17 Ekim 2021 Pazar
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Arçelik Kabına Sığmıyor
08 Ocak 2008 Salı 11:25

Arçelik Kabına Sığmıyor

Koç Topluluğu, Dayanıklı Tüketim Sektörü'nde Arçelik A.Ş. ve Beko Elektronik A.Ş.'nin gerçekleştirdiği satınalımlar ve yatırımlarla istikrarlı büyümesini 2007'de de sürdürdü.

Gerçekleştirdiği yurtdışı yatırımlar ve marka satınalımları ile global pazardaki konumunu daha da güçlendiren Arçelik A.Ş., istikrarlı büyümesini 2007 yılında da sürdürdü. Arçelik A.Ş., Aralık ayında Çin"de faaliyete geçirdiği Beko Çamaşır Makinesi Üretim Tesisi"nin ardından, Grundig Multimedia Şirketi ve Grundig markasının tamamını da satın aldı.

Arçelik A.Ş., 2007 yılında yurt içindeki açık ara liderliğini daha da güçlendirirken, yurt dışında gerçekleştirdiği yatırımlar ve marka satınalımları ile istikrarlı büyümesini sürdürdü.

Türkiye"nin en büyük Topluluğu, dünyanın 190. ve Avrupa"nın 49. büyük şirketi olan Koç Holding"in lider şirketi Arçelik A.Ş., yeni hedef ve stratejileri ile tüketici elektroniği sektöründe de global pazarda liderlik hedefliyor. Bu hedef doğrultusunda, Aralık 2007"de Avrupa"nın en büyük pazarlarından biri olan Almanya"da ilk akla gelen elektronik markası Grundig"in tamamını satınalan Beko Elektronik A.Ş."nin en büyük hissedarı olan Arçelik Şirketi, bu girişimiyle elektronik sektöründeki konumunu daha da güçlendirmeyi amaçlıyor.

2007 değerlendirmesinin yapıldığı ve 2008"e yönelik beklentilerin paylaşıldığı basın toplantısında konuşan Koç Holding Dayanıklı Tüketim Grubu Başkanı ve Arçelik A.Ş. Genel Müdürü Aka Gündüz Özdemir, Grundig Multimedia şirketi ve Grundig markasının satınalımına ilişkin olarak, "Beyaz eşya sektöründeki markalaşarak elde ettiği liderliğini tüketici elektroniği sektörüne de taşımayı hedefleyen Şirketimiz; hem yurtiçi hem de yurtdışındaki tüm hamlelerini bu strateji doğrultusunda gerçekleştirmektedir. Almanya"da ilk akla gelen elektronik markası Grundig"in satınalımı da, bu stratejinin önemli adımlarından biridir" dedi.

Tüketici elektroniği sektöründe yenilikçi ve inovatif bir marka olan Grundig"i Arçelik A.Ş."nin bünyesine katarak doğacak sinerjinin markanın gücüne güç katacağını vurgulayan Özdemir, "Avrupa"da marka değeri sürekli artmaya devam eden Grundig"in satınalımı, özellikle global düzeyde şirketimizin performansına olumlu bir ivme kazandıracaktır. Bundan sonraki dönemde de; Grundig Multimedia şirketinin merkezi Almanya olacaktır. Markanın kimliğini koruyarak Grundig"i dünya genelinde yaygınlaştırmak ve global bir marka olarak kullanımını sağlamak üzere çalışmalarımız ve yatırımlarımız da devam edecektir" dedi.

Global düzeyde elde ettiğimiz başarılar ile yakalanacak sinerji, Grundig markasının gücüne güç katacaktır…

2000 yılından bu yana Arçelik A.Ş."nin gerçekleştirdiği tüm marka ve şirket satınalımlarının, Şirketin globalleşme ekseninde hayata geçirdiği atılımların somut kanıtları olduğunun altını çizen Özdemir, "2002"de satın aldığı Alman beyaz eşya markası Blomberg"in ardından, Avusturya"nın lider beyaz eşya markası Elektrabregenz, İngiliz Leisure ve Flavel markalarını da satın alan Şirketimiz; Romanya"nın soğutucularda lider markası olan Arctic"i de aynı yıl içinde bünyesine katmıştır. Bugün Grundig ile birlikte toplam 10 markaya sahip olan Şirketimiz, gerçekleştirdiği bu satınalımlarla sadece kendi sektörümüz için değil, tüm Türk sanayisi için adeta bir rol-modeli olmuştur. Yurtiçinde de Arçelik ve Beko gibi sektörünün birinci ve ikincisi olan güçlü markalara sahip olan Şirketimiz, ayrıca 1990"larda "Beko Bir Dünya Markası" sloganıyla yola çıkarak önemli bir başarıya da imza atmıştır. Hedefimiz; Beko markamızla 2010"a kadar kendi sektörümüzde dünyanın en çok tercih ettiği ilk 10 markadan biri olmaktır" dedi.

Grundig"in Avrupa pazarındaki performansını değerlendiren Özdemir, LCD televizyonda Avrupa pazarının 2008"de yüzde 30 büyümesi beklenirken, Grundig markasıyla bu rakamı ikiye katlayarak 2008"de yüzde 60 mertebesinde bir büyüme hedefi belirlediklerini ifade etti. Avrupa"nın büyük ve güçlü pazarlarından biri olan Almanya"da, güçlü Japon ve Koreli markalardan birçoğunun pazar payı kaybettiği zorlu ortamda, Grundig markasının büyümesini sürdürmesinin önemini vurgulayan Özdemir, "Yeniliklerin hızla tüketildiği ve kıyasıya çekişmenin yaşandığı elektronik sektöründe, Grundig"in pazar payını artırarak güçlenmesi, önemli bir başarı göstergesidir" dedi. Değişimin çok hızlı yaşandığı elektronik sektöründe Grundig satınalımının Beko Elektronik A.Ş."nin geleceği için önemli bir yatırım olduğunu vurgulayan Özdemir, "Grundig satınalımı, Beko Elektronik A.Ş."nin markalı büyüme stratejisi doğrultusunda aldığımız önemli bir yatırım kararıdır" dedi.

Arçelik A.Ş., Çin"i bir tehdit değil, bir fırsat olarak görüyor…

2000"den bu yana faaliyetlerini sürdürdükleri Çin"de, 2007"de yatırım kararı alarak üretici konumuna gelen Arçelik A.Ş."nin kendi sektöründe bu pazarda yatırım yapan ilk şirket olduğunu ifade eden Özdemir, "Biz Arçelik olarak, Çin"i bir tehdit olarak değil, bir fırsat olarak değerlendirdik. Çin pazarının büyüklüğü, gelişme potansiyeli, düşük penetrasyon oranı ve uzak lokasyonlara olan lojistik avantajını göz önünde bulundurarak bu yatırım kararını aldık. Amacımız; dünyanın en hızlı gelişen ekonomisi olan Çin"deki potansiyeli en verimli şekilde değerlendirmektir" dedi.

Öncelikli hedeflerinin; bu yatırım ile Çin pazarındaki büyüme hızlarını artırmakla birlikte, Kuzey Amerika ve Asya-Pasifik bölgelerinde de büyüme olduğunu söyleyen Özdemir, yaklaşık 8 Milyon USD değerindeki yatırıma ilave olarak 2008 için 10 Milyon USD yatırım hedeflediklerini ifade etti. 2009 yılı itibariyle Çin"deki üretim kapasitesini mevcutun üç katına çıkaracaklarını belirten Gündüz Özdemir, "Çin yatırımı, global bir şirket olma yolunda attığımız önemli bir adımdır. Arçelik A.Ş., bundan sonra da dünyanın farklı coğrafyalarında yatırımlar gerçekleştirecektir" dedi.

Arçelik A.Ş., son 5 yılda yurt içi satışlarını ikiye katlarken, uluslararası satışlarını da yaklaşık üçe katladı…

Yaptığı konuşmasında Türkiye beyaz eşya ve televizyon pazarlarına ilişkin bilgileri paylaşan Özdemir, "2007"de beyaz eşya pazarının yaklaşık yüzde 7 oranında küçülmesi beklenirken, Arçelik A.Ş. markalarıyla son 5 yılda beyaz eşya satışlarını ikiye katlamıştır. Yurt içi pazarda gösterdiğimiz bu başarıyı, faaliyet gösterdiğimiz yurtdışı pazarlarda da yakalayan Şirketimiz, yine son 5 yılda uluslararası satışlarını yaklaşık üç katına çıkarmıştır. Böylece; ana iş stratejilerimizden biri olan "yurtdışı satışlarımızın ciro içindeki payını en az yüzde 50 seviyesine yükseltmek" hedefimize, planlarımızdan da önce ulaşmış bulunuyoruz" dedi.

2007 mali yılına ilişkin kesin sonuçlar henüz belli olmamakla birlikte, Arçelik A.Ş."nin 2007"yi yaklaşık 6,8 Milyar YTL konsolide ciro, 167 milyon Euro yatırım ve 10 milyon adet üretim ile kapatacağını tahmin ettiklerini belirten Özdemir, 2008 yılında 8 milyar YTL konsolide ciro, 170 Milyon Euro değerinde yatırım ve 11 milyon adet üretim hedeflediklerini sözlerine ekledi.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
ÜYE İŞLEMLERİ


A1Haber - Poldy İnsan Kaynakları