05 Ağustos 2021 Perşembe
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
5. İstanbul Seminerleri Bilgi Üniversitesi’nde
18 Mayıs 2012 Cuma 13:45

5. İstanbul Seminerleri Bilgi Üniversitesi’nde

5. İstanbul Seminerleri, 19-23 Mayıs 2012 tarihlerinde Zor Zamanlarda Demokrasinin Vaatleri konu başlığı ile İstanbul Bilgi Üniversitesi’nde gerçekleşecek.

Felsefeciler, siyasetçiler, akademisyenler ve aktivistlerin katılacağı İstanbul Seminerleri, Batı demokrasilerinin ekonomik kriz ve yaşlanan nüfus karşısında üretmek zorunda olduğu yeni çözümleri, demokratik katılım, politik sorumluluk ve yeni liderlik arayışı ekseninde tartışacak. Çok kültürlü vatandaşlık ve aidiyet konularının da ele alınacağı seminerler dizisinde Arap Baharı ve Arap dünyasındaki özgürlük ve insan hakları arayışları da önemli başlıklar arasında yer alıyor.

Her yıl dünyanın farklı ülkelerinden çok sayıda felsefeci, siyasetçi, antropolog ve akademisyeni buluşturan İstanbul Seminerleri’ne bu yıl İran eski Cumhurbaşkanı Muhammed Hatemi bir video mesaj ile katılacak. İran eski dışişleri bakan yardımcısı Ali Khoshrou ise yuvarlak masa tartışmalarının konuşmacıları arasında bulunuyor. İran asıllı sosyalbilimci ve akademisyen Ramin Jahanbegloo, İran ve islam uzmanı feminist yazar Katajun Amirpur seminerlerin dikkat çeken konuşmacılarından sadece birkaçı.

Dünyanın en tanınmış felsefecilerinden Harvard Üniversitesi Profesörü Şeyla Benhabib, Yale Üniversitesi öğretim üyesi ABD politikaları uzmanı Jim Sleeper, ABD’nin en büyük Uluslararası İnsan Hakları Merkezi Direktörü Micheline Ishay, Yale Üniversitesi Sosyoloji Profesörü Jeffrey Alexander ve London School of Economics (LSE) Direktörü sosyolog Craig Calhoun, 5.İstanbul Seminerleri için İstanbul Bilgi Üniversitesi’nde olacak.

İstanbul Bilgi Üniversitesi Santral Kampüsü’nde gerçekleşecek olan 5. İstanbul Seminerleri’ne ünlü sosyolog Nilüfer Göle, Duke Üniversitesi profesörü Timur Kuran, siyaset bilimi profesörleri Fuat Keyman ve Umut Özkırımlı da konuşmaları ile katılacak.

Seminerlerde gelenekselleşen yuvarlak masa toplantılarında bu vizyon çerçevesinde “Zor Zamanlarda Demokrasinin Vaatleri” konu başlığı beş gün boyunca tüm katılımcılara açık olarak ele alınacak.
 

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
ÜYE İŞLEMLERİ


A1Haber - Poldy İnsan Kaynakları