27 Ekim 2021 Çarşamba
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Ara ve Teknik Eleman Yetiştirmek
04 Aralık 2007 Salı 13:41

Ara ve Teknik Eleman Yetiştirmek

Yenibiriş ile Ankara Ticaret Odası’nın 22 Kasım’da Ankara’da düzenlediği ARAnan ELEMANa Çözüm toplantısında ara ve teknik eleman sorunu masaya yatırıldı,

Yenibiris.com ile Ankara Ticaret Odası’nın (ATO) birlikte düzenlediği toplantıda, konunun uzmanları, nitelikli ara ve teknik eleman sorununa çözüm önerilerini paylaştılar.

Sorun eğitimde, çözüm de öyle...

İşsizliğin en büyük problemlerden biri olduğu Türkiye’de, bir taraftan da işverenler ihtiyacını duydukları niteliklerde eleman bulmakta zorluk çekiyorlar. ATO Başkanı Sinan Aygün, “Asansörcüden, marangoza, yufkacıdan, araba döşemecisine, çobana, terziye kadar şu anda doldurulmayı bekleyen 100’ün üzerinde pozisyonumuz var” diyerek bunları tek tek saydı.

Eğitim sisteminden kaynaklanan sorunları vurgulayan Aygün, kendi lise yıllarından örnek vererek, “Biz sineklerin kanadını çok iyi öğrendik, ama priz değiştirmeyi öğrenmedik” dedi. ATO Başkanı ayrıca, kimsenin teknik eleman olmak istemediğine, herkesin masabaşı iş yapmak istediğine dikkat çekti.

Sanayi ve Ticaret Bakanlığı Müsteşarı Doç. Dr. Yusuf Balcı da aynı sorunun altını çizerken emek arzıyla, emek talebi arasındaki ciddi uyumsuzluk olduğunu belirtti. Balcı, istihdam alanında yaşanan olumsuzlukların sadece sorunlu eğitim sisteminden değil, Türkiye’de mükemmeliyetçi anlayışın, işini en iyi şekilde yapma kaygısının eksik oluşundan da kaynaklandığını söyledi.

Nitelikli eleman ihtiyacı net olarak tespit edilmeli

Milli Eğitim Müdürü Murat Bey Balta, nitelikli eleman yetiştirme ihtiyacının gerçekçi olarak ve net bir şekilde tespit edilmesi gerektiğini vurguladığı konuşmasında ayrıca, eğitim konusunda zamanı yakalamak gerektiğini belirterek “Bugünün en önemli sıkıntılarından biri, evlatlarımızın teknolojiyle yeterince buluşturulmaması” dedi.

Otomotivde 2010 yılı hedefi: 150 bin nitelikli elemanın sektöre eklenmesi
Nitelikli eleman sorununu en fazla yaşayan sektörlerden biri, otomotiv sektörü. TOBB Otomotiv Sektörü Meclis Başkanı Ahmet Bayraktar, otomotivde bugün alt sanayi gruplarıyla birlikte 250 bin kişilik istihdam sağlandığını, bu sayıya, 2010 yılı hedeflerine göre, 150 bin kişilik nitelikli elemanın ekleneceğini söyledi. Bayraktar, “Otomotiv sanayiinin sisteme bağlı üretim yapan iş modeli, bizim insanımız için en uygun sektör. Çünkü Türk insanının dinamizmi, başarma arzusu gibi özellikleri var” diye konuştu.

Teknoparklar desteklenmeli, sanayi odaları teşvik edilmeli

Bilkent Holding İnsan Kaynakları Direktörü Cem Ağın ise, mesleki eğitim ve istihdamın genel görünümünü, Türkiye İstatistik Kurumu’nun rakamlarıyla ortaya koyarken, teknoparkların desteklenmesi, sanayi odalarının teşvik edilmesi, eğitim altyapısı programları ve eğitmenlerin yeniden ele alınması gerekliliği üzerinde durdu.

İŞKUR İl Müdürü Savaş Karataş ise, kurumun planlarından bahsederek “Bundan sonra aktif işgücü programlarına ağırlık vereceğiz. Bu projelere özel sektör de destek verirse daha hızlı yol alırız” sözleriyle görüşlerini ifade etti.

Ara ve teknik eleman yetiştirilmesi, çok önemli bir toplumsal boyutu da olan işsizlik sorununa en iyi çözümlerden birini sunuyor. Bunun yanında, sanayinin gelişmesine ve ekonomik ilerlemeye katkı sağlıyor. Türkiye’de istihdamın önemli sorunlarından biri olan “nitelikli ara ve teknik eleman sorununa çözüm toplantıları”nın devam etmesi hedefleniyor.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
ÜYE İŞLEMLERİ


A1Haber - Poldy İnsan Kaynakları