23 Haziran 2021 Çarşamba
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Arçelikten 1,5 Milyar YTL Ciro
27 Mayıs 2008 Salı 10:22

Arçelik'ten 1,5 Milyar YTL Ciro

Arçelik, 2008'in ilk çeyreğinde 1,5 Milyar YTL konsolide ciro elde etti.

Koç Topluluğu"nun dayanıklı tüketim sektöründe lider şirketi Arçelik, 2008"in ilk çeyreğinde 1,5 Milyar YTL konsolide ciro elde etti. Gelişmekte olan pazarlarda artan satış performansını 2008"de de sürdüren Şirket; bu yılın ilk çeyreğinde cirosunun yüzde 52"sini yurtdışı satışlardan elde etti.

Geçen yılı 6,6 milyar YTL konsolide ciro ile tamamlayan Arçelik A.Ş., 2008"in ilk üç ayında 1,5 Milyar YTL ciro elde ederken, bu dönemde uluslar arası satışların toplam konsolide ciro içindeki payı yüzde 52"ye ulaştı. Karlılığı yüksek gelişmekte olan ülkelerde artan satış performansı sergileyen Şirket; 2008"in ilk çeyreğinde Euro bazlı uluslar arası beyaz eşya cirosunda yüzde 11 artış sağlamış oldu.

Dünya Fikri Mülkiyet Örgütü (WIPO) tarafından açıklanan "Patent Ligi" listesindeki ilk 500 şirket arasında yer alan tek Türk şirketi Arçelik A.Ş. dünyada bir ilk olan Divide & Cool: Bölünebilir Soğutma Teknolojisi ve Parmak İzi Bırakmayan Inoks Serisi gibi yenilikçi ürünleri ile sektördeki teknolojik üstünlüğünü de devam ettirdi.

Beyaz eşyada olduğu gibi tüketici elektroniği sektöründe de başarılı bir performans sergileyen Arçelik A.Ş., 2008"in ilk üç ayında hem yurt içi hem de yurt dışı pazarlarda LCD TV satışlarını arttırdı. Şirketin tüketici elektroniğinde sektöre sunduğu yenilikçi ürünlerin arasında; bekleme (standby) konumunda sıfır enerji tüketen LCD televizyon ve sahip olduğu dizayn ve teknolojik üstünlükleri ile dünyanın önde gelen tasarm yarışmalarından biri olan "iF Design 2008" ödüllü LCD televizyonlar bulunuyor.

Yurt dışında olduğu gibi, yurt içindeki yatırımlarını da hız kesmeden sürdüren Arçelik A.Ş., 2008"in ilk çeyreğinde Türkiye"nin ilk çamaşır kurutma makinası üretim tesisini hizmete açtı. Kendi teknolojisini yaratmadaki kararlığıyla, sektörüne sürekli yenilikler sunan Arçelik Şirketi, 2005 yılında Türkiye"nin ilk çamaşır kurutma makinasını üretmişti. Şirket; pazardaki artan talepleri karşılamak ve bu ürün segmentindeki potansiyeli değerlendirmek amacıyla, çamaşır kurutma makinası üretim kapasitesini 4 katına çıkartarak, yıllık konsolide cirosuna yaklaşık 120 Milyon Euro katkı sağlamayı hedefliyor.

2008 ciro hedefi 8 milyar YTL olan Arçelik A.Ş., global rakiplerine göre kendi sektöründe dünyanın en kârlı şirketi olma konumunu da koruyor.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
ÜYE İŞLEMLERİ


A1Haber - Poldy İnsan Kaynakları