26 Ekim 2021 Salı
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
6 Bin Kişiye Meslek Eğitimi
20 Ağustos 2007 Pazartesi 12:14

6 Bin Kişiye Meslek Eğitimi

İzmir Büyükşehir Belediyesi, bu yıl 6 bin kişiye Meslek Edindirme ve Beceri Kursları ile eğitim vermeyi planlıyor. 15 Ağustos’ta başlayan kayıtlar, 15 Eylül’e kadar sürecek. Yeni dönem 1 Ekim 2007 tarihinde başlıyor.

İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin eğitim alanında yaptığı önemli atılımlardan biri olan Meslek Edindirme ve Beceri Kursları yeni dönemde daha da yaygınlaştırılıyor. 6 eğitim merkezine ek olarak, bu yıl Gaziemir ve Evka-4’te de yeni merkezler açılacak. Geçtiğimiz dönem 4.350 kişiyi 81 farklı branşta meslek sahibi yapan İzmir Büyükşehir Belediyesi, bu yıl branş sayısını 91’e çıkarırken, 8 kurs merkezinde 6 bin vatandaşa mesleki eğitim verilmesinin hedeflendiği açıklandı. Kurslar arasına asansör bakımı, iklimlendirme gibi teknik konuları da alan Büyükşehir Belediyesi, İzmir’de doğalgaz kullanımının yaygınlaşmasını dikkate alarak doğalgaz tesisatı bakım ve tamiri branşını da dahil etti. Kurslara kayıtlar 15 Ağustos-15 Eylül tarihlmeri arasında yapılacak.

Meslek Edindirme ve Beceri Kursları (İZMEB) geçtiğimiz yıl, herhangi bir sebeple örgün eğitimden yoksun kalmış ya da eğitimini yarıda bırakmış vatandaşların mesleki ve sosyal gelişimlerine katkı sağlamak düşüncesiyle kurulmuştu.

İZMEB projesine katılan kursiyerler 8 kurs merkezinde ortalama 25 m2’lik sınıflarda en az 15 kişilik öğrenci mevcuduyla, branşlarına göre temin edilmiş malzemelerle, ortalama üç ay eğitim görüyorlar.

Kursiyerler, seçtikleri branşları başarıyla bitirip İl Milli Eğitim Müdürlüğü ile yapılan protokol çerçevesinde Milli Eğitim Bakanlığı’ndan onaylı sertifikalarını aldıktan sonra bir iş yerinde ya da kendi atölyelerinde çalışma imkanı buluyorlar.

Halen yaz tatilinde bulunan kurslar, yeni eğitim dönemine 1 Ekim 2007 tarihinde başlayacak. İZMEB’in yeni dönem kayıtları 15 Ağustos – 15 Eylül 2007 tarihleri arasında kurs merkezlerimizden yapılacak. Kursiyerlerimiz başvuru tarihi ve ön kayıt formunda bulunan sıra numarasına göre tercih ettikleri kursa yerleştirilecek.

Kadınlarımız yeteneklerini keşfediyor

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, meslek edindirme kurslarının artırılmasındaki amaçlarının, kentin eğitim seviyesini ve nitelikli çalışan sayısını yükseltmek olduğunu söyledi. Alt gelir gruplarına, özellikle kadınlara ve gençlere yönelik olarak hazırlanan Meslek Edindirme ve Beceri Kursları projesiyle geçtiğimiz yıl Kasım 2006 – Haziran 2007 tarihleri arasında 11 bin 630 kişinin ön kayıt yaptırdığını, bunlardan 4.350 kişinin 6 kurs merkezinde 81 farklı branşa yerleştirilip meslek sahibi yapıldığını hatırlatan Başkan Kocaoğlu, bu yıl hedeflerinin 8 kurs merkezinde 6 bin vatandaşa mesleki eğitim vermek ve beceri kazandırmak olduğunu söyledi.

Meslek edindirme kurslarına kadınların gösterdiği ilgiden büyük memnuniyet duyduklarını da belirten Başkan Kocaoğlu şöyle devam etti:

Zaten Türkiye'deki ekonomik koşullar, artık kadınının eve kapanmasına ve sadece çocuk bakmasına el vermiyor. Bu yüzdendir ki, başlangıçta sadece eve katkıda bulunmak için işe başlayan kadınlarımız, zamanla kendi yeteneklerini keşfedip kariyer yapma fırsatları elde edebiliyor. İnanıyorum ki, eğitim eksikliği giderildikçe, fırsat eşitliği sağlandıkça, kadınlar her alanda daha da yükselecektir. Biliyoruz ki, ne kadar çok kadına ulaşırsak, hedeflerimize o denli yaklaşmış oluruz. Bunun için de öncelikle kadının evden çıkması lazım. Türkiye’de, İzmir’de büyük bir kadın işgücü potansiyeli var. Ve her alanda büyük katkılar sağlayabilecek bu güç evde kalıyor. Bizim çalışmamız temelinde de, bu büyük gücün ortaya çıkarılması yatıyor.”

Kurslara nasıl başvurulacak?

Kurslardan yararlanmak isteyen İzmir'liler, İZMEB’te açılan branşlar ve başvuru koşullarıyla ilgili ayrıntılı bilgi almak için 0 (232) 462 63 50 numaralı telefonu arayabilirler.

Kursiyerlerin, kurs merkezlerine önkayıt yaptırmak için gittiklerinde, beraberlerinde nüfus cüzdanı fotokopisi, 2 adet fotoğraf, mezun oldukları okul diploması veya öğrenci belgesi bulundurmaları gerekiyor.

İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin Çamdibi’nde 2 adet olmak üzere Buca Evka 1, K.Çiğli, Bornova Evka-4, Gaziemir ve Egekent’te kurs merkezleri bulunuyor.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
ÜYE İŞLEMLERİ


A1Haber - Poldy İnsan Kaynakları