01 Ağustos 2021 Pazar
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Alev Öğrencileri Kitabuko’da Buluşturdu
29 Mayıs 2012 Salı 13:00

Alev Öğrencileri Kitabuko’da Buluşturdu

Özel Alev Okulları Türkiye’de bir ilke imza atarak, Japonlar tarafından Bunko adıyla oluşturulan çocuk kütüphaneciliği sistemini, ihtiyacı olan okullarda Kitabuko adıyla hayata geçiriyor

Öğrencilerde okuma alışkanlığını artırmak amacıyla gerçekleştirilen proje ilk olarak, İstanbul’da Üsküdar Atatürk İlköğretim Okulu ve Alemdağ Çatalçeşme İlköğretim Okulu’nda hizmete sunuldu.

Özel Alev Okulları kütüphanelerin çocuklar için cazip hale getirilmesiyle okuma oranın arttığını gözlemleyip, “Alev kütüphanesinde öğrenciler mutlu oluyorsa neden ihtiyacı olan okullarda da aynı tarzda bir ortam oluşturmayalım?” sorusunu sordu. Okuma oranı çok yüksek ülkelerden olan Japonya’da uygulan Bunko sistemi inceleyen Alevliler bu sistemi Kitabuko adı altında hayata geçiriyorlar.

Japonya’da Bunko; küçük bir oda boyutunda ya da üç katlı bir binanın çocukların hoşlanacağı tarzda döşendiği çocuk kütüphaneleridir. Bunko için ayrılan odalar; renkli, neşeli kitaplar, oyuncaklar ve resimlerle süslenir. Odaların sorumluluğunu gönüllü olarak kütüphaneci, öğretmen, veli ve ev hanımlarının üstlendiği bu alanlarda çocuklara masallar okunur, oyunlar oynanır.

Özel Alev Okulları’nın kurduğu gönüllü Kitabuko’ların işleyiş sistemi ise; kütüphanenin kurulacağı okulun seçilmesi ve MEB’den izinlerin alınmasının ile başlıyor. Kütüphane için okulun vereceği bir odanın gönüllü öğrenciler tarafından renkli, eğlenceli hale getirilmesi ile devam ediyor. Sonrasında gönüllü velilerin ve öğrencilerin istedikleri zaman Kitabuko’larda okulun öğrencileriyle zaman geçirmesi de mümkün.

Üsküdar Atatürk İlköğretim Okulu ve Alemdağ Çatalçeşme İlköğretim Okulu’nda hizmete giren Kitabuko açılışında; proje ortakları olan Can Yayınları, YKY, Kelime Yayınları, Güloğlu Yayıncılık, Günışığı Yayıncılık, Altın Kitaplar, Pratik Matematik kitap bağışı ve yazar söyleşileri gibi desteklerde bulunurlarken Alev’li öğrenciler de kitap, oyun veya oyuncak bağışında bulundular. Çocuk yazarlarının okul öğrencilerine kitaplar okuduğu açılışta, hediye edilen oyuncaklar ve kitaplar raflara dizildi.

Okuma kültürünün temellerini atan ve kendi kendine işleyen bir sistem oluşturmayı hedefleyen Özel Alev Okulları; İstanbul’da iki okulda açtığı Kitabuko’ların ardından ihtiyacı olan okullara yardım eli uzatmaya hazırlanıyor.
 

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
ÜYE İŞLEMLERİ


A1Haber - Poldy İnsan Kaynakları