20 Ekim 2021 Çarşamba
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Arçelik, Ticari Klimada Lider
11 Mayıs 2008 Pazar 15:50

Arçelik, Ticari Klimada Lider

Arçelik, Inverter-Multi klimalar ile pazardaki liderliğini daha da güçlendiriyor.

Çevre koşullarının hızla değişimi ve tükenen doğal kaynakların tüm insanlığın hayat standartlarını tehdit ettiği günümüzde, önceliğini, insana ve çevreye saygılı üretim olarak belirleyen Arçelik, beyaz eşyada olduğu gibi, klima sektöründe de enerji tasarrufu sağlayan ürünlerini tüketicilerinin beğenisine sunmaya devam ediyor. Türkiye"nin ilk A Enerji performansına sahip klimaları tüketicileriyle buluşturan Arçelik, evsel klima pazarındaki öncülüğünü sürdürürken, kendi teknolojisiyle geliştirdiği Inverter-Multi ticari klimaları da ürün yelpazesine ekledi.

Klima modellerine 2007 yılında Inverter-Multi ticari klimaları da ekleyerek toplam 35 farklı modelle ürün gamını zenginleştiren Arçelik, yılda ortalama %15-20 oranında büyüyen iç pazarda liderliğini güçlendiriyor. Istanbul"da gerçekleşen Sodex Fuarı"na katılarak Arçelik"in standını ziyaret eden Koç Holding Dayanıklı Tüketim Grubu Başkanı ve Arçelik A.Ş. Genel Müdürü A.Gündüz Özdemir, "Arçelik, LG Beko ve Altus markalarımızla hem evsel hem ticari klima segmentlerinde toplam %50 pazar payımız ve her ihtiyaca cevap veren geniş ürün gamımızla klima sektöründe de liderliğimizi sürdürüyoruz. Geçtiğimiz yıl ürün gamımıza kattığımız "Inverter-Multi" klimalar ile mekanın iklimlendirme ihtiyacına göre kurulum ile enerji tüketiminde daha fazla tasarruf sağlamak mümkün oluyor. Multi F ve Multi FDX olarak pazara sunduğumuz bu klima sistemleri, bir dış üniteye birden fazla iç ünite bağlama imkanı sunuyor. Böylelikle, farklı mekanların ısıtma-soğutma ihtiyaçlarını tek bir dış ünite ile karşılamak mümkün oluyor. Kendi teknolojimiz ile geliştirdiğimiz, çevre dostu "Inverter-Multi" ürünler ile evsel klimalardaki iddiamızı, ticari klima segmentine de taşımış olduk" dedi.

Arçelik-LG"nin kendi teknolojisiyle geliştirdiği Inverter-Multi ticari klimalar, ozon tabakasına zarar vermeyen R-410A soğutucu akışkanı ile üretiliyor. Üstelik, konvansiyonel klimalara göre % 70 daha az enerji tüketiyor…

Multi F ve Multi FDX sistemleri olmak üzere iki kategoride üretilen Inverter-Multi klimalarda yüksek performanslı DC kompresörler kullanılıyor. Böylece, klima kullanılan mekanın ihtiyacına göre enerji tüketimi ayarlanarak, konvansiyonel klimalar ile karşılaştırıldığında %70 seviyelerinde enerji tasarrufu sağlanabiliyor. Ayrıca, bu klimaların sahip olduğu "DC Inverter Sistemi" sayesinde düşük dış ortam sıcaklıklarında da verimli ve etkin ısıtma yapılabiliyor. Ilıman iklim bölgelerinde, ısıtma amaçlı da kullanılan Inverter-Multi klimalar ile doğalgazlı sistemlere göre %35"e varan oranlarda, elektirikli ısıtıcılara göre ise 4 kat daha fazla enerji tasarrufu sağlamak da mümkün…

Multi F ve Multi FDX sistemleriyle üretilen Inverter-Multi klimalar tüketicinin ihtiyacı doğrultusunda; Plasmalı duvar tipi, Mirror duvar tipi, Gizli Tavan tipi, kaset tipi ve yer-tavan tipi gibi çeşitli iç ünite seçenekleriyle birlikte sunuluyor.

5 kıtada 100"den fazla ülkeye klima ihraç ediyoruz

Türkiye klima sektörünü de değerlendiren Özdemir, "Ülkemizde klima pazarı her geçen yıl daha da büyümektedir. Avrupa"da satış adedi olarak İtalya ve İspanya"nın ardından üçüncü sırada olan ülkemizde geçtiğimiz yıl 1,200,000 adet klima satılırken, Türkiye klima ihracatında da önemli bir üs haline gelmiştir. Bunda, ülkemizin özellikle coğrafi konumu nedeniyle, klima gibi sezonluk bir üründe lojistik avantajlara sahip olması en önemli etkendir. Türkiye"nin klima ihracat potansiyeli yıllık 1 milyon adet seviyelerindedir. Arçelik olarak 5 kıtaya klima ihraç ediyoruz. Öncelikli hedefimiz; Beko markalı klimalarımızla, özellikle yakın ve penetrasyonu düşük pazarlarda büyümek. Civar ülkelerde gelir seviyesinin yükselmesi ve ekonomik istikrarın sağlanması ile birlikte büyük fırsatların yakalanacağı kanaatindeyim"dedi.

Sektörün karşılaştığı sorunlardan en kritik olanının uzakdoğudan gelen düşük kaliteli ürünler ve bunun yanısıra tüketicilere yapılan yanlış kapasite beyanları olduğunu vurgulayan Özdemir, "Bu ürünler, hem arıza oranları hem de enerji tüketim seviyeleri yüksek olması sebebiyle, ülke ekonomisine ciddi zarar verdikleri gibi, çevreyi de olumsuz olarak etkilemektedir. Uzakdoğu"dan gelen, arkalarında üretici ve servis desteği yetersiz klimaları tercih eden tüketiciler, zaman içinde ürünün kalitesinden kaynaklanan kötü tecrübeler yaşamakta ve bu tür ürünler kısa sürede kullanılmaz hale gelerek çöpe atılmaktadır. Enerji tasarrufunun büyük önem kazandığı, küresel ısınmanın dünya gündeminde olduğu günümüzde, bu ürünlerin kullanılmaması için tüketiciler bilgilendirilmelidir. Üretici firmaların da az enerji tüketen ürünlerin geliştirilmesine azami özen göstermesi, hem çevreye hem de doğal kaynakların kullanımına gerekli önemi vermesi, tüketicilerin de bu konularda bilinçlendirilmesi gerekmektedir. Öyle ki; A enerji performansına sahip klimalar, D ve C enerj performanslı ürünlere göre büyük avantajlar sağlarken, hem ülke ekonomisine, hem de tüketicilerin tasarruf etmesini sağlayarak, hane halkının bütçesine de ciddi katkıda bulunuyor" dedi.

Boğucu sıcak bastırdığında, bir tuşla serinliği bulunduğunuz mekana taşıyan, yeri geldiğinde ısıtan, havanızı tazeleyen, üstelik bunları çok az elektrik harcayarak yapan Arçelik klimalar, Sodex Fuarı"nda…

Arçelik, 8 - 11 Mayıs 2008 tarihlerinde CNR Expo"da düzenlenen Sodex Fuarı"nda; duvar tipi split, tekli inverter duvar, inverter-multi sistemler, multi V, kanallı ve roof-top klimalar ile büyük rekabet avantajına sahip active-plasma hava sistemine sahip modelleri ve sıradışı tasarımıyla öne çıkan art cool klimaları sergiledi.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
ÜYE İŞLEMLERİ


A1Haber - Poldy İnsan Kaynakları