18 Eylül 2021 Cumartesi
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Accountability Rating Türkiye Sonuçları Açıklandı
10 Kasım 2007 Cumartesi 11:48

Accountability Rating Türkiye Sonuçları Açıklandı

Dünyanın birçok ülkesinde her yıl ilan edilen dev şirketlerin KSS performanslarını değerlendiren Accountability Rating Türkiye sonuçları açıklandı.

Dünyadaki ve birçok ülkedeki en büyük şirketlerin sorumlu uygulamalara iştigal alanlarının içinde ne kadar yer verdiğini ölçen dünyadaki tek bağımsız uluslararası girişim olan ve uzun süredir ülkemizde de merakla beklenen Accountability Rating Türkiye 2007 sonuçları Capital Dergisi’nin Kasım sayısında açıklandı. Dünyada birçok ülkede her yıl Kasım ayında açıklanan listenin Türkiye bacağında Aksa Akrilik liderlik koltuğuna oturdu. İkinciliği Aygaz, üçüncülüğü ise Arçelik’in aldığı değerlendirmenin ilk sıralarında yer alan şirketlerin kurumsal sosyal sorumluluk alanında gösterdikleri performans küresel şirketlerle rekabet edebilecek düzeyde bulundu.

İlk 10 şirket ve Accountability Rating Türkiye skorları

1. Aksa Akrilik - 54,50
2. Aygaz - 53,60
3. Arçelik - 49,60
4. Tofaş - 47,80
5. Coca Cola - 43,75
6. Tüpraş - 40,92
7. Erdemir - 40,16
8. Beko - 39,42
9. BSH - 39,11
10. Migros - 38,99

Dünyanın en büyük sürdürülebilirlik ve etik hesapverebilirlikle ilgili düşünce kuruluşlarından biri olan Londra merkezli AccountAbility ve Türkiye temsilcisi SU CSR tarafından yürütülen çalışmanın amacı Türkiye’nin en büyük 50 şirketinin kurumsal sosyal sorumluluk uygulamalarını ve bu uygulamaları hangi boyutta üretim ve hizmetlerinin merkezi haline getirdiğini ölçmek. Bu amaçla geliştirilen yöntem Avrupa ve Kuzey Amerika’daki şirketleri de kapsayan küresel liste dışında geçen yıldan beri Güney Afrika, Macaristan ve Rusya’da açıklanıyor. 2007 yılında Türkiye’de olduğu gibi Yunanistan’da da ilk kez açıklanıyor.

Fortune International tarafından yayınlanan küresel Accountability Rating listesinde bu yıl birincilik koltuğuna BP oturdu. Geçen yıl birinci olan Vodafone ise 4 sıra gerileyerek 5. olarak değerlendirildi.

Küresel listeye göre bu yıl Avrupa ülkelerinin liderliği açık farkla ortaya çıktı. Merkezi Avrupa ülkelerinde olan 18 küresel markanın 18’i ilk 20’de yer aldı.

Küresel ilk 10 şirket ve Accountability Rating sonuçları

1. BP - 75,2
2. Barclays - 68,5
3. ENI - 67,9
4. HSBC - 67,2
5. Vodafone - 66,3
6. Royal Dutch Shell - 66,0
7. Peugeot - 63,7
8. HBOS - 62,0
9. Chevron - 61,6
10. DaimlerChrysler - 60,1

Küreselde büyük KSS danışmanlığı şirketi csrnetwork™, Türkiye’de SU CSR’la birlikte AccountAbility’nin yürüttüğü çalışma dünyada dördüncü, Türkiye’de ilk kez yayınlanıyor. Araştırma ciro açısından en büyük şirketlerin kamuya açık bilgileri üzerinden yapılıyor. Ayrıca bu şirketlerin sosyal ve çevresel performanslarını raporladıkları KSS ve sürdürülebilirlik raporlarının web üzerinde yayınlamış kopyaları da değerlendirmenin temelini oluşturuyor. KSS Raporlamasının çok yaygın olmadığı ülkemizde ve diğer ülkelerde ise araştırma kurumların web sitelerinde kamuyla paylaştıkları tüm raporlar ve bilgiler üzerinden yapıldı. Değerlendirmenin Türkiye’deki temsilcisi SU CSR, daha önce ilan edilen ve geçtiğimiz yıllarda altı ana alan üzerinden yapılan değerlendirmenin bu yıl dört ana alan altında toplandığını ve ülkemizde de küresel liste dışındaki diğer ülkelerde de üç ana alan üzerinden ölçümleme yapıldığını belirtiyor. Bu alanlar strateji, yönetim, katılım olarak belirtilmiş. Etki alanı bu yıl bizim gibi ülkelerde değerlendirme dışında bırakılmış ancak gelecek yıl yapılacak değerlendirmede etki alanlarıda bulunacak.

Accountability Rating Türkiye’de lider olan Aksa Akrilik, faaliyet alanını ve sosyal, çevresel ve ekonomik sorumluluklarıyla ilgili gelecek perspektifini iyi ve şeffaf bir biçimde ortaya koyması nedeniyle strateji ana alanında yüksek skorlar almayı başardı.

AccountAbility Yönetim Kurulu Başkanı Simon Zadek bütün dünyada KSS gurusu olarak kabul ediliyor. Capital Dergisi’ne Accountability Rating Türkiye sonuçlarıyla ilgili verdiği röportajda Zadek; “Accountability Rating Türkiye sonuçlarına göre ilk onda yer alan şirketlerin global markalarla yarışabilecek düzeyde olması oldukça önemli bir sonuç. Hatta bu, uluslararası marka olmaya başlayan şirketler için iyi bir haber.” şeklinde sonuçları yorumlarken, SU CSR Genel Müdürü Sevim Akyol sonuçlarla ilgili olarak şunları söylüyor: “Accountability Rating uluslararası bir performans değerlendirme yöntemidir. Türk şirketlerinin gelecek yıllarda kendilerini sosyal, çevresel ve ekonomik sorumluluklarıyla ilgili iyileştirecek kıyaslamalar yapabilme olanağını onlara sunduğumuz için çok mutluyuz. Sonuçlar bizi de çok sevindirdi. Ancak daha yapılacak çok şey var. Küresel rekabette sürdürülebilirlikle ilgili çalışmalar, yatırımlar, gelişmeler hızla yol alıyor. Accountability Rating Türkiye sonuçları ülkemizde bu süreçte önemli bir mihenk taşı olacak.”

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
ÜYE İŞLEMLERİ


A1Haber - Poldy İnsan Kaynakları