25 Eylül 2021 Cumartesi
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Altimo Endeksinin Sekizincisi Açıklandı
20 Aralık 2010 Pazartesi 16:54

Altimo Endeksi'nin Sekizincisi Açıklandı

Mobil telekom piyasasındaki gelişmelerinin istatistiksel analizini yapan Altimo Endeksi'nin sekizincisi açıklandı.

Turkcell"in ortağı Altimo"nun, mobil telekom pazarındaki gelişmeleri ve trendleri ölçümleyebilmek için periyodik olarak yaptırdığı Altimo Endeksi"nin sekizincisi geçtiğimiz günlerde açıklandı. Rapora göre cep telefonu veri pazarı, bütün telekom endüstrisini 3-5 yıl içinde bütünüyle değiştirecek. Şu anki ses tabanlı iş modelinin yerine geçecek olan ve her yıl büyüyen cep telefonu veri penatrasyonu 2012 yılının ilk yarısında 1 milyar aboneye ulaşacak. 2012"ye kadar veri pazarı, küresel mobil penetrasyonun % 15"ini temsil edecek.

Telekom operatörleri karlılıklarını sürdürebilmek için veri fiyatlandırma yapılarını gözden geçirmeli

Cep telefonu operatörlerinin, toplam gelir büyümesinin ana motivasyonu veri gelirlerindeki büyüme. Ancak operatörler büyümeyi desteklemek için gerekli sermaye yatırımı yapmak zorundalar. Bu durum toplam karlılığı düşürecek. Cep telefonu operatörleri düşük karlılığın önüne geçmek için, veri pazarı fiyatlandırma politikalarını yeniden düşünmek zorundalar.

Altimo Başkan Yardımcısı Evgeny Dumalkin konuyla ilgili olarak: "Telekom operatörleri üzerinde veri pazarının etkisi küçümsenemez. ABD ve Batı Avrupa gibi çeşitli gelişmiş pazarlardaki başarılı "denemelerin" ardından 3G şebekeler ve veri tabanlı iş modelleri gelişmekte olan pazarlarda da hayata geçirilmeye başlandı. 2009-2010 döneminde küresel telekom pazarı üzerinde cep telefonu verilerinin etkisi ciddi biçimde artarken, Aralık 2009"da küresel bazda cep telefonu veri trafiği ses trafiğinin üzerine çıktı. Ancak cep telefonu veri pazarı aynı zamanda operatörler için belirli zorlukları içeriyor. Gelir artışının ana unsuru olmasına karşı cep telefonu veri gelirleri toplam gelirlerin ortalama olarak sadece % 11"ini temsil ediyor. Cep telefonu veri gelirlerinin, toplam şebeke trafiğinin % 80 ile % 90"ından kaynaklandığını düşünürsek, karlılığı sürdürebilmek için mobil genişbant için mevcut fiyatlandırma modelinin yeniden düşünülmesi gerektiği ortaya çıkıyor".

• Asya. Asya şirketleri Altimo Endeksi"nin en üst sıralarında olmaya devam ediyor. 2011/12 döneminde bu pazardan penatrasyonda hızlı bir yavaşlamanın yanında operatörler arasında artan bir rekabet ve konsalidasyon dalgası görülecek.
• Rusya ve BDT. Veri gelirinin etkisiyle Rusya"daki pazarın gelecek yıl yaklaşık % 10-15 oranında büyümesi bekleniyor. BDT"deki ekonominin iyileşmesi ve geleceğe dair daha açık bir vizyonun ortaya çıkması Kazakistan ve Ukrayna"daki ana mobil pazarlarının çekiciliğini artırıyor.
• Afrika. Afrika"da hala gelişme için gerekli yer var ve gelecek yıllarda buradaki penetrasyonun arttığını göreceğiz. Gelecek 5-10 yıllık dönemde Afrika"daki yatırım manzarası ekonomik büyüme ve penatrasyonda büyüme fırsatlarıyla ciddi biçimde değişebilir.
• Kuzey Amerika ve Avrupa. Akıllı telefonların, netbookların ve benzer diğer aygıtların artan penatrasyonunun getirdiği etki ve buradan kaynaklanan büyümeyle veri pazarı mobil operatörler için nakit üretiminde giderek daha fazla rol oynar hale geldi.
• Ortadoğu. Ortadoğu pazarları Endekste güçlü pozisyonlara sahip olmayı sürdürüyor. Bunun temel nedeni bölgedeki petrol tabanlı nakit akışlarının kullanıcı başına yüksek bir ortalama gelir sağlaması ve telekom şirketlerinden hakim pay sahiplerinin nakit çıkarmasına gerek kalmaması. Bununla birlikte bu pazarlar genellikle dışarıdaki yatırımcılara kapalı bir yapıya sahip.
• Latin Amerika. Bölgedeki en yüksek kar marjına sahip olduğu için zayıf penatrasyon büyümesine karşın Meksika sıralamada ilk 10"daki yerini koruyor. Peru, Ekvador ve Şili gibi yeni mobil müşterileri çeken ve istikrarlı karlar kazanan ülkeler haricinde buradaki yatırım fırsatları daha düşük düzeyde kalıyor.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
ÜYE İŞLEMLERİ


A1Haber - Poldy İnsan Kaynakları