10 Mayıs 2021 Pazartesi
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
444lü Numara Tarifesi Değişmedi
09 Mart 2011 Çarşamba 17:05

444'lü Numara Tarifesi Değişmedi

Türk Telekom, 444'lü numaraların kullanımına ilişkin bir açıklamada bulundu.

Türk Telekom"un 444"lü numaraların kullanımına ilişkin yaptığı açıklama şöyle:
"Sizin de bildiğiniz gibi, 444'lü numaralar, mevzuatta "ülkenin her yerinden aynı sayıda rakam çevrilmesi suretiyle erişilen ve üzerinden çağrı merkezi, bilgi ve danışma ve benzeri hizmetlerin sunulduğu numaralar" olarak tanımlanmıştır. Türk Telekomünikasyon A.Ş. tarafından tahsis edilen 444'lü numaraların kullanımına da mevzuat kapsamında devam edilmektedir.

Buna karşın bazı GSM işletmecilerinin mevzuata uygun hareket etmemesi neticesinde Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu (BTK), sektördeki karışıklığı gidermek ve tüketici algısında yaşanan karmaşayı ortadan kaldırmak için mevzuata uygun hareket etmeleri gerektiği (444'lü numaraların 7 haneli olarak aranması) konusunda işletmecileri uyarmıştır. Bu, yeni bir karar değildir.

444'lü numaralara, GSM şebekesi üzerinden erişildiğinde uygulanan tarifeler ve bu numaraların mobil işletmecilerin ilgili paketlerinin içinde yer alıp almaması, GSM işletmecilerinin tamamen kendi tercihleridir. Bahsi geçen BTK bildirimi öncesi ve sonrasında da mobil operatörlerin bu hizmet için Türk Telekom'a ödediği ücret değişmemiştir. Maliyet olarak herhangi bir değişiklik olmadığı halde 444 arama tarifesinde bazı GSM işletmecileri tarafından yapılan değişiklik tamamen ticari tercih doğrultusunda yapılan bir uygulamadır.

Nitekim, Türk Telekom şebekesinden 444'lü numaralara doğru yapılan arama tarifelerinde herhangi bir değişiklik olmamıştır. Bu aramalar hâlâ şehir içi tarifeden fiyatlandırılmaktadır".

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
ÜYE İŞLEMLERİ


A1Haber - Poldy İnsan Kaynakları