20 Ekim 2021 Çarşamba
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Amerikanın KOBİleri de Türkiyeye Yerleşti
05 Ekim 2007 Cuma 14:27

Amerika'nın KOBİ'leri de Türkiye'ye Yerleşti

TABA-AmCham'a üye olan ABD’li firmaların sayısı 1 yılda 35’ten 100’e çıktı.

Türkiye’de faaliyet gösteren Amerikan şirketlerin sayısı son 1 yılda önemli ölçüde arttı. Philip Morris, Coca Cola, Pfizer İlaç gibi ABD menşeli uluslar arası şirketlerden sonra Amerika’nın orta ölçekli bir çok firması da Türkiye pazarına girdi.

Türkiye ile Amerika arasında iş yapan Türk ve Amerikalı firmaların çatı örgütü Türk Amerikan İş Adamaları Derneği’ne (TABA-AmCham) üye olan ABD’li firmaların sayısı 1 yılda 35’ten 100’e çıktı. Derneğe üye Amerikalı firmaların sayısının yıl sonuna kadar 150’yi bulması bekleniyor. Türkiye’de halen irili ufaklı 250’ye yakın Amerikan şirketi bulunuyor.

Türkiye pazarından pay almak isteyen bu firmalar arasında özellikle sinema ve lojistik sektöründe faaliyet gösteren şirketler dikkat çekiyor. Gerek direkt kendileri, gerekse distribütörleri aracılığıyla son dönemde Türkiye’ye giren ABD’li firmaların başında Ampec Filmcilik, Kalinos Filmcilik, Filmcenter Investments Inc., UNP Filmcilik, Filma Cass ve Expeditors geliyor.

Bu firmaların yanı sıra Adana’da kurulu Jaicks Tekstil, ACN Kimya ve İzmir’de faaliyete başlayan Alltech Bioteknoloji de TABA-AmCham’ın yeni üyeleri arasında.
Bu arada Amerikalı şirketlerin Türkiye’ye ilgilerinin artmasına karşılık ABD pazarında faaliyet göstermek isteyen Türk firmaların sayısında da ciddi artış var. ABD’yle iş gelişmek amacıyla TABA-AmCham’a üye olan Türk şirketleri arasında Limak İnşaat, Yüksel İnşaat, Global Yatırım Holding ve Tekfen gibi dev firmalar göze çarpıyor.

DIŞ TİCARET HACMİ 11.5 MİLYAR $
Dış Ticaret Müsteşarlığı (DTM) verilerine göre 2007’nin ilk yarısında ABD’den yapılan ithalat 3 milyar dolar düzeyinde. Bu rakam geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 33.8’lik bir artışı ifade ediyor. İki ülke arasındaki dış ticaret hacmi ise yıllık 11.5 milyar dolar seviyesinde seyrediyor.

TABA-AmCham Genel Başkanı Uğur Terzioğlu, Türkiye Amerika ilişkilerinde yeni bir sayfa açtıklarını belirterek, dış ticaret rakamlarının bunu ortaya koyduğunu vurguladı. Terzioğlu, Amerikalıların Türkiye’nin birçok tatil yöresinde gayrimenkul yatırımı yapmaya başladıklarının altını çizdi. Terzioğlu, ayrıca hastane ve üniversite yatırımlarının da arttığına işaret etti. Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın geçtiğimiz günlerde New York’ta iş çevreleriyle yaptığı toplantılara da değinen Terzioğlu, bu temasların ABD’li yatırımcıların Türkiye’ye olan ilgilerini daha da artıracağını belirtti.

Bu arada TABA-AmCham, iki ülke arasındaki ekonomik ve ticari ilişkilerin artırılmasına katkıda bulunmak amacıyla önümüzdeki günlerde 20 kişilik bir iş heyetini ABD’nin çeşitli eyaletlerine götürmeyi planlıyor.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
ÜYE İŞLEMLERİ


A1Haber - Poldy İnsan Kaynakları