26 Temmuz 2021 Pazartesi
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
AÇEV’den Yetişkinlere Okuryazarlık Portalı
17 Mayıs 2012 Perşembe 11:45

AÇEV’den Yetişkinlere Okuryazarlık Portalı

AÇEV’in yetişkinler için hazırlamış olduğu Türkiye’nin ilk okuryazarlık portalı açıldı.

Anne Çocuk Eğitim Vakfı (AÇEV), Türkiye’de okuma yazma bilmeyenlerin ya da az bilenlerin gündelik hayatlarında gereksinim duydukları okuryazarlık becerilerini geliştirebilmelerine yardımcı olmak üzere www.acevdeokuyaz.org isimli eğitim sitesini hayata geçirdi. Geçtiğimiz yıl test yayınına başlayan site, Türkiye’de yetişkin okuryazarlığı konusunda bir ilki gerçekleştiriyor. 16 Mayıs 2012 Çarşamba günü SWISSOTEL’de düzenlenen toplantıda, www.acevdeokuyaz.org isimli eğitim sitesi basın mensupları ve katılımcılara tanıtıldı.

AÇEV, 1995 yılından bu yana uyguladığı yüz yüze okuryazarlık eğitimlerine ek olarak; Türkiye’de yetişkin okuryazarlığının gelişimine verdiği katkıya, www.acevdeokuyaz.org isimli öğrenme programı ile yepyeni bir boyut kazandırdı.  2011’den itibaren JP Morgan Chase, Empower ve Ashmore Vakıflarının desteği ile Türkiye’de ilk kez uygulanmaya başlanan Bilgisayar Tabanlı Okuryazarlık Programı’ndan okuryazarlık becerilerini geliştirmek isteyen herkes yararlanabiliyor.

Türkiye’de yetişkin okuryazarlığı alanında yeni bir sayfa açacak olan eğitim sitesi ile okuryazarlıkta farklı düzeylere sahip olan kişiler istedikleri zaman istedikleri yerde okuduklarını anlama, kendilerini ifade etme, düşünme ve matematik becerilerini geliştirme şansına sahip olabilecekler.

AÇEV’de Oku Yaz herkese açık
Okuma yazma öğrenmek veya okuryazarlık becerilerini yaşam boyu geliştirmek isteyenler, ikinci kademe okuryazarlık belgesi için sınava girecekler ve açık ilköğretim okuluna gitmeye hazırlananların yararlanabileceği sitede yetişkinler dijital ortamda gereken becerileri de geliştirebilecekler.

AÇEV’in 2009 yılından bu yana akademisyenlerden ve eğitim uzmanlarından oluşan geniş bir kadro ile hazırladığı portal, dört farklı bölümden oluşuyor. Okuryazarlık becerilerini geliştirmek isteyenler için “Okuyorum”, “Anlıyorum” ve “Anlatıyorum”  bölümleri, matematik becerilerini geliştirmek isteyenler için de “Çözüyorum”  bölümü yer alıyor. “Okula Hazırlık” isimli bölüm ise açık ilköğretim eğitimi almak isteyenlere yönelik olarak hazırlandı. Bu bölüm “Türkçe”, “Fen ve Teknoloji”, “Sosyal Bilgiler” ve “Matematik” alt başlıklarını kapsıyor.
2011 yılı Kasım ayında test yayına başlayan www.acevdeokuyaz.org isimli öğrenme portalı, tüm konuların alıştırmalarıyla birlikte kullanıcılara toplam 5 bin ekranlık bir içerik sunuyor.

Öğrenme portalının yazılımı; İsviçre kökenli, ‘e-öğrenme’ konusunda prestijli ödüllere layık görülmüş Avallain AG isimli firma tarafından gerçekleştirildi. Portalda sunulan çalışmalar, 34 farklı interaktif alıştırma tipi kullanılarak oluşturuldu. Site içeriği ve alıştırmaları, okuma yazma becerisi çok az olan kullanıcıların kolayca kullanabileceği şekilde tasarlandı. Tüm portalda “metin seslendirme” fonksiyonu kullanıldı,  kullanıcıların kendi yazdıkları metinleri de aynı fonksiyonu kullanarak dinleme imkanı oluşturuldu. Öğrenme portalında temel alınan öğrenme modeli ve kullanılacak alıştırma tiplerinin başarısı; daha önce İrlanda, Almanya, Yeni Zelanda ve Kenya’da yetişkinlerin okuma yazma becerilerini geliştirmeye yönelik hazırlanmış ve hayata geçirilmiş modellerle kanıtlandı.

AÇEV’de Oku Yaz Portalı’nın ilk kullanıcıları
Siteye şu anda 2 bin 200 kullanıcı kayıtlı. İlk 2 bin kullanıcının bilgileri üzerinden oluşturulan istatistiklere göre; kullanıcıların yüzde 80’i kadın, yüzde 20’si erkek, yüzde 70’i ise daha önce hiç okula gitmemiş ya da bir seneden daha kısa bir süre okula gitmiş. Siteye en az 20 kez giriş yapmış ve ortalama olarak 114 günden beri kayıtlı olan kişilerin yüzde 80’ninin; site içerisinde en az bir düzey ilerleme gösterdikleri tespit edilmiş.
 

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
ÜYE İŞLEMLERİ


A1Haber - Poldy İnsan Kaynakları