23 Ekim 2021 Cumartesi
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Arçelikten Çamaşır Kurutma Makinası İşletmesi
15 Ocak 2008 Salı 13:25

Arçelik'ten Çamaşır Kurutma Makinası İşletmesi

Arçelik A.Ş., çamaşır kurutma makinası üretim kapasitesini dört kat artırarak, Türkiye'nin bu üründeki ilk işletmesini hizmete açtı.

Arçelik A.Ş.; Koç Topluluğu"nun "hızlı ve karlı büyüme ile dünyanın lider şirketlerinden biri olma" vizyonunun yarattığı sinerjiyle, yurt dışında olduğu gibi, yurt içinde yakaladığı yatırım fırsatlarını da en verimli şekilde değerlendirmeye devam ediyor. Çayırova"da bulunan yıllık 200 bin adet kapasiteli çamaşır kurutma makinası üretimini 800 bin adete çıkarma hedefiyle, geçtiğimiz yıl Çerkezköy"de temelini attığı işletmeyi hizmete açan Arçelik A.Ş., buradaki üretiminin yaklaşık yüzde 80"ini ihraç ederek, toplam yurt dışı pazar payını da önemli ölçüde artırmayı hedefliyor.

Arçelik A.Ş."nin, Çerkezköy"de üretime başlayan Çamaşır Kurutma Makinası İşletmesi"nin açılış törenine; Tekirdağ Valisi Aydın Nezih Doğan, Koç Holding Yönetim Kurulu Şeref Başkanı ve Arçelik A.Ş. Yönetim Kurulu Başkanı Rahmi M. Koç, Koç Holding Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa V. Koç, Koç Holding Dayanıklı Tüketim Grubu Başkanı ve Arçelik A.Ş. Genel Müdürü A. Gündüz Özdemir"in yanısıra resmi kurum ve kuruluş temsilcileri ile pek çok sayıda davetli katıldı.

Dünya beyaz eşya pazarı verilerine göre 2006 sonu itibariyle yaklaşık 16,5 milyon adetlik hacime ulaşan ve 2007"de 17,5 milyon adete çıkması beklenen çamaşır kurutma makinası, bugün en yoğun olarak Kuzey Amerika"da kullanılırken, Batı Avrupa da 5 milyon adetlik hacmiyle ikinci sırada geliyor.

Koç Holding Yönetim Kurulu Şeref Başkanı ve Arçelik A.Ş. Yönetim Kurulu Başkanı Rahmi M. Koç, törende yaptığı konuşmada şunları söyledi: "Türkiye"nin en tanınmış markası olan Arçelik, Koç Topluluğu"nun hedefi olan cirosunun yüzde 50"sini yurt dışından sağlamak yolunda büyük adım atmış ve muvaffak olmuştur. Büyüme stratejisini devam ettirmiş, Romanya, Rusya ve son olarak da Çin olmak üzere yurtdışında 3, yurtiçinde ise 8 üretim tesisi ile, dünyada 100"den fazla ülkeye ürün ve hizmet vermektedir. 500 kişinin üzerinde istihdam sağlayacak Türkiye"nin ilk kurutucu üretim tesisi de bu strateji doğrultusunda atılmış bir adımdır. İmalatının yüzde 80"ni ihraç edilecektir ve toplam ihracatına da önemli bir katkı sağlayacaktır. Arçelik A.Ş., yurtiçinde pazar payı olarak imal ettiği ürünlerin her birinde planladığı yüzdelere erişmiştir. Bundan sonraki misyonu, yurtdışında büyüyerek global oyuncuların arasındaki yerini almaktır" dedi.

Rahmi M. Koç konuşmasının devamında, 2008 yılında Hükümetin ele alacağı konulara da değinerek,"Yabancı sermayeyi çekmek, yeni sıfırdan fabrikalar kurmak, ihracattaki katma değeri artırmak, vergiyi tabana yaymak ve Avrupa Birliği ile olan ilişkiler önümüzdeki yılın önemli gündem maddelerinden sadece birkaçıdır. Gayemiz, istikrarın devamı, elde ettiğimiz büyümenin sürdürülmesi ve Türkiye"yi dünya liginde, bulunduğumuzdan birkaç kademe daha ileri götürmektir" dedi.

Koç Holding Dayanıklı Tüketim Grubu başkanı ve Arçelik A.Ş. Genel Müdürü Aka Gündüz Özdemir, gerçekleştirdikleri bu yatırım ile ilgili yaptığı konuşmasında, "Arçelik Şirketi, yurt dışında olduğu gibi, yurt içindeki yatırımlarına da hız kesmeden devam etmektedir. Kendi teknolojisini yaratmadaki kararlığıyla, sektörüne sürekli yenilikler sunan Arçelik Şirketi, 2005 yılında Türkiye"nin ilk çamaşır kurutma makinasını üretmişti. Pazardaki artan talepleri karşılamak ve bu ürün segmentindeki potansiyeli değerlendirmek amacıyla; çamaşır kurutma makinası üretim kapasitemizi 4 katına çıkartmak üzere 2006"da Çayırova"daki üretimimizi Çerkezköy"e taşıma kararı aldık. 26 milyon Avro değerindeki bu yatırım ile, yıllık konsolide ciromuza yaklaşık 120 milyon avro katkı sağlamayı hedefliyoruz" dedi.

Tüm Avrupa"da yaygın olarak kullanılan çamaşır kurutma makinasının ülkemizde henüz yeterince tanınmadığını ifade eden Özdemir, "Yaşam tarzının değişmesi ve site-rezidans gibi yerleşim alanlarının çoğalmasıyla birlikte, bu ürüne olan talebin önemli ölçüde artacağını öngörmekteyiz. Bu itibarla; çamaşır kurutma makinasını, Türkiye"de de kolay satın alınabilir bir ürün haline dönüştürme yolunda da hızla ilerleyeceğimiz kanaatindeyim" dedi.
Arçelik A.Ş."nin, Ar-Ge"ye ayırdıkları kaynak ve teknolojiyi üretimde kullanmakta sürdürdükleri önderliği sayesinde, çamaşır kurutma makinası gibi Türkiye beyaz eşya pazarı için büyük fırsat olan bu ürüne yaptıkları yatırım ile rekabete yeni bir soluk getireceklerini söyleyen Özdemir, "Bütün rakiplerimizin yer aldığı tüm kurutucu segmentlerindeki ürünleri; Arçelik, Beko ve Blomberg markalarımızla tüketicilerin beğenisine sunacağız. Avrupa"nın bugün en az enerji harcayan çamaşır kurutma makinasını üreten Arçelik Şirketi; sahip olduğu inovatif gücüyle pazara öncü ürünler sunmaya devam edecektir" dedi.

Nem sensörlü kurutma yapabilen ilk çamaşır kurutma makinası…

Arçelik A.Ş."nin çamaşır kurutma makinası işletmesinde ilk etapta mevcut modellerin üretimine devam edilecek. Ürün yelpazesinde bacalı, kondanserli ve ısı pompalı çamaşır kurutucu makineleri bulunan Arçelik A.Ş."nin üretimini yaptığı 180"in üzerindeki modeller; elektronik kontrol sistemi, zaman ayarı ve sensör kontrolü gibi üstün özelliklere sahip bulunuyor. Isı Pompası teknolojisi ile üretilen çamaşır kurutma makinası, A Enerji performansına sahip olup, Avrupa"nın en az enerji tüketen çamaşır kurutma makinası konumundadır. Bununla birlikte, bu ürün, kendi segmentinde nem sensörlü kurutuma yapabilen ilk çamaşır kurutma makinası özelliğine de sahiptir.

Bu ürünler, Türkiye"de 900 YTL ile 1,800 YTL arasında satışa sunulacaktır.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
ÜYE İŞLEMLERİ


A1Haber - Poldy İnsan Kaynakları