe global yer edinmek isteyen her Şirketin yapmasının adeta bir zorunluluk haline geldiği üzere, Şirketimiz de pazar dinamiklerini yakından tanımak, lojistik, vergi gibi ek maliyetlerden kurtulmak gibi nedenlerle pazara daha yakın olmak için, bundan sonra da uluslararası büyümesine bu kapsamda devam edecektir. Pek çok Türk Şirketi"nin de bu nevi kararlar alması kaçınılmazdır."

Burada önemli olan, yalnızca ana başlıklarına değinebildiği bir Türk Şirketi"nin global olmasının yaratacağı ilave faydaların, gerek Türk özel sektörü gerekse kamu otoriterileri tarafından daha iyi algılanmasının gereğidir.

Arçelik A.Ş. 2007 Konsolide Finansal Veriler;
Konsolide ciro 6.6 Milyar YTL
Uluslararası satış cirosu 3.3 Milyar YTL
Aktif büyüklük 6.5 Milyar YTL
Özkaynaklar 2.1 Milyar YTL
Toplam çalışan sayısı 17.000

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
ÜYE İŞLEMLERİ


A1Haber - Poldy İnsan Kaynakları