16 Ekim 2021 Cumartesi
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Afrika, Türk İş Dünyası İle Buluşuyor
05 Ağustos 2008 Salı 14:22

Afrika, Türk İş Dünyası İle Buluşuyor

TOBB ve DEİK tarafından Afrika ülkeleri devlet başkanları ile birlikte Afrika Oda Başkanları ve Afrikalı işadamlarının katılacağı Türkiye Afrika İş Forumu düzenleniyor.

Dışişleri Bakanlığı tarafından gerçekleştirilecek Türkiye Afrika İşbirliği Zirvesi çerçevesinde Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) ve Dış Ekonomik İlişkiler Kurulu (DEİK) tarafından Afrika ülkeleri devlet başkanları ile birlikte Afrika Oda Başkanları ve Afrikalı işadamlarının katılacağı Türkiye Afrika İş Forumu düzenleniyor. Afrikalı katılımcıların Türk işadamları ile bir araya geleceği iş forumu ile Türkiye ve Afrika arasında var olan ticaret hacminin artırılması yönünde gelişmeler kaydedilmesi bekleniyor.

18-19 Ağustos 2008 tarihleri arasında Grand Cevahir Hotel ve Kongre Merkezi"nde gerçekleşecek olan Forum, TOBB/DEİK Başkanı M. Rifat Hisarcıklıoğlu"nun başkanlığında Dış Ticaret Müsteşarlığı (DTM) desteği ile düzenlenecek. Devlet Bakanı Kürşad Tüzmen ve Dışişleri Bakanı Ali Babacan"ın resmi olarak davetli olduğu Foruma ayrıca Türk İşbirliği ve Kalkınma İdaresi Başkanlığı (TİKA) Başkanı Musa Kulaklıkaya ve Afrika Odalar Birliği Başkanı Mohammed El Masry, İslam Konferansı Teşkilatı Genel Sekreteri Ekmeleddin İhsanoğlu, Afrika Kalkınma Bankası ve İslam Kalkınma Bankası"ndan üst düzey temsilciler de katılacak. Forum aracılığıyla Afrika Kıtası"nda yer alan çok sayıda ülkeden gelecek katılımcılar ve Türk işadamları arasında kurulacak yeni işbirlikleri sayesinde pek çok sektörde var olan yatırımların artırılması hedefleniyor. Söz konusu Forum Türk işadamlarının bölgeye daha çok yatırım yapması ve ikili ilişkilerin büyümesi açısından da büyük önem taşıyor.

Dünyanın Yeni Gözdesi Afrika

Afrika Kıtası"nda yaşanan hızlı ekonomik büyüme ve özellikle son dönemlerde keşfedilen petrol yatakları, yer altı madenleri ve bölgede yer alan diğer zenginlikler tüm dünya ülkelerinin dikkatlerini bu bölgeye çekiyor. Uzun yıllar süren ve halen devam eden iç karışıklıkların yol açtığı alt yapı, inşaat ve endüstri alanlarında yaşanan sıkıntılar sonucu ülkede bu alanlarda yeni yatırımlara ihtiyaç duyuluyor. Özellikle Sahra Altı Afrika ülkelerinin son üç yılda yüzde 6 gibi önemli bir oranda büyümesi Afrika"nın önemini daha da çok artırmış durumda. 2000 yılında dünya ticaretinde yüzde 1,9 gibi bir paya sahip olan Afrika, bu rakamı 2006 yılında yüzde 2,53"e çıkardı. Yine Sahra Altı Afrika ülkelerinin 2007 yılında gerçekleştirdiği ihracat rakamı 208 milyar dolar olarak kaydedildi. Özellikle son yıllarda yaşanan ekonomik gelişmeler tüm dünyanın gözlerini Afrika"ya yöneltmesine yol açtı. 2000 yılından bu yana Sahra Altı ülkelerine yapılan dış yatırımlar yaklaşık 60 milyon dolar olarak gerçekleşti. Toplam nüfusu 900 milyonu geçen Afrika Kıtası"nda saklı bulunan yatırım imkanlarını ortaya çıkarmak için önemli bir platform olan Türkiye-Afrika İş Forumu bu anlamda her iki ülkeden katılacak işadamlarının bir araya gelerek yeni yatırım hedeflerini görüşmesi ve ikili ticaret hacminin artması için büyük önem taşıyor.

Kıta bu özellikleriyle Türk yatırımcılarının da dikkatlerini çekiyor. Lojistik sorunları ve gümrük tarifeleri kıta ile ticaretin gelişmesine engel teşkil eden en önemli sorunlar arasında sayılabilir. Kıtada yaşanan bu sorunların çözümlenebilmesi için özellikle son birkaç yıldır yapılan görüşmelerle birlikte 2005 yılının Afrika Yılı olarak ilan edilmesi sonucu G8 zirvelerine Afrika liderleri de davet edilmeye başlandı. Japonya, Hindistan ve Avrupa"da Afrika ülkeleri Devlet Başkanları"nın da katılım gösterdiği Zirve ve İşbirliği forumları düzenlendi.

Türkiye Afrika Ticari İlişkileri

Türkiye ve Afrika arasında yaklaşık 10 yıldır devam eden ticari ilişkilerde özellikle son dönemlerde ciddi gelişmeler kaydediliyor. Afrika açılım stratejileri altında gerçekleştirilen ihracatımız 2007 yılı sonunda 5,9 milyar dolara yükseldi. Bu rakam 1996 yılında 1.1 milyar dolar olarak kaydedilmişti. İki ülke arasındaki ticaret payı ise 10 yılda yüzde 305 aratarak 12,7 milyar dolara ulaştı. Özellikle müteahhitlik sektöründe yapılan 20 milyar dolarlık Türk yatırımlarının neredeyse yüzde 30"u Afrika bölgesine gerçekleştirildi. Türkiye"nin yatırım hedefleri arasında en ön sıralarda gelen Afrika Bölgesi"nde Türk işadamları özellikle tüketim malları ve sanayi mamulleri ihracatı, yatırım, müteahhitlik ve altyapı, tarımsal üretim ve organik tarım, madencilik, enerji, atık su arıtma sektörleri ile ilgileniyor. Bölgede iş yapma olanaklarında ön sıralarda yer alan bu sektörlerde önümüzdeki dönemlere ilişkin iş geliştirme projeleri hazırlanması hedefleniyor. Türkiye Afrika İş Forumu"nda da söz konusu sektörlerde ortak platformlar oluşturulması yönünde çalışmalar yürütülüyor.

(Haber Merkezi)

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
ÜYE İŞLEMLERİ


A1Haber - Poldy İnsan Kaynakları