16 Ekim 2021 Cumartesi
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Aras Cargo 100 Bin Ağaç Dikecek
17 Ekim 2007 Çarşamba 15:11

Aras Cargo 100 Bin Ağaç Dikecek

Aras Cargo, ülke çapında başlattığı Aras Cargo Türkiye Ormanları Projesi kapsamında ÇEKÜL Vakfı ile birlikte 100 bin ağaç dikmeyi hedefliyor.

İnsana ve çevreye duyarlı hizmet ilkesiyle hareket ederek bugüne kadar önemli sosyal sorumluluk projelerini gerçekleştiren Aras Cargo, ülke çapında başlattığı Aras Cargo Türkiye Ormanları Projesi’yle, son yıllarda ülkemizi de etkisi altına alan küresel ısınmaya karşı bilinçli bir duruş sergiliyor. Daha önce, Doğa Derneği ve Atlas Dergisi ile birlikte Ülkemi Tanıyorum, Değerini Biliyorum ve türlerin yok olmasına dikkat çekmek amacıyla düzenlenen Sıfır Yok Oluş kampanyalarını gerçekleştiren Aras Cargo, yeni projesinde ülkemizin saygın sivil toplum ve çevre kuruluşlarından ÇEKÜL Vakfı ile birlikte yola çıktı.

Türkiye çapındaki uzun soluklu projenin ilk adımı 7 Ekim’de Sivas Divriği’de Aras Cargo Genel Müdürü Evrim Aras Sağıroğlu, ÇEKÜL Vakfı Başkanı Prof. Dr. Metin Sözen’in yanı sıra Sivas Valisi Veysel Dalmaz ve Divriği Kaymakamı Mustafa Çit’in de katıldığı dikim töreninde atıldı.

Aras Cargo’nun yeni Genel Müdürü Evrim Aras Sağıroğlu, 10 hektarlık bir alanda 7 bin ardıç ağacının dikim töreninde yaptığı konuşmada, ‘Aras Cargo Türkiye Ormanları Projesi’nin giderek daha fazla zarar gören ve azalan ormanlara, ihtiyaç olan her noktada yeniden hayat vermek yolunda önemli bir kilometre taşı olmayı amaçladığını söyledi.

Sağıroğlu, Türkiye'nin zengin doğal ve kültürel varlıklarını korumak, yaşatmak ve tanıtmak için çeşitli projeler üreten ve uygulamaya koyan ÇEKÜL Vakfı’yla birlikte böyle anlamlı bir projede çalışmaktan mutluluk duyduğunu dile getirerek şöyle dedi: “Aras Cargo olarak bugüne kadar gerçekleştirdiğimiz tüm sosyal sorumluluk projeleriyle çevreye karşı duyarlı olduğumuzu ortaya koyduk. Yeni başlattığımız ağaçlandırma kampanyamız da tıpkı diğerleri gibi uzun soluklu olacak. İlk adımımızı ülkemizin en kurak illerinden biri olan Sivas’ta atarak, artık ‘çölleşme’ olgusunun ülkemiz için de büyük bir tehlike olduğuna dikkat çekmek istedik. Daha yeşil bir ülkede yaşama arzumuz bizi böylesi kapsamlı bir kampanyaya yöneltti. Küresel ısınmayla mücadele edebilmek için doğanın bilgesi ağaçların sihirli güçlerine ihtiyacımız var.”

Hedef 100 bin ağaç dikmek

Küresel ısınmaya karşı mücadelede hem kurumların, hem de bireylerin üzerlerine düşen görevleri yapması gerektiğine dikkat çeken Sağıroğlu şunları söyledi: “Orman Bakanlığı ile görüşmelerimiz sürüyor. Sivas’tan sonra ilk etapta Kocaeli, sonra Malatya’da ağaç dikmeyi düşünüyoruz. Bu konuda tetkiklerimiz devam ediyor. Kocaeli Körfez’de sedir, servi ve fıstık çamı, Malatya’da ise ceviz ağacı dikmeyi düşünüyoruz. Hedefimiz 100 binin üzerinde ağaç dikmek. Bilim adamlarının yıllardır küresel ısınma uyarılarına kulaklarımızı kapatarak dünyayı bekleyen tehlikeleri önemsemedik. Çocuklarımızın geleceğini düşünmeden, yaşadığımız toprağı, denizi ve havayı kirlettik. Ormanlarımızı yok ettik. Sayısız bitki ve hayvan türünü yeryüzünden sildik. Ne yazık ki, dünyamızı büyük bir tehlike bekliyor. Dünyamız hızla ısınıyor. Tehlike her geçen gün büyüyor! Eğer bir şeyler yapmazsak çocuklarımızın yaşayabileceği bir dünya olmayacak. Türkiye de küresel ısınmanın tehdit ettiği ülkeler arasında yer alıyor. Türkiye’nin 40 yıl sonra çölleşeceği uyarısını dikkate almalıyız. Biz Aras Cargo olarak küresel ısınmayı yaratan sera gazlarının etkisini yok etmek için ülkenin dört bir yanında, nerede ağaca ihtiyaç varsa orada ağaç dikeceğiz... Binlerce ve milyonlarca ağaç.... İlk olarak 7 Ekim’de Sivas Divriği’deyiz. ÇEKÜL Vakfı gibi çevre konusuna hâkim, ağaçlandırma konusunda zengin deneyimleri olan bir kurumla birlikte uzun bir yolculuğa çıkıyoruz. Sivas Divriği’de 10 hektarlık alanda neden sadece ardıç ağacı diktiğimize gelince; ardıç ağaçları Sivas’ın sembolü, ardıçlar Sivas’ın eski sahipleri… Dört mevsim yapraklarını dökmeyen ardıçların bu topraklara geri dönüşünü sağlayarak ona eski itibarını vermek, kültürel miras sahip çıkmak ve Sivas Divriği’nin yeşillenmesinde katkıda bulunmak bizi onurlandırıyor. 10 bin çalışanımız kampanyamızın başlamasını heyecanla bekliyor.”

Törende konuşan Sivas Valisi Veysel Dalmaz, ilçenin Unesco'nun dünya kültür mirası listesinde yer alan Divriği Ulu Cami ve Darüşşifası ile tarihi konakları bünyesinde barındırdığını belirterek, ''Divriği geçmişi ve mazisi ile bir kültür odağıdır'' dedi. Divriği'nin tarihi ve kültürel önemine değinen Dalmaz, bu ağaçlandırma çalışmasının yöre için çok önemli olduğunu söyledi. Yeşil Sivas İçin El Ele Projesi kapsamında kent genelinde ağaçlandırma çalışmaları yapıldığını belirten Dalmaz, bu çalışmaların büyük bir bölümünün de Divriği yöresine ayrıldığını ifade etti.

ÇEKÜL Vakfı Başkanı Prof. Dr. Metin Sözen ise Anadolu'nun eskiden yeşil bir doğaya sahip olduğunu, zamanla bu doğanın yok edildiğini, şimdi ise bu doğanın yeniden canlandırılmaya çalışıldığını söyledi. Ağaçlandırma çalışmalarının önemine değinen Sözen, ''Ağaç dikmek yetmiyor, bakım da önemli. Biz doğa ve kültürle varız. Bu ikisi kopmaz bir parça'' diye konuştu. Divriği'nin tarihi ve kültürel önemini vurgulayan Sözen, ''Biz burayı bir kültür, bir doğa havzası olarak görüyoruz'' dedi.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
ÜYE İŞLEMLERİ


A1Haber - Poldy İnsan Kaynakları