23 Eylül 2021 Perşembe
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Ankaranın Yeni Girişimcilik Enstitüsü
20 Temmuz 2007 Cuma 13:39

Ankara'nın Yeni Girişimcilik Enstitüsü

Cisco Girişimcilik Enstitüsü’nün Ekim ayında TOBB Ekonomi ve Teknoloji Üniversitesi Ankara yerleşkesinde faaliyete başlaması planlanıyor.

TOBB Ekonomi ve Teknoloji Üniversitesi (TOBB ETÜ) ve Cisco, TOBB ETÜ’nün Ankara yerleşkesinde Cisco Girişimcilik Enstitüsü kurulacağını duyurdu. TOBB ETÜ Senato Salonu’nda düzenlenen imza törenine TOBB Başkanı M. Rifat Hisarcıklıoğlu, Üniversite Rektörü Prof. Dr. Tahsin Kesici, Cisco Merkezi ve Doğu Avrupa Bölgesi Başkan Yardımcısı Kaan Terzioğlu ve Cisco Türkiye Genel Müdürü Erkan Akdemir katıldı.

Cisco Girişimcilik Enstitüsü’nün kuruluş amacı, girişimcilere küçük ve orta ölçekli bir işletmeyi başarı ile yönetmek için ihtiyaç duyacakları tüm yetenekleri kazandırmak. Enstitü’de verilecek eğitim, Cisco’nun dünya çapında uyguladığı i-Executive Eğitim Programı (iExec) temel alınarak hazırlandı. Cisco Girişimcilik Enstitüsü müfredatı, stratejik planlama, iş planı oluşturma, temel finansman ve yatırım bilgileri, girişimcilik sermayesi kuruluşları ile ilişkileri geliştirmek ve daha iyi iş sonuçlarına ulaşmak için bilgi ve iletişim teknolojileri (Information and Communications Technologies – ICT) kullanımı gibi girişimcilik yeteneklerini ve reflekslerini geliştiren konuları içeriyor. Cisco Girişimcilik Enstitüsü’nde eğitimlere Ekim ayında başlanması planlanıyor.

Cisco Girişimcilik Enstitüsü’nün Türk ekonomisi için çok önemli bir adım olduğunu söyleyen TOBB Başkanı M. Rifat Hisarcıklıoğlu ise Enstitü hakkındaki görüşlerini “Bu enstitüye ev sahipliği yapmak TOBB Ekonomi ve Teknoloji Üniversitesi’nin Bilgisayar Mühendisliği ve İşletme bölümlerindeki eğitim faaliyetleri ile olumlu bir etkileşime fırsat sağlayacak. Girişimcilik Enstitüsü’nün orta vadede benzer programları çevre ülkelerdeki KOBİ’lere de verecek daha geniş kapsamlı bir “bölgesel enstitüsü”ye dönüşmesini arzuluyoruz. TOBB ETÜ’nün ev sahipliği yapacağı Cisco Girişimcilik Enstitüsü’nün bir çok bakımdan dünyadaki diğer benzerlerine örnek teşkil edecek yeniliklere imza atacağına inanıyorum” sözleri ile açıkladı ve “Cisco Girişimcilik Enstitüsü’nde yürütülecek eğitim programlarının, Ekim 2007’den itibaren TOBB ETÜ’nün Ankara yerleşkesinde başlamasını planlıyoruz ve programların ilk mezunlarının sertifikalarını yıl sonunda almalarını hedefliyoruz. Cisco tarafından sağlanan standart ders materyallerine dayalı olarak verilmeye başlanacak dersler, bu materyallerin Türkçeleştirilmesini ve içeriğin Türkiye koşullarına uygun örneklerle zenginleştirilmesini takiben Türkiye’nin diğer illerinde de verilmeye başlanacak” dedi.

İmza töreninde konuşan Cisco Merkezi ve Doğu Avrupa Bölgesi Başkan Yardımcısı Kaan Terzioğlu da, duyurusu yapılan Cisco Girişimcilik Enstitüsü hakkında “Türk ekonomisinin büyümesi ve başarısı büyük oranda yerel KOBİ’lerin başarısından kaynaklanıyor. Bu firmalar için bilgi ve iletişim teknolojileri, verimlilik ve performansı artırmada itici güç olabiliyor. Fakat gördük ki son teknoloji çözümleri de kullansalar uygulama odaklı işletmeler ve girişimciler, bilgi ve iletişim teknolojilerinin işlerinin başarısında nasıl bir öneme sahip olduğu hakkında yeterli bilgiye sahip değiller. Cisco, Cisco Network Akademisi sayesinde eğitim konusunda önemli deneyimlere sahip oldu. Network akademilerinde katılımcıların teknoloji konusunda yeterli bilgi ve deneyime sahip olmaları hedefleniyor. Cisco Girişimcilik Enstitüsü ise girişimcilik konularına odaklanacak ve bilgi ve iletişim teknolojilerinin KOBİ’ler tarafından kullanılması desteklenecek” dedi.

Cisco Girişimcilik Enstitüsü katılımcıları sadece eğitim ortamındaki eğitimciler ve onların sunduğu bilgilere değil, lider girişimcilik eğitmenleri tarafından sağlanan uzaktan eğitim ve video gibi geniş on-line içeriğe erişim hakkına da sahip olacaklar. Enstitü, oluşturacağı misafir konuşmacı grubu sayesinde on-line tartışma forumlarında ve sohbet odası oturumlarında katılımcıları yönlendirecek. Ayrıca deneyimli girişimciler ve iş dünyası liderleri, katılımcıların hazırladığı iş planları, büyüme stratejileri ve teknoloji iş modelleri hakkında katılımcılara geri bildirimler sağlayacaklar. Cisco Girişimcilik Enstitüsü mezunları, mezuniyetlerinden sonra da çeşitli kaynaklara erişim hakkına sahip olacak. Katılımcılar, iş hayatındaki mücadelelerini, başarılarını, fikirlerini ve yaklaşımlarını dünya çapındaki diğer mezunlar ile paylaşabilecekler.

Eylül 2006’da Cisco, global pazarlarda daha iyi rekabet edebilmesi, bilgi ve iletişim teknolojilerine daha iyi adapte olabilmesi ve eğitim standartlarının yükseltilmesi için beş yıl içerisinde Türkiye’ye 275 milyon dolarlık yatırım yapacağını açıklamıştı. Cisco Girişimcilik Enstitüsü ve TOBB bünyesinde yürütülecek Cisco Network Akademisi bu yatırımın önemli kilometre taşlarını oluşturuyor.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
ÜYE İŞLEMLERİ


A1Haber - Poldy İnsan Kaynakları