18 Eylül 2021 Cumartesi
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Alman Hukuku Araştırma Merkezi Özyeğinde
11 Nisan 2012 Çarşamba 17:04

Alman Hukuku Araştırma Merkezi Özyeğin'de

Özyeğin Üniversitesi Hukuk Fakültesi, 1’inci yaşını Alman Hukuku Araştırma Merkezi’ni açarak kutladı.

Özyeğin Üniversitesi Hukuk Fakültesi, kuruluşunun birinci yılını, Alman Hukuku Araştırma Merkezi’ni açarak kutladı. Faaliyete başlayan Alman Hukuku Araştırma Merkezi, ilk gününde Alman Ceza ve İdare Hukuku’nun Güncel Sorunları konulu bir panele de ev sahipliği yaptı. Merkez, yıl boyunca bu ve benzeri etkinlikler düzenleyerek Türk hukuk dünyasının kalbinin attığı yer olmayı hedefliyor.

Türk hukukunun köklerine derin bakış
Alman Hukuku Araştırma Merkezi, öncelikle Türk hukuku üzerinde büyük etkisi bulunan Alman hukukunu araştırmak ve araştırma sonuçlarını karşılıklı olarak paylaşma amacıyla kuruldu. Merkez, Türk hukukunun Alman hukukundan etkilendiği alanlarda Alman hukukunun temel kanunları, yargı kararları ve bilimsel çalışmalarının Türk hukukundaki muhtemel etkilerini de gözeterek hukuk çevrelerine aktaracak.

İlk panel önemli hukukçuları ağırladı
Açılışın hemen ardından gerçekleştirilen Alman Ceza ve İdare Hukuku’nun Güncel Sorunları paneline Almanya’nın önemli bilim adamlarından Prof. Dr. iur. Dr. Phil. Paul Tiedemann ve Prof. Dr. Jan. C. Joerdan konuşmacı olarak davet edildi. Profesör Tiedemann Alman-Avrupa İltica Hukuku konusunda ve Prof. Dr. Jan. C. Joerdan ise Ceza Hukukunun Sınırı Olarak Iztırar Hali konusunda katılımcılara bilgiler verdi.

ÖzÜ Hukuk Fakültesi büyük düşünüyor
Açılış sırasında bir konuşma yapan Özyeğin Üniversitesi Hukuk Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Yener Ünver, ÖzÜ’de öğrencilerin teorik derslerin yanı sıra özellikle muhakeme yeteneklerini güçlendirecek, interaktif bir eğitim aldığını belirterek, ezberi kuvvetli kanuncu değil, gelişen dünyayı öğrenmiş çağdaş hukuku özümsemiş, gelişmiş ülkelerin hukukçularıyla yarışabilecek, donanımlı ve vizyon sahibi gençler yetiştirdiklerini söyledi. Ünver sözlerine şöyle devam etti:

“Sahip olduğumuz kadro ve yurtdışı bağlantılarımız nedeniyle üniversitemiz bünyesinde kurulan araştırma merkezleri, yabancı öğretim üyeleri ve yabancı öğrenciler, fakültemizin büyük bir özen ve istekle destekleyeceği Erasmus programları, öğrencilerimizin gelişen dünyayı anlamalarına yardımcı olacaktır. Böylelikle çağdaş hukukun kaynak ve uygulamasını öğrenmiş, yerinde uygulamasını görmüş, uluslararası, ulusal üstü,  Avrupa ve Amerika hukukuna vakıf, ülkemizi derinden etkileyen güncel yan hukuk branşlarını iyi öğrenmiş yetkin hukukçular yetişecektir. Tek hedefimiz öğrencilerimizin iyi birer avukat veya hakim-savcı olması değildir. Aynı zamanda iyi bir akademisyen, basın mensubu, siyasetçi, yönetici de yetiştirmek azmindeyiz.”
 

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
ÜYE İŞLEMLERİ


A1Haber - Poldy İnsan Kaynakları