25 Temmuz 2021 Pazar
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Aras Cargo ÇEKÜL Vakfı İşbirliği
05 Ekim 2007 Cuma 13:45

Aras Cargo ÇEKÜL Vakfı İşbirliği

Aras Cargo, ÇEKÜL Vakfı’yla birlikte ülke çapında ağaçlandırma kampanyası başlatıyor. Beş yıl boyunca devam edecek kampanyada, 100 binin üzerinde ağaç dikilmesi hedefleniyor.

İnsana ve çevreye duyarlı hizmet ilkesiyle hareket ederek bugüne kadar çok sayıda sosyal sorumluluk projesi gerçekleştiren Aras Cargo, ülke çapında başlattığı Aras Cargo Türkiye Ormanları Projesi’yle son yıllarda Türkiye’yi de etkisi altına alan küresel ısınmaya karşı mücadele ediyor. Aras Cargo, beş yıl boyunca devam edecek ağaçlandırma kampanyası için ÇEKÜL Vakfı’yla birlikte yola çıkıyor.

4 Ekim 2007’de Aras Cargo Genel Merkezi’nde düzenlenen, ÇEKÜL Vakfı yöneticilerinin de katıldığı basın toplantısında Aras Cargo Türkiye Ormanları Projesi'nin beş yıllık rotası açıklandı. Aras Cargo Türkiye Ormanları Projesi’nin ilk adımı 7 Ekim’de Sivas Divriği’de 10 hektarlık bir alanda 7 bin ardıç ağacının dikilmesiyle atılacak. Aras Cargo’nun yeni Genel Müdürü Evrim Aras Sağıroğlu basın toplantısında yaptığı konuşmada, ‘Türkiye Ormanları Projesi’nin giderek daha fazla zarar gören ve azalan ormanlara, ihtiyaç olan her noktada yeniden hayat vermek yolunda önemli bir kilometre taşı olmayı amaçladığını söyledi.

Sağıroğlu, Türkiye'nin zengin doğal ve kültürel varlıklarını korumak, yaşatmak ve tanıtmak için çeşitli projeler üreten ve uygulamaya koyan ÇEKÜL Vakfı’yla birlikte böyle anlamlı bir projede çalışmaktan mutluluk duyduğunu dile getirerek şöyle dedi: “Aras Cargo olarak bugüne kadar gerçekleştirdiğimiz tüm sosyal sorumluluk projeleriyle çevreye karşı duyarlı olduğumuzu ortaya koyduk. Yeni başlattığımız ağaçlandırma kampanyamız da tıpkı diğerleri gibi uzun soluklu olacak. İlk adımımızı ülkemizin en kurak illerinden biri olan Sivas’ta atarak, artık ‘çölleşme’ olgusunun ülkemiz için de büyük bir tehlike olduğuna dikkat çekmek istedik. Daha yeşil bir ülkede yaşama arzumuz bizi böylesi kapsamlı bir kampanyaya yöneltti. Küresel ısınmayla mücadele edebilmek için doğanın bilgesi ağaçların sihirli güçlerine ihtiyacımız var.”

Hedef 100 Bin Ağaç Dikmek

Küresel ısınmaya karşı mücadelede hem kurumların, hem de bireylerin üzerlerine düşen görevleri yapması gerektiğine dikkat çeken Sağıroğlu şunları söyledi: “Orman Bakanlığı ile görüşmelerimiz sürüyor. Sivas’tan sonra ilk etapta Kocaeli, sonra Malatya’da ağaç dikmeyi düşünüyoruz. Bu konuda tetkiklerimiz devam ediyor. Kocaeli Körfez’de sedir, servi ve fıstık çamı, Malatya’da ise ceviz ağacı dikmeyi düşünüyoruz. Hedefimiz 100 binin üzerinde ağaç dikmek. Bilim adamlarının yıllardır küresel ısınma uyarılarına kulaklarımızı kapatarak dünyayı bekleyen tehlikeleri önemsemedik. Çocuklarımızın geleceğini düşünmeden, yaşadığımız toprağı, denizi ve havayı kirlettik. Ormanlarımızı yok ettik. Sayısız bitki ve hayvan türünü yeryüzünden sildik. Ne yazık ki, dünyamızı büyük bir tehlike bekliyor. Dünyamız hızla ısınıyor. Tehlike her geçen gün büyüyor! Eğer bir şeyler yapmazsak çocuklarımızın yaşayabileceği bir dünya olmayacak. Türkiye de küresel ısınmanın tehdit ettiği ülkeler arasında yer alıyor. Türkiye’nin 40 yıl sonra çölleşeceği uyarısını dikkate almalıyız. Biz Aras Cargo olarak küresel ısınmayı yaratan sera gazlarının etkisini yok etmek için ülkenin dört bir yanında, nerede ağaca ihtiyaç varsa orada ağaç dikeceğiz... Binlerce ve milyonlarca ağaç.... İlk olarak 7 Ekim’de Sivas Divriği’deyiz. ÇEKÜL Vakfı gibi çevre konusuna hâkim, ağaçlandırma konusunda zengin deneyimleri olan bir kurumla birlikte uzun bir yolculuğa çıkıyoruz. Sivas Divriği’de 10 hektarlık alanda neden sadece ardıç ağacı diktiğimize gelince; ardıç ağaçları Sivas’ın sembolü, ardıçlar Sivas’ın eski sahipleri… Dört mevsim yapraklarını dökmeyen ardıçların bu topraklara geri dönüşünü sağlayarak ona eski itibarını vermek, kültürel miras sahip çıkmak ve Sivas Divriği’nin yeşillenmesinde katkıda bulunmak bizi onurlandırıyor. 10 bin çalışanımız kampanyamızın başlamasını heyecanla bekliyor.”

Her yöreye uygun ağaç dikilecek

Aras Cargo’nun Türkiye’yi ağaçlandırma kampanyasındaki yol arkadaşı ÇEKÜL Vakfı’nın Genel Sekreter Yardımcısı Ece Müftüoğlu Narcy ise konuşmasında “Eğer, doğaya ve kültürel değerlere sahip çıkmak konusunda kararlıysanız sadece size özel projeleri uygulamakla yetinemezsiniz. Çünkü ne yaparsanız yapın, daha yapılacak çok şey vardır. ‘Yeşile Hayat, Hayata Yeşil’ sloganıyla yola çıkan Aras Cargo’ ya bu nedenle destek vereceğiz. Bu kampanyada da ÇEKÜL Vakfı’nın ‘7 Ağaç Ormanları’ kampanyasında olduğu gibi öncelikle acilen ağaçlandırılması gereken bölgeleri seçtik, ikinci olarak da her bölgeye iklimine ve doğal dokusuna uygun ağaçlar dikmeyi kararlaştırdık. Ağaçlandırma çalışmalarımızı bilimsel kriterlere uygun olarak gerçekleştireceğiz” dedi.

Narcy, bugün dünyada 3 milyar hektar orman alanının yok olduğuna, Türkiye’nin de hızla ormanlarını kaybettiğine dikkat çekerek, alınması gereken önlemleri açıkladı:“Özellikle sahil şeridinde yükselen rant yüzünden ülkemizde orman yangınları giderek artıyor. Orman Bakanlığı’nın 2006 verilerine göre 1937’den 2006’ya kadar Türkiye’de 1 milyon 563 bin 847 hektar alan kül oldu. Bu rakam, 15 milyon 638 bin km2’ye denk geliyor. Türkiye’de yılda ortalama 2.5 milyon ağaç küle dönüyor. Unutmayalım, her birimiz günlük yaşamımızda tükettiğimiz kağıt, kalem, mobilya, yakacak gibi çeşitli gereksinimlerimiz için yılda ortalama 7 ağacın kesilmesine neden oluyoruz. Bir başka deyişle, her yıl doğaya, 7 ağaç borçlanıyoruz. Bu yüzden doğadan aldığımızı doğaya geri vermek zorundayız”

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
ÜYE İŞLEMLERİ


A1Haber - Poldy İnsan Kaynakları