18 Eylül 2021 Cumartesi
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
AB Uyum Seminerlerinde İnovasyon ve Ar-Ge Tartışıldı
02 Aralık 2007 Pazar 11:21

AB Uyum Seminerlerinde İnovasyon ve Ar-Ge Tartışıldı

Ege’de Sektörel Etki Analizleri AB Seminerleri'nin tamamlanan 2007 uygulamalarında kuruluşların Araştırma Geliştirme ve İnovasyon konularına önem vermeleri gerektiği öne çıktı.

Philip Morris Sabancı tarafından Ege Sanayici ve İşadamları Derneği (ESİAD) işbirliğiyle düzenlenen Ege’de Sektörel Etki Analizleri AB Seminerleri'nin tamamlanan 2007 uygulamalarında kuruluşların Araştırma Geliştirme ve İnovasyon konularına önem vermeleri gerektiği öne çıktı.

2007 Nisan ayında İzmir’de başlatılan, Muğla’nın üç ilçesi Bodrum, Marmaris, Fethiye ve Kuşadası’nda sürdürülen turizm seminerlerini, Lojistik ve KOBİ mevzuatının incelendiği İzmir, Denizli, Aydın, Uşak, Balıkesir ve Kütahya’da gerçekleştirilen seminerler takip etti.

Philip Morris/Sabancı tarafından ESİAD, EGEV ve sivil toplum kuruluşlarının katkılarıyla 2005 yılından bu yana gerçekleştirilen AB seminerlerinin 2007 yılı programına 407 firma yöneticisi katılarak sertifika aldı.

Seminerlerin 2007 yılı değerlendirmesini yapan ESİAD Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Ali Kasalı,Türkiye’de AB ile ilgili bilgi açığının sadece halkta değil yönetim kademelerinde de mevcut olduğunu belirterek “Ülkemizin neredeyse yarım yüzyıla yaklaşan bir zaman dilimi içinde geçen AB’ne üyelik isteği, mutlaka tam üyelikle sonuçlanacaktır. Bu yıl uygulanan programa katılan gerek STK yöneticilerinin gerekse firma yöneticilerinin ‘İnovasyon ve Araştırma Geliştirme’ konularına ilgisi çok yüksekti” dedi.

İnovasyonun yeni fikirlerin ticari bir yarara dönüştürülmesi süreci olduğuna, küçük büyük tüm firmalarımızda geleceği yapılandırmak ve sürdürülebilir kârlı bir büyüme sağlama hedefi bulunduğuna dikkat çeken Kasalı; “Günümüzde ortaya çıkan rekabet şartlarında, kalıcı olmak isteyen tüm işletmeler Ar-Ge yatırımlarına yönelmek, gerek hizmet, gerekse üretim alanında yeni ürünler, yeni fikirler geliştirmek zorundadır. İşletmenin tüm birimlerinin katılacağı bir süreçte yaratılacak yenilikler, başarıları da beraberinde getirecektir” şeklinde konuştu.

Philip Morris/Sabancı Kurumsal İlişkiler Müdürü Arzu Amirak seminer programı ile ilgili yaptığı açıklamada, “2005 yılından bu yana desteklediğimiz AB Seminer programlarının amacı hem Ege Bölgesi’nde AB mevzuatı konusundaki genel bilgi düzeyini artırmak hem de firmaların, gelecekte, bulundukları sektörde karşılaşabilecekleri uygulamalara ilişkin önlemlerini bugünden alabilmelerini sağlamak” diyerek şöyle devam etti: “Her ilde temasta bulunduğumuz sivil toplum kuruluşlarının ve yerel yönetimlerin güçlü desteği, seminerler sırasında ortaya atılan yeni fikirler, bulunduğumuz ilin sorunlarına yönelik önerilen çözümlemeler bizi bu sosyal sorumluluk projemizi genişleterek sürdürme konusunda teşvik ediyor. Ege Bölgesi’nde stratejik potansiyeliyle öne çıkan Turizm, Lojistik sektörleri ile KOBİ’ler başta olmak üzere 6 modülde hazırlanan seminerlerimizi planlı bir şekilde sürdürüyoruz.”

Ege’nin önde gelen sektörlerinin AB uyum sürecinde açılan ve açılacak 35 müzakere başlığından nasıl etkileneceğini inceleyen Ege’de Sektörel Etki Analizleri AB Seminerleri'nin 2008 programında; Dış ticaret ve ihracat, Hayvancılık, kanatlı hayvanlar ve süt ürünleri, Standartlar ve CE işareti bölümlerinde seminerler düzenlenecek.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
ÜYE İŞLEMLERİ


A1Haber - Poldy İnsan Kaynakları