18 Eylül 2021 Cumartesi
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
6. Telekomünikasyon Zirvesi Yapıldı
20 Mart 2012 Salı 13:53

6. Telekomünikasyon Zirvesi Yapıldı

6. Telekomünikasyon Zirvesi’nde telekom sektöründe yüksek hızlı internetin geniş kitlelere yayılabilmesi için yapılması gerekenler masaya yatırıldı

6. Telekomünikasyon Zirvesi, Her eve, herkese çok hızlı internet ana temasıyla, 16 Mart Cuma günü İzmir Crowne Plaza Oteli'nde gerçekleşti. Zirve kapsamında, telekomünikasyon sektörünün liderleri, Türkiye'de yüksek hızlı internetin geniş kitlelere yayılabilmesi için yapılması gerekenleri tartıştı. Serbest Telekomünikasyon İşletmecileri Derneği'nden (TELKODER) tarafından organize edilen toplantıya, yurt dışından da çok sayıda kamu ve özel sektör temsilcisi katıldı.

TELKODER Başkanı Yusuf Ata Arıak, BTK Başkanı Tayfun Acarer ve Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım’ın açılış konuşmalarını takiben, Türkiye’de 2023 yılında 14 milyon haneye 1Gbit erişim sağlanabilmesi için yapılması gerekenler, yatırım modelleri, AB ve diğer ülke uygulamaları, başarılı ve başarısız örneklerin tartışıldığı oturumda, konuşma yapan Avea CEO’su Erkan Akdemir, günümüzde artık hem dünyada hem de ülkemizde mobil iletişim sektörünün gündemine datanın oturduğunu belirterek, “Kendi şebekemize baktığımızda, 2011’de data trafiğimizin yüzde 250 arttığını, bir başka ifadeyle 2010 yılındaki değerin 3,5 katına çıktığını görüyoruz. Akıllı cihazlara baktığımızda ise Ocak 2012’de önceki yılın aynı ayına göre satışların yüzde 35 düzeyinde arttığını görüyoruz” diye konuştu. 

AB’nin 2020 hedeflerinde hızlı internetin temel konular arasında yer aldığının altını çizen Akdemir, “OECD ülkelerini inceleyen bir çalışmaya göre; yüzde 10’luk bir penetrasyon artışı GSYİH’de yüzde 1’lik artış anlamına geliyor. Aynı şekilde bin yeni bağlantı 80 yeni iş imkanı demek. Ülkemizdeki mobil pazara bakacak olursak, hizmet kalitesi ve kapsama olarak baktığımızda dünya genelince zirveye oynuyoruz. Avrupa ülkeleri ile kıyaslandığında ödenen ücretler de oldukça makul düzeydedir. Tüm tüketicilere yansıyacak bir vergi indiriminin de pazara büyük katkısı olacağına inanıyoruz” şeklinde konuştu.

Avea CEO’su Erkan Akdemir: Adil rekabet koşulları sağlanmalı

Mobil iletişim sektörünün bir dönüşüm geçirdiğini vurgulayan Akdemir, adil rekabet koşullarının sağlanması ve yatırımların teşvik edilmesinin önemine değinerek; “Frekansların adil dağıtılması, adil rekabet ortamının sağlanması, datanın artan ağırlığı için hayati önem taşımakta. Bu sürdürülebilir büyüme için gerekli. Bugün iddialı olduğumuz kaliteli hizmeti, dataya dayalı yapıda da devam ettirebilmemiz gerekiyor. Artık görülüyor ki rekabetin odaklanması gereken alan yenilikçi hizmetler. Örneğin mevcut bir kulenin yanına daha yükseğini dikmek için rekabet etmenin müşteriye bir faydası yok. Altyapı paylaşımın farklı yöntemlerle giderek yayıldığını görüyoruz. Dördüncü nesil yeni teknolojilerle birlikte bunun çok daha yaygın hale geldiğine tanıklık edeceğiz. Böylelikle rekabet de, yatırım da daha fazla yenilikçi hizmetlere odaklanacak. Aksi taktirde sadece sektör olarak değil, ülke olarak da bunun olumsuz sonuçlarına katlanmak durumunda kalacağız” dedi.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
ÜYE İŞLEMLERİ


A1Haber - Poldy İnsan Kaynakları