28 Temmuz 2021 Çarşamba
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Amaç İş Bulacak İnsangücü
23 Şubat 2011 Çarşamba 12:00

Amaç İş Bulacak İnsangücü

MÜSİAD Mesleki Eğitimde Yeni Açılımlar Çalıştayı, Genel Merkez'de gerçekleştirildi.

MÜSİAD Eğitim Komisyonu tarafından düzenlenen Mesleki Eğitimde Yeni Açılımlar Çalıştayı"nda konuşan Milli Eğitim Bakanı Nimet Çubukçu, Hükümet"in mesleki eğitime büyük önem verdiğini belirtti. Çubukçu, "Mesleki eğitimde amacımız sadece ara eleman yetiştirmek değil, çaldığı her kapıda iş bulacak insan gücü yetiştirmek" dedi. Milli Eğitim Bakanı Nimet Çubukçu, meslek eğitiminde amacın sadece ara eleman yetiştirmek olmadığını belirterek, çaldığı her kapıda iş bulacak potansiyel insan gücü yetiştirmenin hedeflendiğini kaydetti.

Mesleki eğitime yeni bir bakış açısı oluşturmayı, bu konuda Türkiye"nin izleyeceği stratejiye katkıda bulunmayı amaçlayan Çalıştay"a başta Milli Eğitim Bakanı Nimet Çubukçu, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Doç. Dr. Halis Yunus Ersöz, İstanbul Ticaret Odası Yönetim Kurulu Başkanı Murat Yalçıntaş, Beyoğlu Belediye Başkanı Ahmet Misbah Demircan, İstanbul Ticaret Üniversitesi Mütevelli Heyeti Başkanı Erhan Erken olmak üzere birçok akademisyen, bürokrat ve sanayici katıldı.

Çalıştay"da konuşan Milli Eğitim Bakanı Nimet Çubukçu, Türkiye"deki en önemli sorunlardan birinin mesleki ve teknik eğitim olduğunu söyledi. Eğitim sisteminin sık değiştirildiğine dair eleştiriler aldıklarını dile getiren Çubukçu, "Fakat, dünya değişiyor biz de buna ayak uydurmak zorundayız" dedi. Hızlı değişen dünyada genç nüfusa sahip olmanın büyük avantaj olduğunu dile getiren Çubukçu, gençlerin iyi yetiştirildiği takdirde dünya ile rekabet edebilir konuma gelinebileceğini kaydetti.

Mesleki Eğitimde Yeni Açılımlar Çalıştayı"nda konuşan MÜSİAD Genel Başkanı Ömer Cihad Vardan da, mesleki eğitimin geliştirilmesine yönelik yıllardır yapılan birçok çalışmada yer aldıklarını belirterek, bu misyonu bundan sonra da devam ettireceklerini vurguladı.
Ulusal meslek standartlarının hazırlanmasının önemine dikkat çeken Vardan, mesleki eğitim sisteminin sanayinin ihtiyaçlarıyla uyumlu bir hale getirilmesi gerektiğini kaydetti. Türkiye"de olduğu gibi bir ülkenin genç nüfusa sahip olabilmesini karşılaştırmalı bir üstünlük ve rekabette önemli bir kaynak olarak gösteren Vardan, bu değerli kaynağın da yüksek katma değerli üretim girdisine dönüşmesinin, hem üniversitelerde hem de meslek okullarında mesleki, teknik eğitim kalitesine ve performansına bağlı olduğunu söyledi. Vardan, konuşmasına şöyle devam etti: "Bu bağlamda, 2023"de dünyanın ilk 10 büyük ekonomisi içinde yer almak ve 500 milyar dolar ihracat yapmak isteyen Türkiye"nin, bu kalkınma hedefleri çerçevesinde, gerekli altyapıyı oluşturması, onu sağlam bir hale getirmesi önemli bir sorumluluk ve hatta zorunluluktur. Bu 500 milyar dolarlık ihracat için gerekli üretimi yapacak olan, aslında, nitelikli işgücüdür. Bu nitelikli işgücünün yetiştirilmesi için de mesleki eğitimin önemi, inkar edilemez derecede büyüktür."

Türkiye için bu kadar önemli olan bir konuda sanayileşmenin başladığı günlerden bu yana mesleği eğitim tartışmalarının da bitmek bilmediğini ifade eden Vardan, hatta son yıllarda insan temel hak ve özgürlükleri içinde yer alan, eğitim alma özgürlüğünün, katsayı eşitsizlikleri, kılık kıyafet zorunlulukları gibi suni engellerle kısıtlanması nedeniyle, mesleki eğitimde birkaç nesle mal olacak bir tahribat yapıldığını vurguladı. Vardan, "Sadece üniversiteye girebilmek adına düz liselere gitmek zorunda bırakılan öğrencilerin, üniversitelere yerleştirilememeleri nedeniyle, ülkemizde yüz binlerce mesleksiz işsizler stoku oluşmuştur. Şimdi ise; birkaç delinin kuyuya attığı taşı çıkarmak için, adeta binlerce akıllı çaba sarf etmektedir. Bozulan bu sistem topyekun düzeltilmeye çalışılmakta, mesleki eğitim, tekrar özendirilmektedir. Tabii ki bu, kolay bir süreç değildir; ama üzerinde sabırla durulması gereken ve ihtimam gösterilmesi gereken bir süreçtir" görüşünü ifade etti.

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Doç. Dr. Halis Yunus Ersöz ise mesleki eğitimin uzun yıllardır sorun olan bir alan olduğunu belirterek, bu konuda şunları söyledi: "Her şeyin başı eğitim. Kalkınma ve gelişmede sağlıklı büyüme açısından eğitimli, nitelikli iş gücü önemli. Mesleki eğitim önemli. Toplum hızla değişmekte. Tüketim alışkanlıkları değişmekte. Yeni meslekler ortaya çıkmakta. Mesleki eğitimi almış kişiler daha fazla iş bulmakta. Mutlaka mesleki eğitimde yeni stratejiler olmalı. Meslek eğitiminde açılım sağlanmalı."

İstanbul Ticaret Odası Yönetim Kurulu Başkanı Murat Yalçıntaş, Türkiye"de her yıl 700 bin gencin istihdama katıldığını söyledi. Yalçıntaş, "Bu Türkiye"nin büyümesi için bir avantaj. Ancak riskleri de var. Bu gençleri istihdama donanımlı hale getirebilirsiniz ya da getiremezsiniz" dedi. Türkiye"nin en önemli meselelerinden biri olarak mesleki eğitimi gösteren Yalçıntaş, şöyle devam etti: "2023 yılında dünyanın en büyük ekonomilerinden biri olmak istediğimizi dile getirmiştik. Artık Türkiye mesleki eğitime eğildi, projeler geliştiriliyor. Son yıllarda yol kat edildi. Meslek liseleri altın bilezik veren liseler haline döndü."

MÜSİAD Eğitim Komisyonu Başkanı Kerim Altıntaş, Mesleki Eğitim Çalıştayı öncesinde mesleki eğitimin tarafları olan eğitimci, öğrenci ve iş dünyasının görüşlerini toparlayarak çalıştay katılımcıları ve kamuoyu ile paylaşmak amacıyla Türkiye"de Mesleki Eğitime Bakış konulu anket hazırladıklarını ve bin kişilik örneklem üzerinde uygulandığını söyledi. Altıntaş, maalesef meslek eğitiminin düşük statülü bir eğitim olarak algılandığı sonucunun ortaya çıktığını belirterek, "Öğrencilerin yaklaşık yüzde 60"lık eğitimcilerin yüzde 85"lik ve sanayicilerin yüzde 60"lık bölümü mesleki eğitimin düşük statülü bir eğitim olduğundan hem fikirdir. Mesleki eğitimin başarısızlığındaki temel unsurun eğitim sistemimiz olduğu ve etkili bir meslek eğitim politikamızın olmadığı anket katılımcıları tarafından açıkça belirtilmektedir" dedi.

Mesleki Eğitimde Yeni Açılımlar Çalıştayı Sonuç Bildirgesi

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
ÜYE İŞLEMLERİ


A1Haber - Poldy İnsan Kaynakları