17 Ekim 2021 Pazar
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Accountability Rating, Türkiyede
14 Haziran 2007 Perşembe 11:14

Accountability Rating, Türkiye'de

Uluslararası kurumsal sosyal sorumluluk derecelendirmesi Türkiye'de.

Son dönemde şirketler için büyük önem taşıyan ve değer yaratan Kurumsal Sosyal Sorumluluk konusu, Türkiye’de ilk defa masaya yatırılacak. Fortune International tarafından her yıl Ekim ayında dünya çapında açıklanan tek AccountAbility Rating (Sorumluluk Derecelendirme) listesi dünyanın en büyük şirketlerini değerlendiriyor. Küresel liste dışında 2006 yılından başlamak üzere Güney Afrika, Macaristan ve Rusya’da ülkelerin en büyük yayın kuruluşları tarafından yayınlanan Accountability ortağı uzman kuruluşların derecelendirme çalışmaları ile ilgili, bu yıl Türkiye bu konuda dünyadaki dördüncü ülke olma özelliğini taşıyor. Türkiye için büyük önem taşıyan değerlendirme, Haziran 2007’de başlayacak ve Türkiye’nin korumsal sosyal sorumluluk listesi Kasım 2007’de açıklanacak.

AccountAbility Standartlar Başkanı Alan Knight, AccountAbility Rating Turkey 2007 çerçevesinde 21 Haziran 2007’de Türkiye’nin önde gelen kuruluşları ve iş dünyasına konferans vermek üzere İstanbul’a geliyor. 2007 Kasım’da 4’üncüsü, Türkiye’de açıklanacak olan AccountAbility Rating, SU İletişim Kurumsal Sosyal Sorumluluk Ajansı, metodolojisi Uluslararası Kurumsal Sosyal Sorumluluk Organizasyonu ve AA 1000 Standardının akreditasyon kuruluşu AccountAbility tarafından gerçekleştiriliyor.

AccountAbility Rating Nedir

Fortune dergisinin 2006 Excellence özel sayısına göre Amerika’da yatırımcıların her 10 dolarından 1’i toplumsal sorumluluk ilkelerine önem veren şirketlere yatırılıyor. Bu da paydaşlarıyla sürekli iletişim halinde olan, kurumsal sosyal sorumluluğun bilincindeki şirketlerin rakiplerine oranla yılda 2.3 trilyon dolar daha fazla kazanmaları anlamına geliyor.AccountAbility Rating, kurumların sosyal sorumluluk uygulamalarını ve bu uygulamaları hangi boyutta üretimlerinin ve hizmetlerinin merkezi haline getirdiğini ölçmek için geliştirilmiş tüm dünyada kabul görmüş güçlü bir araçtır.

Kurumsal sosyal sorumluluk derecelendirmesi Londra merkezli bir kuruluş olan AccountAbility ve İngiliz danışmanlık şirketi CSRNetwork tarafından 2004 yılından itibaren Fortune Global 500 listesinin ilk 50 şirketi üzerinde yapılmakta ve sonuçlar yıllık olarak Fortune Dergisinde yayınlanmaktadır.

Bu değerlendirme sistemiyle amaçlanan; iş hayatının finansal olmayan alanlarının de şirket öncelikleri arasında yer almasını ve bu alanların ölçülebilir ve sürdürülebilir süreçler olarak iş süreçlerine dahil edilmesini sağlamaktır. Şirketlerin paydaşlarına karşı sosyal, ekonomik ve finansal anlamda sorumlu olması anlamına gelen geniş kapsamlı sorumluluk, şirketlerin vizyon ve misyonlarını belirlerken sadece bugünün rekabetçi pazar anlayışını değil, gelecekteki sosyal ve çevresel faktörleri de hesaba katan pazar anlayışını da göz önünde bulundurmaları gerekliliğini vurgular. Bu yöntem kurumsal sorumluluk programının değerlendirilmesinden çok daha öte kazanımlar sağlayan bir uygulamadır. Şirketin uzun dönemli kârlılığını garantilerken paydaşlarının beklentilerine yanıt verebilen bir kurumsal strateji geliştirip geliştirmediğininin ölçümlenmesidir.

Alan Knight Kimdir

Dr Alan Knight 2005 Temmuz’dan beri AccountAbility Standardlar Başkanı olarak görev yapmaktadır. Dr Knight Kurumsal Sosyal Sorumluluk alanında politika, düzenleme ve standart geliştirme, sistem dizaynı, uygulama, denetleme, raporlama ve örgütsel kapasite geliştirme uzmanıdır. 15 yılı aşkın süredir sürdürülebilirlik alanında çalışmalar yapmaktadır. Alan Knight kariyeri süresince 7 yıl süreyle Kanada Standartlar Birliği’nde (Canadian Standards Association), ISO ve diğer uluslararası standart kuruluşlarıyla ortaklaşa projelerde, 6 yıl boyunca Fortune 500 şirketlerine ve hükümetlere Kurumsal Sosyal Sorumluluk danışmanlığı veren ICF Danışmanlık şirketinde ve 4 yıl süresince de İngiltere merkezli bir sivil toplum kuruluşunda Nijerya sorumlusu olarak çalıştı. Alan Knight, finans, havacılık, kimya, inşaat, matbaacılık, petrol gibi çok çeşitli sektörlerde faaliyet gösteren çok sayıda çokuluslu şirkete danışmanlık yaptı. Standartlar konusunda yayınlanmış çok sayıda makale ve köşe yazısı bulunmaktadır. Yönetim sistemleri, performans değerleme yöntemleri, denetleme ve raporlama konularındaki uzmanlığından dolayı çok sayıda şirkete ve teknik komiteye danışmanlık yapmaktadır. Avrupa, Afrika, Asya, Kuzey ve Güney Amerika’da pek çok ülkede görev yapmıştır.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
ÜYE İŞLEMLERİ


A1Haber - Poldy İnsan Kaynakları