28 Ocak 2021 Perşembe
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Arçelik Laboratuvarları Eğitime Başladı
20 Aralık 2011 Salı 14:34

Arçelik Laboratuvarları Eğitime Başladı

Arçelik A.Ş., Meslek Lisesi, Memleket Meselesi projesi kapsamında yürütülen Arçelik Elektrikli Ev Aletleri Teknik Servis Programı çerçevesinde , Kartal Atalar Endüstri Meslek ve Teknik Lisesi’nde Arçelik Elektrikli Ev Aletleri Laboratuvarı’nın resmi açılı

Koç Holding ve Milli Eğitim Bakanlığı işbirliğinde 2006 yılında başlatılan Meslek Lisesi Memleket Meselesi Projesi kapsamında, Arçelik A.Ş. ve Milli Eğitim Bakanlığı Erkek Teknik Öğretim Genel Müdürlüğü arasında Mayıs 2011'de imzalanan protokol sonrasında Arçelik Elektrikli Ev Aletleri Laboratuvarları Eylül ayı itibariyle eğitim hayatına başladı. Kartal Atalar Endüstri Meslek ve Teknik Lisesi’ndeki Arçelik Elektrikli Ev Aletleri Laboratuvarı, 20 Aralık tarihinde resmi olarak açıldı.
Açılış törenine, Milli Eğitim Bakanlığı Meslekî ve Teknik Eğitim Genel Müdürlüğü Müsteşar Yardımcısı Prof. Dr. Halis Yunus Ersöz, Koç Holding A.Ş. Dayanıklı Tüketim Grubu Başkanı ve Arçelik A.Ş. Genel Müdürü Levent Çakıroğlu, Kartal Kaymakamı Nuh Mehmet Hamurcu, Kartal Belediye Başkanı Op.Dr. Altınok Öz ve  Kartal Atalar Endüstri Meslek ve Teknik Lisesi Müdürü Alaattin Yatmaz katıldı.
Levent Çakıroğlu: “Meslek Lisesi Memleket Meselesi projesinin mesleki eğitim-istihdam ilişkisinin kuvvetlendirilmesi adına ülkemizde yürütülen en önemli sosyal sorumluluk projelerinden biri olduğuna inanıyoruz.”
Törende yaptığı açılış konuşmasında Levent Çakıroğlu, şunları ifade etti: “Bugün Koç Holding'in 2006 yılında Milli Eğitim Bakanlığı işbirliği ile başlattığı "Meslek Lisesi Memleket Meselesi" projesi’ne katkımızın heyecanını paylaşmak üzere bir aradayız. Bu projenin, mesleki eğitim - istihdam ilişkisinin güçlendirilmesi adına ülkemizde yürütülen en önemli sosyal sorumluluk projelerinden biri olduğuna inanıyoruz. Bu nedenle biz de gönülden inandığımız bu projeye destek vermekten büyük mutluluk duyuyoruz. Koç Holding, gerek işbirliği yaptığı Milli Eğitim Bakanlığı’nın, gerekse diğer paydaşlarının desteğiyle bu proje aracılığıyla Türk özel sektöründe bu alanda farkındalık yaratmak gibi önemli bir misyon üstlendi. İşte bu misyon çerçevesinde, biz de bu projede etkin bir şekilde yer almak, gerekli katkıyı sağlamak üzere Milli Eğitim Bakanlığımız ile ortaklaşa çalışmalar yürüttük. Bu çalışmalar neticesinde, Milli Eğitim Bakanlığı Erkek Teknik Öğretim Genel Müdürlüğü işbirliğiyle, içinde bulunduğumuz beyaz eşya ve elektronik sektörlerinde katma değer yaratacak "Arçelik Elektrikli Ev Aletleri Laboratuvarları" programını geliştirdik.”
Levent Çakıroğlu: “Günümüzde güçlü ekonominin en önemli faktörlerinden biri, yetişmiş insan gücü”
Mesleki eğitim ve istihdam konularındaki düşüncelerini paylaşan Çakıroğlu, günümüzde güçlü ekonominin en önemli faktörlerinden birinin yetişmiş insan gücü olduğunu, yetkin ve donanımlı insan gücünün aynı zamanda önemli bir rekabet unsuru olduğunu vurgulayarak, "Türkiye'nin sürdürülebilir kalkınması ve ulusal rekabet gücünü artırması, işsizlikle mücadele gibi önem taşıyan konulara çözüm bulabilmemiz; iş gücü piyasasının talep ettiği nitelik ve nicelikte işgücü yetiştirmemizle mümkün olabilecektir. İşte “Meslek Lisesi Memleket Meselesi" projesi; sadece teknik ve mesleki eğitim-istihdam ilişkisine destek vermekle kalmayıp, Türkiye’nin uzun vadedeki rekabet gücünü de olumlu etkilemesi açısından son derece önem verilmesi gereken bir çalışmadır. Biz de daima bu bilinçle hareket ediyoruz. Meslek Lisesi mezunlarına staj ve istihdamda öncelik sağlıyoruz" dedi.
Levent Çakıroğlu: “Kendi bilgi ve teknolojilerimizi paylaşarak eğiteceğimiz öğrencilerimizden, mezun olanlara istihdamda öncelik sağlıyoruz.”
Proje kapsamında detaylı bilgiler veren Çakıroğlu, "Laboratuvarlarımızda eğitim gören gençlerimiz mezun olduktan sonra beyaz eşya ve klima ürün gruplarında yetkili servis teknisyenliği yapabilecek düzeye gelecekler. Benim kendilerine sunulan bu fırsatı en iyi şekilde değerlendireceklerine güvenim tam. Kendi bilgi ve teknolojilerimizi paylaşarak eğiteceğimiz öğrencilerimizden, mezun olanlara servislerimizde iş imkânı sağlamak amacındayız. Böylelikle eğitim istihdam ilişkisinin kurulması ve devamı için sektöre özel bir uygulama hayata geçirilmiş oldu. Projenin uzun soluklu olmasını temenni ediyor, ve daha fazla okulda benzer laboratuvarları açmayı planlıyoruz" dedi.
Yeni teknolojilerle donatılan laboratuvarlarda 122 öğrenci eğitime başladı
Okullardaki öğrenci seçimi sürecinde, ‘Elektrik-Elektronik Teknolojileri’ alanından 10. sınıfı başarıyla tamamlayan öğrenciler arasından, kontenjan miktarının iki katı kadar aday, okul tarafından belirlendi. Bu adaylar daha sonra, Arçelik A.Ş. tarafından değerlendirilerek kontenjan dahilinde programa kabul edildi. Seçilen öğrenciler, Arçelik Elektrikli Ev Aletleri Teknik Servis Programı kapsamındaki okullarda oluşturulan Arçelik laboratuvarlarında eğitim almaya başladılar.
Elektrikli ev aletleri teknik servis dalında yeni teknolojilere dayalı ölçü aletleri ve cihazlarla donatılan laboratuvarlar kurulmasını ve ‘Arçelik Elektrikli Ev Aletleri Teknik Servis Programı’ uygulamasını kapsayan projede; 2011-2012 eğitim yılı itibariyle 3’ü İstanbul’da Kartal, Beykoz, Zeytinburnu’nda; biri de Diyarbakır’da olmak üzere toplam 4 okulda 122 öğrenci, 21 öğretmen ile eğitim görmeye başladı. İlk etapta 4 okulu kapsayan projenin, ilk mezunlar verildikten sonra istihdam durumuna göre 7 ve sonrasında da 11 okula yayılması hedefleniyor.

Müfredat yeniden düzenlendi, öğretmenler için eğitimler düzenlendi
Proje; Elektrik-Elektronik Teknolojileri Alanı - Elektrikli Ev Aletleri Teknik Servis Bölümü’nde okuyan öğrencilerin, ‘Arçelik Elektrikli Ev Aletleri Teknik Öğretim Programı’yla Arçelik laboratuvarlarında öğrenecekleri bilgilerle beyaz eşya (pişirici, ısıtıcı, yıkayıcı, buzdolabı) ve klima ürün gruplarında teknisyenlik yapabilecek düzeye gelmelerini hedefliyor.
Meslek Lisesi Memleket Meselesi Projesi kapsamında oluşturulan okul-işletme işbirliği modelinden hareketle geliştirilen projede, okullardaki eğitim içeriğinin güncel teknolojilere uygun hale getirilmesi amacıyla, Milli Eğitim Bakanlığı ile müfredat programı hazırlandı; yeni teknolojilere sahip elektrikli ev aletlerinin bulunduğu Arçelik laboratuvarları kurularak, hazırlanan eğitim materyalleri okullara dağıtıldı. Arçelik, program kapsamında öğretmenler için de sektördeki yeni teknolojiler ve gelişmeleri içeren hizmet içi eğitimler düzenliyor. Böylelikle eğitim istihdam ilişkisinin kurulması ve devamı için sektöre özel bir uygulama hayata geçirilmiş oldu.

Öğrencilere staj ve istihdam imkânı
Öğrencilere aynı zamanda Arçelik yetkili servislerinde staj imkânı da sağlanacak. Arçelik yetkili servislerinde veya Arçelik bünyesinde çalışmak isteyen öğrencilerden belli aşamaları başarıyla tamamlayan öğrencilere sertifika verilecek.
Arçelik A.Ş., yetkili servislerinin ihtiyaç duyduğu teknik servis elemanlarının bir bölümünü bu okullardan karşılamayı ve meslek liselerinin Elektrikli Ev Aletleri Teknik Servis Bölümü’ndeki öğrencilerin geniş imkanlarla ve güncel teknolojilere dayalı bilgilerle eğitim almalarını sağlayarak  istihdamlarını kolaylaştırmayı hedefliyor.

Proje Kapsamındaki Okullar
- Kartal Atalar Teknik ve Endüstri Meslek Lisesi (İstanbul )
- Beykoz Barbaros Hayrettin Paşa Teknik ve Endüstri Meslek Lisesi (İstanbul )
- Zeytinburnu Teknik ve Endüstri Meslek Lisesi (İstanbul )
- Türk Telekom Teknik ve Endüstri Meslek Lisesi (Diyarbakır)

Meslek Lisesi Memleket Meselesi Projesi hakkında
Vehbi Koç Vakfı’nın desteği ve Milli Eğitim Bakanlığı işbirliğiyle Koç Holding 2006 yılında, mesleki-teknik eğitimi özendirme programı çerçevesinde Meslek Lisesi Memleket Meselesi (MLMM) Projesi’ni başlattı. Koç Holding proje ile mesleki-teknik eğitimin ülke ekonomisi açısından önemi konusunda toplumun her kesiminde farkındalık yaratmayı, bu konuda liderlik yaparak, devletle iş dünyası arasında işbirliğinin tohumlarını atmayı, kalifiye işgücünün yetiştirilmesine katkıda bulunarak gençleri meslek eğitimine özendirmeyi amaçlıyor. 7 senelik proje, 81 ilde, 264 okulda, 8000 meslek lisesi öğrencisine staj destekli eğitim bursu, koçluk ve kişisel gelişim olanakları sağlayarak, hem eğitime hem de istihdama destek sağlıyor. Meslek Lisesi Memleket Meselesi Projesi sayısı 20’ye ulaşan Koç Topluluğu şirketinin verdiği destekle sanayi – mesleki eğitim işbirliğine örnek olarak gösteriliyor.
Proje kapsamında geliştirilen okul-işletme işbirliği modeli ile Koç Topluluğu şirketleri ile alanlarında eğitim veren meslek liseleri arasında eşleşme sağlanarak eğitim ve iş dünyası arasında köprüler kuruluyor. Model kapsamında Koç Topluluğu şirketleri okullarda eğitimin altyapısı ve içeriğinin iyileştirilmesi ve günümüz teknolojileri ile uyumlu hale getirilmeleri için müfredat, malzeme ve laboratuvar desteğinde bulunurken, öğrencilere de staj, burs ve koçluk gibi kişisel ve mesleki gelişim imkânları sağlıyor. Koç Holding, 2011 yılından itibaren bu modeli Topluluk Şirketleri’ne ve Türkiye geneline yaygınlaştırmak üzere çalışmalara başladı.

Meslek Lisesi Memleket Meselesi Projesi ve Arçelik A.Ş.
Arçelik A.Ş. yeni açılan laboratuvarlar dışında; Meslek Lisesi, Memleket Meselesi Projesi kapsamında 26 okulun sorumluluğunu üstlenmiş durumda. Bu okullardaki öğrencilere koçluk yapan Arçelik A.Ş. çalışanı, bayi ve teknik servislerden oluşan 24 kişilik Meslek Lisesi Koçu bulunuyor. Proje başlangıcından bu yana toplam 1.283 bursiyer seçildi. 2006 ve 2007 yılında seçilenler mezun oldular. Şu an aktif olarak 2008 ve 2009 yıllarında seçilen 590 bursiyer mevcut. Gönüllü Meslek Lisesi Koçları, 590 bursiyeri, modüler programlarla, kişisel gelişimlerine destek olarak iş hayatına hazırlamakta ve rol model olmaktadırlar.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
ÜYE İŞLEMLERİ


A1Haber - Poldy İnsan Kaynakları