25 Eylül 2021 Cumartesi
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
9. eTR Ödülleri Sahiplerini Buldu
20 Aralık 2011 Salı 13:12

9. eTR Ödülleri Sahiplerini Buldu

TÜSİAD ve TBV tarafından bu yıl 9.’su gerçekleştirilen ve Avea ana sponsorluğunda düzenlenen eTürkiye (eTR) Ödülleri'nde kazananlar belli oldu.

Kazanan kurumlar ödüllerini, 19 Aralık 2011 Pazartesi günü Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde düzenlenen törende aldı.

Ödül töreni esnasında, jürinin elektronik oylaması ile ödül kazananlar belirlendi. Buna göre, Kamu Kurumlarına Yönelik Kategoriler”de ödül kazananlar şöyle sıralandı:
‘Kamudan Vatandaşa e-Hizmetler’ kategorisinde T.C. Başbakanlık Hazine Müsteşarlığı Sigortacılık Genel Müdürlüğü, OTOKONTROL 5664 adlı projesiyle;
‘Kamudan İş Dünyasına e-Hizmetler’ kategorisinde Türk Standartları Enstitüsü, BelgeNET adlı projesiyle;
‘Kamudan Kamuya e-Hizmetler’ kategorisinde ise T.C. Maliye Bakanlığı Muhasebat Genel Müdürlüğü, Kamu Personel Harcamaları Yönetim Sistemi adlı projesiyle ödüle layık görüldü.

Yerel Yönetimlere Yönelik Kategorilerde ödül kazananlar ise şöyle sıralandı:
Büyük Ölçekli Belediye Kategorisi’nde Konya Su ve Kanalizasyon İdaresi Genel Müdürlüğü (KOSKI), Koski Mobil İş Takip adlı projesiyle;
Orta Ölçekli Belediye Kategorisi’nde Fatih Belediyesi, Fatih Mobil adlı projesiyle;
Küçük Ölçekli Belediye Kategorisi’nde Karasu Belediyesi, Karasu Akıllı Kent adlı projesiyle ödüle layık görüldü.

Bu kategorilerin dışında modern devlet anlayışını destekleyen, şeffaflık, sosyal sorumluluk gibi ilkeleri benimsemiş uygulamalar arasından Küçükçekmece Belediyesi’ne Küçük Kazanımlar projesiyle ve Yeni Mahalle Belediyesi’ne Yeni Kart projesiyle TÜSİAD-TBV eTR Yürütme Kurulu tarafından Özel Ödül verildi.

TÜSİAD-TBV 9. eTR Ödülleri töreninde TBMM Başkanı Cemil Çiçek, Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım, Kalkınma Bakanı Cevdet Yılmaz, TBV Yönetim Kurulu Başkanı Faruk Eczacıbaşı, TÜSİAD Yönetim Kurulu Üyesi Erman Ilıcak ve Avea CEO’su Erkan Akdemir birer konuşma yaptı.

TBMM Başkanı Cemil Çiçek, konuşmasında eTR Ödülleri’nin gelenekselleşmesinden duyduğu mutluluğu dile getirdi. İnternetin sihirli bir değnek gibi kişiler, devlet ve vatandaş arasındaki ilişkilerin gelişimini desteklediğini belirten TBMM Başkanı Cemil Çiçek, yaşanan gelişime bağlı olarak eDevlet uygulamalarının vatandaşın bilgiye ulaşmasını kolaylaştırdığına değindi. Yapılan son araştırmalara göre Türkiye’de nüfusun 1/3’nün internet kullanıcısı olduğunu, bu grubun %30’dan fazlasının günde en az bir defa internete bağlandığını, Türkiye nüfusuna denk oranda cep telefonu kullanımı olduğunu açıkladı. İlerde devlet kapısının devlet portalı olarak değişeceğine inanan TBMM Başkanı Cemil Çiçek, dünyadaki rekabet ortamında söz sahibi olabilmek için bilgi teknolojileri kullanımı kadar üretiminin de önemli olduğuna dikkat çekerek, eTR Ödülleri’nin eDevlet projelerinin yaygınlaşması ve tanınmasında katkısı nedeniyle önemini belirtti.

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım, konuşmasında, 2023’de bilgi otobanlarının süratle evlere ulaştırmayı hedeflediklerini söylerken, bu kapsamda evlere 100 megabit erişim sağlamayı planladıklarını açıkladı. Bunun 1 gigabite kadar çıkabileceğini ekledi. Bilişim ve internet kullanımda Türkiye’de rakamların çok hızlı değiştiğini, bu kapsamda 39 kurum, 292 hizmet ve 145 bin günlük tıklama ile eDevlet’in 11 milyon vatandaşa ulaştığını belirtti. Türkiye’nin artık ulaşan, erişen ve konuşan bir ülke haline geldiğini dile getirdi.

Kalkınma Bakanı Cevdet Yılmaz, törende yaptığı konuşmada, eDevletin farklı boyutlarını oluşturan kamu, özel sektör ve vatandaşların her birinin çok önemli olduğunu ve her alanda kalkınmanın bütüncül bir yaklaşımla gerçekleşebileceğini belirtti. 2002’de Türkiye’de bilgisayar kullanım oranı %5,7 iken, 2010’da bu oranın %46,4’de yükselmiş olmasının bilgi toplumuna dönüşüm yolunda önemli bir veri olduğunu söyledi.

TBV Yönetim Kurulu Başkanı Faruk Eczacıbaşı, “eDevletle başlayan ve eDönüşümle devam edecek olan çağdaş uygulamalar, ülkemize tasarruf, verimlilik ve etkinlik olarak geri dönecek. Bu nedenle, Türkiye Bilişim Vakfı olarak, e-devleti ve onun uzantısı olan e-dönüşümü ülke ekonomisinde verimliliği artırma, böylece de ülkemizin küresel rekabette daha hızlanması fırsatı olarak görüyoruz. Yenilikçi e-devlet uygulamaları Türkiye’den çıkabilir... Ekonomik pırıltısıyla dikkat çeken Türkiye’mizin, 500 milyon nüfuslu Avrupa Birliği’ne bir mobil sosyal paylaşım e-devlet projesi sunmasını bekliyoruz. Gelecek yıl eTR Ödülleri’nin 10.yılını kutlarken, bir Türk eDevlet projesini, Avrupa Birliği eDevlet Ödülü’nü almış olarak kutlamak istiyoruz. Son bir nokta olarak, bir konudaki görüşümü aktarmak için bu toplantının uygun bir zemin teşkil ettiğine inanıyorum: Yeni Anayasa süreciyle ilgili toplumsal mutabakatın bu kadar geniş olduğu bir ortamda, düşünce ve ifade özgürlüğünün internet ve yeni medya araçlarıyla açıklanması ve yayılması konusunda özgürlük ortamını genişletici, internet sitelerinin erişiminin orantılılık ilkesini zedeleyecek şekilde engellenmesinin önüne geçici düzenlemelerin yapılması gerektiğini düşünmekteyiz.”

TÜSİAD Yönetim Kurulu Üyesi ve Teknoloji, İnovasyon ve Bilgi Toplumu Komisyonu Başkanı Erman Ilıcak, eDevlete yatırım yapan ve eDevlet projelerinde çalışan herkesin, bilgi toplumuna giden yolun taşlarını döşeyenler olarak, takdiri hak ettiğini belirterek şunlara dikkat çekti: “Bilişim teknolojilerindeki gelişmeler “daha verimli hizmet” ve “daha demokratik yönetişim” anlayışını güçlendiriyor. Türkiye; hizmetlerin elektronik ortama taşınmasında %89 ortalama ile %82 olan AB27 ortalamasının üzerinde. Ancak % 43 olan hane halkı internet kullanım oranımız, %73 olan AB ortalamasının çok altında… Türkiye’nin bilgi toplumuna dönüşmesi ve çağdaş bir kamu yönetimi anlayışının yerleşmesini çok önemli hedefler olarak görüyoruz.”

Avea CEO’su Erkan Akdemir, TÜSİAD ve Türkiye Bilişim Vakfı’nın 9 yıl önce ektikleri “e-devlet tohumları”nın bugün meyvelerini verdiğine dikkat çekerek şunları söyledi: “e-Devletin kapılarını 72 milyona açmak için fırsat ellerimizde. e-Devlet hizmetinin, internet üzerinden daha ölçülebilir, hızlı, maliyet etkin ve güvenli bir şekilde verilebilmesi için bulut bilişim teknolojisinden her alanda yararlanmalıyız. Böylece e-Devlet’e dahil olan her türlü bilgi, erişim kanalı ve uygulama arasında eş güdüm çok daha kolay sağlanacak. Yapıya yeni uygulama ve kurumların eklenme maliyeti ve işletme maliyetleri önemli ölçüde düşürülebilecektir. Bağlı bulunduğumuz telekom grubu ve Avea olarak; tüm kamu kurum ve kuruluşlarına “bulut bilişim” konusunda hiçbir ticari kaygı gütmeden destek olmaya, danışmanlık yapmaya hazırız. GSM sektörünün alanında ilk ve tek lisanslı Ar-Ge merkezimizin kapıları, işine teknoloji katmak isteyen her kurum ve kuruluşa açıktır. “Devleti bulutların üzerine çıkarmanın” zamanı şimdi diyoruz. Türkiye digital çağda seyirci değil oyun kurucu olarak yerini almalıdır.”

“eTR Ödülleri Töreni”ne özel davetli olarak katılan ABD Genel Hizmetler İdaresi Federal Vatandaş Bilgi Merkezi Direktörü Beverly Godvin, ABD’deki edevlet uygulamaları üzerine bir konuşma yaptı. Godvin, bu uygulamalarda şeffaflık, katılımcılık ve işbirliği konusundaki deneyimlerini tören katılımcılarıyla paylaştı.

eTR Ödülleri Jürisini oluşturan isimler şöyle sıralandı (soyadlarına göre alfabetik sırayla): TÜSİAD Ankara Temsilcisi ERAY AKDAĞ, Index Ankara Bölge Müdürü ÖZCAN AKDENİZ, Interpromedya A.Ş. Yönetim Kurulu Üyesi ve İcra Kurulu Başkanı ŞAFAK ALPAY, ODTÜ Enformatik Enstitüsü Müdür Yardımcısı ve eDevlet Araştırma Merkezi Başkanı Dr. ALİ ARİFOĞLU, Kalkınma Bakanlığı Bilgi Toplumu Dairesi Başkanı EMİN SADIK AYDIN, Trabzon Kadastro Müdürlüğü Kontrol Mühendisi TAŞKIN BABUL, ODTÜ Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Eğitimi Bölümü Öğretim Üyesi Doç. Dr. KÜRŞAT ÇAĞILTAY, Bloomberg HT Ekonomi Müdürü ÖZLEM DALGA, Artvin Belediye Başkanlığı Bilgi İşlem Sorumlusu AKIN DİNLER, Microsoft Türkiye Kamu İşleri ve Sosyal Sorumluluk Programları Müdürü ERDEM ERKUL, SİNERJİTÜRK Etkin İş ve Güç Birliği Platformu Başkanı ABDULLAH RAŞİT GÜLHAN, TBMM Başkan Müşaviri Dr. KEMAL KARAKOÇAK, TBV Ankara Temsilcisi Sayın AYDIN KOLAT, Küçükçekmece Belediye Başkanlığı Bilgi İşlem Müdürlüğü Harita Mühendisi ÇAĞDAŞ MERSİNLİOĞLU, Adalet Bakanlığı Bilgi İşlem Dairesi Başkanlığı Tetkik Hakimi MUHAMMET POLAT, Gazi Üniversitesi Mühendislik Fakültesi Bilgisayar Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. ŞEREF SAĞIROĞLU, Yenimahalle Belediye Başkanlığı Bilgi İşlem Müdürü KADİR ŞİMŞEK, Gaziantep Şahinbey Belediye Başkanı MEHMET TAHMAZOĞLU, TBMM Genel Sekreter Yardımcısı SADIK YAMAÇ.

eTR Ödülleri, TÜSİAD ve TBV tarafından Türkiye’nin AB’ye uyum sürecinde rekabeti artırıcı, bilgiye dayalı, e-hizmetlere odaklanmış dönüşümünü hızlandırmak amacıyla ilk olarak 2003 yılında düzenlenmişti.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
ÜYE İŞLEMLERİ


A1Haber - Poldy İnsan Kaynakları