07 Mayıs 2021 Cuma
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Adres Patentten Marka Eğitimi
18 Mayıs 2007 Cuma 15:44

Adres Patent'ten Marka Eğitimi

Adres Patent, Süleyman Demirel Üniversitesi Isparta Meslek Yüksekokulu'nda (IMYO) üniversite öğrencilerine marka patent konusunda seminer verdi.

Türkiye’nin lider marka patent danışmanlık kuruluşu olan Adres Patent, Süleyman Demirel Üniversitesi Isparta Meslek Yüksekokulu'nda (IMYO) üniversite öğrencilerine marka patent konusunda seminer verdi. Öğrencilerin yoğun ilgi gösterdiği seminer sonunda marka yarışmasında dereceye girenlere ödül verildi.

Süleyman Demirel Üniversitesi Isparta Meslek Yüksekokulu'nun (IMYO) davetlisi olarak SDÜ'ye gelen Adres Patent Genel Müdürü Av. Ali Çavuşoğlu ve İzmir Şube Müdürü ve Marka Uzmanı Deniz Arslan, "Markacılık Serüveni" konulu bir seminer verdiler. IMYO Konferans Salonu’nda düzenlenen seminere IMYO Müdürü Prof. Dr. Kezban Işık, öğretim üyeleri ve çok sayıda öğrenci ve öğretim üyeleri katıldı.

Markada akılda kalıcılık önemli

Adres Patent Genel Müdürü Av. Ali Çavuşoğlu, Adres Patent’in çok kısa sürede Türkiye’nin lider marka patent firması haline geldiğini, ancak bu günlere gelmenin hiç de kolay olmadığını söyledi.

Konuşmasında markanın önemine değinen Av. Çavuşoğlu, “Biz markayı, bir firmanın işaretlerini diğer firmalardan ayıran ayırt edici özellikler olarak tanımlıyoruz” diyerek şunları söyledi: “Markayı oluştururken akılda kalıcı özelliği olan ifadeleri seçmeye gayret ediyoruz. Markanın en temel özelliği de, bir ürünün rakip firmalar tarafından üretilen aynı ya da benzer ürünlerden ayır edebilmeyi sağlamasıdır. Bunun için akılda kalıcı ve okunuşu kolay olmalı, diğerlerinden kolay ayırt edilebilmeli ve başka dillerde de kötü manalara gelmemelidir. Bunun için marka belirlerken çok ayrıntılı bir şekilde araştırmalar yapılmalı ve bu konuda danışmanlık hizmetlerinden de faydalanılmalıdır” diye konuştu.

“Sınai haklar ve mülkiyet hakkı” konusuna da değinen Çavuşoğlu, Türkiye’nin gelişmesi için bu hakkın korunması, korsan ve taklit ürünlerin yapımı ve satışının engellenmesi gereklidir” dedi.

Tescil markayı taklitten korur

Seminerde söz alan Adres Patent İzmir Şube Müdürü ve Marka Uzmanı Deniz Arslan da, şirketlerinin genel yapısından ve markalaşma sürecinde neler yapılması gerektiğini konusunda bilgi verdi. Oluşturulan markaların kısa sürede tescil edilmesi gerektiğini ifade eden Arslan, tescilli markanın taklit edilmeyi önleyeceği, taklit edilse bile taklitçilerle mücadelede kolaylık sağlayacağını belirtti.

Markalaşmanın yolunun doğru adresten ve bilgili uzmanla çalışmaktan geçtiğini kaydeden Arslan, “Adres Patent, 2000 yılında 3 kişilik çalışma ekibiyle yola çıktı ancak doğru ve yerinde adımlarla 7 yıl sonra her biri konusunda iyi eğitim almış 70 kişilik uzman kadroya ulaşmıştır” şeklinde konuştu.

Marka yarışmasında dereceye girenler ödüllendirildi

Öte yandan, seminer sonunda Adres Patent tarafından Türkiye’de ilk defa www.markayarismasi.com internet sitesi üzerinden düzenlenen marka yarışmasına katılan ve dereceye giren Süleyman Demirel Üniversitesi’nin 2 öğrencisi de ödüllendirildi. Marka yarışmasında birinci olan Isparta Meslek Yüksekokulu Pazarlama Programı 2. sınıf öğrencisi Esra İçöz ve aynı yarışmada beşincilik elde eden Evrim Akaya ödülleri ve teşekkür belgeleri Adres Patent Genel Müdürü Av. Ali Çavuşoğlu tarafından takdim edildi.

Marka yarışmalarının yenilerinin yapılacağının müjdesini veren Av. Ali Çavuşoğlu, “Gözünüz www.markayarismasi.com web sitesinde olsun. Marka yarışmalarına katılın hem sürpriz ödüllerin sahibi olun hem de marka bularak Türk firmalarının markalaşmasına katkıda bulunun” diyerek öğrencilere marka yarışmalarına katılmaları çağrısı yaptı.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
ÜYE İŞLEMLERİ


A1Haber - Poldy İnsan Kaynakları